MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Klub dyskusyjny Amiganoid 2011

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 20 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #190
    pamperspampers
    Participant

    Witam

    Jak zapewne wiecie w ten weekend w Essen odbywa się spotkanie Amiganoid 2011, na którym będzie można spotkać przedstawicieli MorphOS Teamu. Mam nadzieję, że uda mi się wykurować przez najbliższe 2 dni (mocno mnie rozłożyło) i wykorzystać kupione bilety, żeby spotkać się z przedstawicielami MorphOS Teamu, zadać im kilka pytań i zrobić reportaż ze spotkania.

    Czy macie jakieś konkretne pytania, na które odpowiedzi chcielibyście uzyskać?

    Pozdrawiam.

    #758
    recedentrecedent
    Participant

    Czego życzyliby sobie ze strony użytkowników (poza – być może – kupowaniem kolejnej licencji raz na tydzień)?

    #759
    waldiamigawaldiamiga
    Participant
    Czy macie jakieś konkretne pytania, na które odpowiedzi chcielibyście uzyskać?

    Kiedy pojawi się MorphOS dla Apple PowerBook 🙂

    #760
    recedentrecedent
    Participant
    Kiedy pojawi się MorphOS dla Apple PowerBook 🙂

    Uśmieszek jak najbardziej uzasadniony, gdyż odpowiedź będzie brzmiała albo: "Przecież właśnie go zaprezentowaliśmy", albo: "Kiedy już będzie gotowy".

    #761
    EnderEnder
    Participant

    1) No to może, czy mają na horyzoncie jakiegoś partnera strategicznego, który chciałby zainwestować w system?
    2) Jeżeli kogoś takiego w przyszłości nie znajdą, to jak widzą dalszą drogę rozwoju systemu. Co biorą pod uwagę (platforma, procesor)?
    3) W jakim stadium rozwoju są nowe sterowniki 3D do nowszych, szybszych kart ATI?
    4) System osiągnął stabilny zadowalający (np. mnie) poziom. Czego możemy oczekiwać dalej, zwiększania bazy obsługiwanego sprzętu i usuwania ewentualnych błędów, czy dodanie w kolejnych odsłonach nowych elementów (funkcjonalności)?
    5) No i moje ulubione pytania co sądzą o układach PowerVR i procesorach SH (SuperHitachi)? Jak je oceniają w kontekście ewentualnego portowania na nie Morphos-a?

    #762
    Avatarkrashan
    Participant
    5) No i moje ulubione pytania co sądzą o układach PowerVR i procesorach SH (SuperHitachi)? Jak je oceniają w kontekście ewentualnego portowania na nie Morphos-a?

    Na to teamu nie trzeba, żeby znaleźć odpowiedź. Procesor procesorem, ale pytanie dodatkowe – na jakim sprzęcie miałoby się to odbywać i czy taki sprzęt jest atrakcyjną i dostępną ofertą dla końcowego użytkownika?

    #763
    EnderEnder
    Participant
    5) No i moje ulubione pytania co sądzą o układach PowerVR i procesorach SH (SuperHitachi)? Jak je oceniają w kontekście ewentualnego portowania na nie Morphos-a?

    Na to teamu nie trzeba, żeby znaleźć odpowiedź. Procesor procesorem, ale pytanie dodatkowe – na jakim sprzęcie miałoby się to odbywać i czy taki sprzęt jest atrakcyjną i dostępną ofertą dla końcowego użytkownika?

    No tak, że się posłużę przykładem z cudzego podwórka (AX1000) tam też nie było dostępnej (dla Kowalskiego) płyty z procesorem, którego użyli. Moje pytanie ma charakter czysto teoretyczny, bo może się okaże, że team ma już sprecyzowaną dalszą drogę rozwoju (wie, co będzie po makach), a może dopiero zastanawia się nad wybraniem architektury. Ja myślę, że jeżeli jeszcze nie wybrali, to może rozważą czy taki procesor ma u nich szanse. Mógłby się pojawić wtedy Pegasos 3 – a płyta główna miałaby procesor SH5 z taktowaniem 2-3 Ghz zintegorwany z kontrolerami Sata, PCI-e, DSP, układem graficznym PowerVR, plus wolne złącza PCI-e. Wszystko za wyjątkiem integracji z układem graficznym jest już dostępne. Z tego co czytałem, to jest możliwe podniesienie taktowania i chyba (dawno czytałem) wspomniana wcześniej integracja z PowerVR. Za chwilę wspomnisz o Altivec. W tym procesorze są podobne instrukcje, czy lepsze nie wiem. Może udałoby się kupić licencję do tego Altvitec-a i umieścić w procesorze. Renesans chętnie nawiąże współpracę (jeżeli team by się zglosił to miałby szanse na wsparcie ich inżynierów – też o tym czytałem), da za kasę licencję na swoje procesory.

    Konstrukcja nie aż tak abstrakcyjna, chyba że mają już jakiś plan na najbliższe lata. Podejrzewam, że nowe układy PowerVR sa szybsze i lepsze niż stare Ati x800, a takie chyba max mogą być w PM (G5). Póki nowsze karty nie byłyby obsługiwane (PCI-e) to mógłby być jakiś zamiennik, awaryjne wyjście.

    Nie pamiętam dokładnie, ale Renesans ma jakiegoś przedstawiciela w Polsce chyba w Gliwicach. Miałem pare pytań co do procesora i mi odpisali. Myślę, że Ty ze swoją wiedzą mógłbyś dowiedzieć się więcej np. na temat współpracy.

    Generalnie zaprezentowanie czegoś w rodzaju planowanej drogi rozwoju na najbliższe lata byłoby ciekawe.
    Pozdrawiam

    #764
    recedentrecedent
    Participant

    Pozwolę sobie zacytować Jacka Piszczka:

    P: What hardware will be for MorphOS in the future?
    O: It won’t be any custom hardware produced in tiny batches, that’s for sure.

    No to SH odpada. Chyba, że naprodukujemy nie wiadomo ile (i w sumie nie wiadomo dla kogo).

    Myślę, że w pogoni za nowym hardware umyka nam istota rzeczy: Sprzęt nie jest tak naprawdę problemem. Jego moc wystarcza nam do wszystkiego (no chyba że ktoś musi oglądać FullHD). Problemem jest soft, a właściwie jego braki. I zdaje się, że na tym właśnie (poszerzenie bazy oprogramowania, a co za tym (mam nadzieję) idzie – poszerzenie bazy użytkowników) koncentruje się Team.

    #765
    Avatarkrashan
    Participant
    pytanie dodatkowe – na jakim sprzęcie miałoby się to odbywać i czy taki sprzęt jest atrakcyjną i dostępną ofertą dla końcowego użytkownika?

    No tak, że się posłużę przykładem z cudzego podwórka (AX1000) tam też nie było dostępnej (dla Kowalskiego) płyty z procesorem, którego użyli.

    To jest akurat przykład z podwórka, które ma przed sobą bardzo kiepską perspektywę. Sprzęt jest ekstremalnie drogi i najprawdopodobniej jego produkcja zakończy się na serii beta, bo… nie będzie chętnych na kolejną. Myślę, że team nie popełni takiego błędu, przerabialiśmy to już przy Pegasosie, choć tam ceny nie były tak astronomiczne, a produkcja była nieco większa.

    Mógłby się pojawić wtedy Pegasos 3 – a płyta główna miałaby procesor SH5 z taktowaniem 2-3 Ghz

    Co rozumiesz przez „mógłby się pojawić”? Masz zamiar uruchomić produkcję i zaproponować takie płyty w cenie konkurującej z obecnym sprzętem (powiedzmy 200 euro)? Czy tak sobie tylko teoretyzujesz? Pytałem o aktualny wybór płyt z procesorami SH w atrakcyjnych dla użytkownika cenach, na pytanie to nie dałeś żadnej odpowiedzi. Pamiętaj, że jakakolwiek przyszła platforma dla MorphOS-a musi być:

    • albo konkurencyjna cenowo z aktualnie obsługiwanym sprzętem Apple,
    • albo musi z tym sprzętem dobrze konkurować osiągami i parametrami.

    Dodatkowo, sytuacja z oprogramowaniem jest teraz taka, że nie wykorzystujemy nawet tej mocy obliczeniowej, którą mamy. Zatem same mocne procesory nie są wielką atrakcją dla użytkowników, ważniejsze są nowe cechy użytkowe (np. przenośność, jak w przypadku PowerBooków). Więc o ile w ogóle jakiś sprzęt z SH4/5 to najlepiej w formie netbooka. Czy takie sprzęty w ogóle istnieją? Śmiem wątpić. Moim zdaniem rynek nie ma oferty na sprzęt z procesorami Renesasa spełniającej chociaż jeden z powyższych warunków. Ładowanie się w jakieś developerskie albo produkowane na zamówienie płyty byłoby w tym momencie zwykłą głupotą, albo musiałoby się teamowi bezpośrednio opłacać (czytaj: port na zlecenie, zapewne pod konkretne zastosowanie).

    #766
    EnderEnder
    Participant

    Tak sobie teoretyzuje. Dzięki za uświadomienie. Tak czy owak pozostałę pytania chyba mają rację bytu?

    @Pampers wywal moje pytanie nr 5.

    #767
    EnderEnder
    Participant
    Tak sobie teoretyzuje. Dzięki za uświadomienie. Tak czy owak pozostałę pytania chyba mają rację bytu?

    @Pampers wywal moje pytanie nr 5.

    Zapytaj, czy planują w ogóle port Morphos-a na PM/iMaca G5 i ewentualnie jak daleko są posunięte prace?

    Tyle się mówi o potrzebie softu, co jest wiadome, a ja jesten ciekaw jak team zamierza zachęcić/przyciągnąć programistów do pisania na swój system? Może mają jakiś plan, by zwiększyć ilość piszących (nie uczących się jak ja )?
    No i najważniejsze teraz mi się przypomniało.
    Kiedyś chyba na PPA był wątek o dniu, który moglibyśmy uznać za oficjalne święto Morphos-a. Co o tym myślą i może jaką datę proponują?

    #768
    recedentrecedent
    Participant
    jak team zamierza zachęcić/przyciągnąć programistów do pisania na swój system? Może mają jakiś plan, by zwiększyć ilość piszących?

    Myślę, że aktualny plan polega na tym, żeby:

  • umożliwić chętnym nabycie sprzętu deweloperskiego za niewielkie pieniądze (zrobione)
  • ułatwić programowanie przy pomocy dobrej jakości zintegrowanego środowiska deweloperskiego (przynajmniej częściowo zrobione).
  • Co jeszcze można zrobić? Zatrudnić programistów? A może zainwestować w bounties? Na przykład te z morphos.pl?

#769
EnderEnder
Participant

No właśnie u mnie nie działa zakładka Morphos – bounty z naszej stronki.

Moje pytanie o kierunek w "opanowywaniu" sprzętu wynika z tego, że Maki kiedyś się skończą (trafią na złom jak każdy sprzęt w końcu lub też mogą się zepsuć) i chciałbym wiedzieć, czy myślą o tak odległej przyszłości (5-10 lat), czy na razie nie.

#770
recedentrecedent
Participant
No właśnie u mnie nie działa zakładka Morphos – bounty z naszej stronki.

A tu akurat jest prosta przyczyna – takiej strony jeszcze nie ma .

Moje pytanie o kierunek w "opanowywaniu" sprzętu wynika z tego, że Maki kiedyś się skończą (trafią na złom jak każdy sprzęt w końcu lub też mogą się zepsuć) i chciałbym wiedzieć, czy myślą o tak odległej przyszłości (5-10 lat), czy na razie nie.

Być może tak (stąd np. może pochodzić cytowane wyżej zdanie, że "na pewno nie będzie to custom hardware produkowany w małych partiach" – może nie zdecydowali jeszcze ostatecznie na co przejdą (o ile przejdą), ale na pewno wiedzą na co nie przejdą?), ale wątpię, żebyśmy w tak prosty sposób jak bezpośrednie pytanie byli w stanie tę informację wyciągnąć.

#771
pamperspampers
Participant

Korzonki jako tako zaleczone więc postaram się zadać Wasze pytania, mam nadzieję że znajdzie się jakiś chętny wysłuchiwania mojego blabrania 😉

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 20 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.