MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

ZGloom 0.1.0

20 lutego 2020

Każdy Amigowiec zna grę GLOOM, ale nie każdy wie, że powstaje reimplementacja (co za słowo!) na systemy nowsze niż AmigaOS3x. Port ZGloom 0.1.0 dla naszego systemu przygotował niestrudzony Bruno “Beword” Peloille. Gra wymaga biblioteki SDL2 i obsługuje: Gloom, Gloom Deluxe, Gloom 3 „Zombie Edition” i Gloom „Zombie Massacre. Ze względu na błąd w bibliotece SDL2 wszystkie dźwięki zostały przekonwertowane na format .WAV. Beword zawarł w wersji dla MorphOS następujące “ficzery”

– Pauzę w grze, gdy kursor myszy jest poza oknem

– Wsparcie dla joysticka

– Ograniczenie FPS, aby zmniejszyć użycie procesora

– Limit rozmiaru okna do 640 x 480

– Klawisz F4, aby pokazać / ukryć FPS

– Klawisz F5 = limit 25 FPS (domyślnie)

– Klawisz F6 = brak limitu FPS

 

Zamieszczone przez: waldiamiga, 5 komentarzy

ixemul.library – Hotfix dla MorphOS 3.13

20 lutego 2020
Wydanie MorphOS 3.13 ujawniło błąd w ixemul.library. Z powodu przeoczenia, biblioteka domyślnie ustawia niewłaściwy tryb zaokrąglania FPU.

Błąd może objawiać się na różne sposoby, jednym z przykładów jest wyjście audio w różnych grach. Dotyczy to tylko aplikacji korzystających z ixemul.library.

MorphOS Team przygotował więc HotFix dla ixemul.library.

Wystarczy wypakować, skopiować do WBStartup i zresetować maszynę.

 

Zamieszczone przez: waldiamiga, 2 komentarze

Wings Remastered – nowe demo!

17 lutego 2020Nowa wersja demonstracyjna Wings Remastered dla AmigaOS 4, MorphOS i AROS Jesienią 2015 r. Cinemaware Retro z siedzibą w Niemczech ogłosił wydanie na Systemy NG remake’u Wings pt. „Wings Remastered”.
Pierwsza wersja preview została wydana w listopadzie tego samego roku. Warunkiem ukończenia tytułu jest jednak to, aby wystarczająca liczba klientów złożyła wiążące zamówienie z przedpłatą 55 euro – w szacunkach wspomniano o 300 wymaganych zamówieniach.
Daniel ‘Daytona675x’ Müßer, programista zlecony przez Cinemaware Retro do przygotowania wersji na AmigaNG, wciąż „czasami” pracuje nad projektem. Krótki raport o stanie został opublikowany niespełna rok temu.
W poście na amigans.net ogłasza teraz wydanie nowych wersji demo dla AmigaOS 4, MorphOS i AROS (x86). Programista, twierdzi, że nie otrzymał jeszcze wynagrodzenie za swoją pracę, prosi o cierpliwość. Na pewno ukończy grę, nawet jeśli wystąpią problemy z płatnością.
Zainwestował zbyt wiele pracy w tytuł, aby się teraz poddać. Motywacja jest po prostu dość niska, ponieważ obciążenie pracą jest znacznie większe niż się spodziewano, a on także pracuje nad różnymi innymi projektami.
Wersja demo do pobrania ze strony autora

 

 

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

MorphOS 3.13

7 lutego 2020Stało się! MorphOS 3.13 został wydany, poniżej luźne tłumaczenie ze strony domowej naszego systemu.

Zespół programistów MorphOS z dumą ogłasza natychmiastową dostępność MorphOS 3.13. Ta nowa wersja oferuje bardziej wyrafinowane renderowanie tekstu, w tym nowe tryby podpowiedzi i wygładzania czcionek. Obejmują one wygładzanie subpikseli w celu uzyskania ostrzejszego i bardziej szczegółowego tekstu na większości wyświetlaczy LCD w dowolnych aplikacjach, które umożliwiają wyświetlanie tekstu przez TTEngine. Dla osób zainteresowanych przetestowaniem tej nowej funkcji przejdź do sekcji Czcionki w Preferencjach systemowych, włącz wygładzanie „LCD”, zapisz zmiany, a następnie uruchom ponownie. Następnie uruchom nasze zintegrowane środowisko programistyczne Flow Studio, przejdź do Ustawień edytora i włącz tryb TTEngine.

Oprócz ogólnej poprawy stabilności, wydajności i bezpieczeństwa MorphOS 3.13 wprowadza także ważne poprawki błędów dla systemów Pegasos I, Pegasos II i Sam 460, a także sterownik wbudowanego kontrolera Gigabit Ethernet na płytach głównych A-EON P50x0 . Dla właścicieli komputerów Apple PowerMac7.x dostępne jest nowe narzędzie powłoki do kontrolowania prędkości wentylatora wraz z kontrolą stanu wentylatora i temperatur czujników systemowych w tych systemach.

Obecni użytkownicy, którzy zachowali opcję „Domyślne” dla skór okien, zauważą zmieniony wygląd po aktualizacji. Każdemu, kto woli poprzedni wygląd, zaleca się przejście z „Domyślnego” na „Ferox” w sekcji Ekrany w Preferencjach systemowych. Podobnie, jeśli skóra okna została zmieniona i chcesz, aby reszta interfejsu użytkownika wyglądała podobnie, otwórz Preferencje MUI, kliknij przycisk Ustawienia i wybierz motyw „Origo”. Pamiętaj, że ten krok może zastąpić spersonalizowane ustawienia, chyba że wcześniej zapiszesz je jako motyw niestandardowy.

Gorąco zachęcamy nowych użytkowników do uważnego przeczytania naszych instrukcji instalacji i rozwiązywania problemów, zanim spróbują zainstalować MorphOS po raz pierwszy. Obecni użytkownicy mogą dokonać aktualizacji za pomocą znanej procedury, ale zachęca się również do przeczytania przewodników. MorphOS 3.13 jest dostępny do pobrania w naszej sekcji plików..

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Nowe gry dla MorphOS.

3 lutego 2020Mimo przedłużającego się sezonu ogórkowego, nasi programiści czasem czymś nas zaskoczą, i tak:

Marcin “Korni” Kornaś udostępnił wersję eDuke32 pozwalającą uruchomić zeszłoroczny retro hit – Ion Fury. Plik wykonywalny jest do zassania ze strony autora, a pliki z danymi działają z pecetową wersją 1.0 (z 1.02 nie działa). Autor ostrzega że są problemy z szybkością działania (na G4 1,67GHz jest wolno) i muzyką w grze (można wyłączyć w menu).

Bruno „BeWorld” Peloille oferuje nam nową wersję portu Hydra Castle Labyrinth, japońską platformówkę stworzoną pierwotnie przez E. Hashimoto i zaadaptowaną przez PtitSeb dla AmigaOS4.

Bingo 1.43 przygotowana przez
Anbjorn Myre. Jest tworzony z myślą o dużym ekranie, dając graczom przegląd stanu gry.
Pięć ostatnich liczb zostanie podświetlonych, a także pełna tablica pokazująca wszystkie liczby. Uwzględniono warianty 75 i 90 kulek.

Przypominam o nowych wersjach Hode (0.2.8) i Atomic BomberMan (1.2)

Zamieszczone przez: waldiamiga, 3 komentarze

ScummVM 2.1.1

25 stycznia 2020

Nasz “naczelny porter” – Beword, przygotował nową wersję interpretera umożliwiającym uruchomienie gier korzystających z silnika SCUMM.

Zmiany w stosunku do wersji 2.1.0 to:

– Naprawiono problem występujący podczas przełączania niektórych języków w GUI.    

– Naprawiono błędne zapisywanie zmian w oknie opcji przez ESC.    

– Ulepszenia dźwięku FM-TOWNS / PC-98.    

– Poprawiona obsługa języka greckiego w GUI.

Program skompilowany przy użyciu najnowszego SDK 3.14 i GCC9,a możemy go pobrać z MorphOS-Storage.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 1 komentarz

ScoutNG 1.5

22 stycznia 2020

Kilka dni temu informowałem o wersji 1. 3 tego programu, a autor, Jacek Piszczek wydał kolejną odsłonę tego softu. Program w wersji 1.5 możemy pobrać z tej strony.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Uaktualnienia od #amigazeux

18 stycznia 2020

Grupa #amigazeux przywitała nowy roku od uaktualnień kilku swoich programów, i tak:

MouseTracker podskoczył do wersji 1.1

DimScreen ma nową wersję 1.2

TopTask jest teraz w wersji 1.3

Oraz nowość: Screenshot Screenbar-Plugin 1.0

O zmianach w tych programach możemy poczytać na stronie domowej grupy #amigazeux

 

Zamieszczone przez: waldiamiga, 1 komentarz

Atomic BomberMan 1.1

17 stycznia 2020

Daniel “Daytona675x” Müßener przygotował port przepisanej przez fanów gry Atomic Bomberman. Port wymaga do działania plików danych z wersji Windows CD. Wersję 1.1 portu  możemy pobrać z tej strony.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

MorphOS w 2019 r. – podsumowanie

6 stycznia 2020

Działalność morphos.pl i statystyki

Ukazało się 39 newsów – 37 – ‘waldiamiga’, 2 – ‘truman burbank’. 
Przybył 1 wątek na forum i 2 użytkowników. Tak jak widać, o ile informacyjnie portal dawał radę, to ruch na forum jest żaden.

Lepiej wygląda sprawa na naszym fanpage (profil na Facebooku). Liczba obserwujących wzrosła do 122 osób (wzrost o 16).

W magazynie “Amiga NG” ukazało się 7 artykułów ekskluzywnych dla morfosowców. 

Najważniejsze rzeczy w roku 2019:

  • MorphOS na AMD64! 
    MorphOS na QEMU w tym kontekście był ledwie przymiarką. Na 34 edycji wydarzenia “Amiga” w niemieckim Neuss zaprezentowano zręby nowej wersji systemu MorphOS na platformie AMD (Ryzen)  
  • aktualizacja tradycyjnej wersji systemu do MorphOS 3.12 (lista zmian)
  • aktualizacja SDK – MorphOS Software Development Kit 3.14 (November 2019) 
  • Chrysalis pack w wersji 3.12 
  • ciągły rozwój klienta pocztowego Iris 

Jest wsparcie dla Power Maców G5 i iMaców, Oddysey jest zaktualizowany (na miarę możliwości), Transfer (do ftp/sftp), rozwój FlowStudio (narzędzie programistyczne). Główne oprogramowanie wychodzi wraz z MorphOS-em i to jest dobre. 

W temacie programów trzeba wspomnieć o aktualizacji ScoutNG, GrafX2, Free Pascala, RNORadio czy nowym narzędziu Leu (arkusze kalkulacyjne). Trochę drobnicy od #amigazeux (screenbar, commodities, wygaszacze). 

Sporo działo się w temacie gier. Silnik Antiryad Gx v4.7 – do tworzenia nowych rzeczy (2D i 3D); do staroci – aktualizacja REminiscence (Flashback). 

Aktualizacje emulatorów: ACE (Amstrad), Hatari (Atari 16/32 bit), Hu-Go! (konsola Turbografx16/PC Engine) i AmiArcadia (maszyny oparte na procesorze Signetics 2650). Zaktualizowany WHDLOpener (integracja E-UAE/WHDLoad z MorphOS/Ambient), ScummVM, EasyRPG Player.

Z gier można wspomnieć o ProtoType (remake R-Type), OpenSyobonAction i JumpNBump. Aktualizacje dla Tower 57, Wyrmsun.  

Z ciekawostek – ukazał się na YouTube niemal półgodzinny film “Commodore Amiga: The Next Generation (MorphOS)”.  

Jak widać, pomimo niezbyt widocznego ruchu na forach MorphOS rozwija się i patrzy śmiało w przyszłość (zmiana architektury). To mogłoby dać świeży napływ nowych użytkowników (i być może odejście części starych). Jak będzie – dowiemy się zapewne za parę lat. 

 

Zamieszczone przez: truman_burbank, 3 komentarze