MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Podsumowanie 2023 roku

26 stycznia 2024

Co u nas

Ukazało się 49 wpisów – ‘waldiamiga’ – 48, ‘truman burbank’ – 1. Jest to mniej niż w ubiegłym roku (65). Trzeba tu wspomnieć, że ‘waldiamiga’ zamilkł w połowie września, były problemy techniczne, to na pewno miało wpływ. Na Facebooku mieliśmy aktywność mizerną, ale tu to już moja “zasługa”. Strona fanowska miała przez to niewielki przyrost – mamy 175 sympatyków (przybyło 6) i 180 obserwatorów (przybyło 7).

Najważniejsze rzeczy w roku 2023

MorphOS 3.18 i SDK 3.18. System zyskał kilka nowych aplikacji, takich jak Hex (skryptowy edytor dużych plików), ArchiveIt (do archiwizacji ZIP) i Thermals (informacje i wykresy dotyczące temperatury i wentylatorów). Ponadto MorphOS 3.18 obsługuje przeglądanie i montowanie udziałów sieciowych Samby 2 i 3 w pulpicie Ambient. Sterowniki Radeon zostały zaktualizowane, aby lepiej obsługiwać podwójne monitory, więcej modeli kart graficznych i 3D, w tym zaktualizowaną bibliotekę TinyGL i sterowniki. Ulepszono również sterowniki ethernet Realtek 8168 o większą liczbę wariantów kart i zwiększoną stabilnością sieciową na systemach PCI express, takich jak PowerMac G5 11,2. Poprawiono problemy z łącznością urządzeń wejściowych USB na obsługiwanych systemach CyrusPlus 5040. Wiele innych komponentów i bibliotek systemowych zostało również naprawionych i ulepszonych, w tym MUI, Netstack, Filesysbox.

Programy

Wayfarer i Iris – coraz to nowsze wersje przeglądarki www i klienta poczty, filarów korzystania ze współczesnego internetu. Dla Wayfarera, oprócz dostosowywania na bieżąco do najnowszych wersji WebKitGTK i stałych komponentów typu cURL, usprawnienia dotyczyły m.in. zapisanych haseł, AdBlocka, kart, wielu poprawek i optymalizacji (m.in. Altivec). Iris wzbogacił się o aplikację do zarządzania kontaktami Contacts (może być uruchamiana oddzielnie), synchronizowaną z usługami typu Google Contacts czy iCloud Contacts. Także o wygodne drobiazgi, takie jak automatyczne zapisywanie tworzonych wiadomości czy wysyłanie ich o ustalonej godzinie.

Zaskoczeniem jest Git Desktop, czyli graficzny interfejs dla Gita (systemu kontroli wersji, będącego w zasadzie światowym standardem). Jest on wzorowany na GitHubie Desktopie.

Do świata MorphOS-a zawitał też znany program midi Bars’n Pipes. Wypuszczono nowe wersje m.in. RNORadio, RNOXfer, Grimorium PDF, VAMP, itd.

AmiTranslate i AmiDream to z kolei skok w modne rozwiązania online. Pierwszy program to tłumacz oparty o znany DeepL, drugi zaś to generator obrazów na podstawie wpisanego tekstu oparty o AI.

Nie zawiódł autor Hollywood – najnowsza odsłona to 10, “ochrzczona” została jako ‘Xcelicious’; zaktualizował też kilka wtyczek.

Gry

Głównie porty. Przede wszystkim trzeba docenić Fallout i Fallout 2 w wersjach Community Edition.

To uznane klasyki, potrafiące i dzisiaj wciągnąć na wiele godzin. Podobnie jak Vanilla Conquer RA i Vanilla TD, czyli Command & Conquer w odsłonach Red Alert i Tiberian Dawn.

Nowe wersje ScummVM, tym razem dające dostęp do takich hiciorów jak Syberia 1 i 2, czy polski “Schizm: Mysterious Journey”.

‘Templario’ dał kilka gier w Hollywood (karcianki, przygodówkę “El Asesino Que Nadie Escucho” w 3 rozdziałach).

dRally (otwarty port gry “Death Rally” z 1996 r.). fheroes II, czyli port silnika Heroes of Might and Magic II.

Wyszedł wipEout, czyli pierwszy WipeOut (z PSX z 1995 r.).

Odświeżone zostały gry: AstroMenace, BillyFrontier, Bugdom, CroMagRally, MightyMike, Nanosaur, Nanosaur2, OttoMatic.

Inne rzeczy

Nowe wersje dem Encore, m.in Morphoza 1.3. W podsumowaniu nie wypisywałem wszystkiego, orientacyjnie to na MorphOS Storage w 2023 roku doliczyłem się 240 paczek – to jest poziom taki sam jak w ubiegłym roku.

Słowo na koniec

Nic nie wiadomo – i raczej oczekiwania przycichły – odnośnie MorphOS-a na platformie x64, czyli PC. Wykruszające się zasoby nastoletnich PPC mają co prawda alternatywę w postaci nowszych SAM 460 i X5000, ale jest to rozwiązanie o wiele droższe. Czekamy.

Sprzętowo może być interesujące (dla nielicznych) wydanie krótkiej serii poprawionej SAM 460 (większa odległość między slotami pozwala na większy wybór kart graficznych); nieco bardziej przydatna jest dostępność w sprzedaży Cyrusa 5040 (AmigaOne X5000); w przyszłości ‘Tabor’ raczej do nas nie trafi.

PageStream nie miał aktualizacji, ale jest dostępny w sprzedaży w dwóch wersjach, za 99 i 149 $. Droższa Pro oferuje dodatkowe funkcjonalności, takie jak obsługa kolorów CMYK, możliwość importowania i eksportowania plików PDF, możliwość tworzenia skryptów w języku ARexx oraz dostęp do biblioteki Clip Art.

Nie ma co kryć, wiele programów i gier to porty, co nie zmienia ogólnej oceny, że ciągle wychodzi coś nowego, czym można się pobawić.


Warto zajrzeć:

Nowości w Wayfarerze – https://wayfarer.icu/history

Lista zmian w MorphOS-ie 3.18 – https://www.morphos-team.net/releasenotes/3.18

Zapraszamy na nasz fanpejdż: https://www.facebook.com/MorphOSPL

Zamieszczone przez: truman_burbank, 0 komentarzy

AstroMenace 1.3.2

17 września 2023

BeWorld, z pomocą BSzili, przeportował AstroMenace w wersji 1.3.2. Gra ta to zręcznościowa strzelanka 3D z widokiem z góry, zanurzająca gracza w międzygwiezdnym konflikcie. Celem jest odparcie bezlitosnych ataków kosmitów, przy jednoczesnym ciągłym ulepszaniu statku poprzez zakup wyposażenia, aby był w stanie przeciwstawić się kolejnym atakom. Gra ma niezwykłą jakość wykonania, oferuje 15 poziomów, 22 statki, szeroką gamę broni, 2 style sterowania (arkada/symulacja), profile pilotów i kilka poziomów trudności.

Archiwum z grą pobierzemy z MorphOS-Storage.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Woof! 12.0.0

15 września 2023

BeWorld przygotował nową wersję swojego portu Woof! w najnowszej wersji, opartego na źródłach portu MBF (Marine’s Best Friend) autorstwa Lee Killougha przeznaczonego dla nowoczesnych systemów. Gra wymaga najnowszych bibliotek SDL2. W tej wersji poprawiono kilka błędów ścieżek oraz zaktualizowano port do wersji 1.2.0.0.

Archiwum do pobrania z MorphOS-Storage.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Encore – Morphoza 1.3

15 września 2023

MDW^Encore przygotował nową wersje dema pt. Morphoza, pierwotnie wydanego na party Decrunch 2017 w kategorii Wild, gdzie zajęło 4 miejsce. w odsłonie o numerku 1.3 znajdziemy sporo poprawek i ulepszeń:

– Silnik zaktualizowany do wersji 4.7.0.
– Kod demonstracyjny dostosowany do nowych wymagań silnika.
– Dodano funkcję zapisu raportu do pliku (sugestia MoerBoera).
– Naprawiono wyciek pamięci w programie uruchamiającym.
– Naprawiono obsługę argumentu CLI pomocy.
– Naprawiono wyłączanie/włączanie wygaszacza ekranu.
– Naprawiono artefakty widoczne na ekranie raportu (dzięki: Alexco za raporty o błędach i testy, Bigfoot za rozwiązanie)

Produkcje w wersji 1.3 pobierzemy z MorphOS-Storage.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 2 komentarze

Billy Frontier 1.1.1

8 września 2023

BeWorld odświeżył do wersji 1.1.1, swój port gry Billy Frontier, w której wcielasz się w  kosmicznego kowboja, którego misją jest uwolnienie galaktyki od obcych bandytów.
Ta zróżnicowana gra
to połączenie gry przygodowej i gry zręcznościowej z mnóstwem krwawej akcji.
Wymagania to system 
MorphOS 3.18 oraz najnowsze biblioteki  SDL2 w wersji 2.2.28
Archiwum z grą pobierzemy z MorhOS-Storage.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Iris 1.17

5 września 2023

Wersja 1.17 programu pocztowego Iris, autorstwa Jacka Piszczka została dziś wydana.
Nowością jest aplikacja Kontakty, jednak to nie koniec zmian i ulepszeń w tej wersji. I tak:

– W przeglądarce poczty e-mail szare kółko z inicjałami nadawcy wyświetli jego zdjęcie, jeśli masz je skonfigurowane w kontaktach, w tym zdalne obrazy z Kontaktów Google lub kontaktów iCloud.
– Kliknięcie kółka spowoduje wyświetlenie kontaktu w aplikacji Kontakty lub wyświetlenie okna Dodaj kontakt.
– Funkcja automatycznego uzupełniania adresu e-mail przeprowadzi wyszukiwanie Twoich kontaktów i nada priorytet wynikom.
– Kliknięcie prawym przyciskiem myszy wiadomości e-mail w ciągu adresu umożliwi otwarcie powiązanego kontaktu.
– Dodano obejście dla uszkodzonych serwerów, które nie obsługują poprawnie zestawów komunikatów ID w poleceniu IMAP FETCH.
– Zaimplementowano obsługę nagłówka MIME List-Unsubscribe.
– Ulepszenia edytora tekstu HTML

Program jak zwykle pobierzemy ze strony domowej.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

wipEout 1.0.0

31 sierpnia 2023

BeWorld przygotował port reimplementacji silnika gry wipeOut znanej z konsoli Playstation, której drugą część znamy od dawna dzięki wersji na Amigę z procesorem PowerPC. Gra do działania wymaga najnowszej biblioteki SDL2 2.28.0
Archiwum z grą pobierzemy jak zwykle z MorphOS-Storage.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 1 komentarz

Wayfarer 6.1

17 sierpnia 2023

Jacek Piszczek przygotował wersję 6.1 browsera WWW pt. Wayfarer.
Zmiany i ulepszenia w stosunku do poprzedniej wersji to:

– Pobieranie i zapisy w pamięci podręcznej sieci korzystają teraz z asyncio.library.
– Dostosowano szyfry SSL, aby spróbować ustawić domyślne szyfry na szybsze w PowerPC.
– Sprawdza, czy interfejs lo0 jest włączony i ostrzega, jeśli nie.
– Poprawiona obsługa błędów w automatycznym uaktualnieniu.

Archiwum jak zwykle znajdziemy na stronie domowej programu.

 

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Iris 1.16

14 sierpnia 2023

Jacek Piszczek przygotował nową wersję klienta poczty e-mail o nazwie Iris.
Wersja 1.16 przynosi wiele zmian i ulepszeń:
– Wszystkie operacje, które mogą potencjalnie modyfikować wiele wiadomości, są teraz wykonywane etapami
– P
rzekroczenie limitu czasu, podczas gdy serwer kopiuje/usuwa/etc wiadomości
– Dodano postęp do większej liczby operacji na wiadomościach
– Unika ponownego ładowania listy wiadomości podczas usuwania wiadomości e-mail
– Poprawiono interfejs użytkownika okna “Znajdź wiadomości”
– Klawisz Return w edytorze wiadomości tworzy teraz akapity zamiast łamania linii (przytrzymaj shift aby wstawić koniec wiersza)
– Ostrzega przy próbie wyjścia, gdy na serwerze wciąż trwają operacje zapisu itp
— Poprawiono oczyszczanie CSS podczas przeglądania wiadomości e-mail utworzonych za pomocą programu Outlook
– Wdrożono automatyczną aktualizację
— Rozwiązano problem, który powodował, że czasami pojawiały się dłuższe wiersze tematu ze znakami spoza zestawu ASCII z dodatkowymi spacjami dodanymi wewnątrz słów
– Naprawiono odświeżanie zawartości folderu po usunięciu wszystkich wiadomości w nim zawartych
– Naprawiono przypadek, w którym funkcja “Znajdź wiadomości” mogła utknąć na zawsze podczas wyszukiwania zaawansowanego
– Naprawiono przypadek, w którym wyszukiwarka wiadomości mogła nadal działać nawet po zamknięciu okna “Znajdź wiadomości”
– Naprawiono przypadek, w którym po wybraniu folderu aktywna wiadomość nie ładowała się automatycznie
–  Zaktualizowano oprogramowanie WebKit i powiązane biblioteki
– Dodano polskie tłumaczenie

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Aktualizacja TinyGL.Library – dziewiąta publiczna wersja.

14 sierpnia 2023

 

Bigfoot wydał kolejną, dziewiątą aktualizację TinyGL.Library. Chociaż nazywa się to sterownikiem R600, w tej aktualizacji obsługiwane są tylko Radeony z Evergreen i Northern Islands. Obsługa Radeonów opartych na R600 i R700 zostanie dodana w późniejszym terminie. Autor informuje że sterownik R600 jest sterownikiem w wersji zapoznawczej ze znanymi problemami, spodziewaj się znaleźć wiele aplikacji i gier, które źle renderują lub powodują awarię systemu. Jeśli natkniesz się na coś, co nie działa poprawnie, zgłoś to w wątku na morph.zone, a przypadku błędnego renderowania, dołącz również zrzut ekranu. Obsługiwane przez sterownik karty graficzne Radeon to wszystko z serii Radeon HD 5000, wszystko z serii Radeon HD 6000, a także Radeon HD 7350, Radeon HD 7450, Radeon HD 7470, Radeon HD 7510, Radeon HD 7570, Radeon HD 7670, Radeon HD 8350, Radeon HD 8450, Radeon HD 8470, Radeon HD 8490, Radeon R5 220, Radeon R5 230, Radeon R5 235 i Radeon R5 235X.

 

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy