MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Podsumowanie 2022 roku14 stycznia 2023

Co u nas

Ukazało się 65 wpisów – ‘waldiamiga’ – 61, ‘widelec’ – 2, ‘truman burbank’ – 2. Jest to nieco mniej niż w ubiegłym roku (73). Strona fanowska (profil na Facebooku) to 169 sympatyków (przybyło 15) i 173 obserwatorów (przybyło 7). Tu też jest mniejsza dynamika.

Najważniejsze rzeczy w roku 2022

Nowe wersje systemu – MorphOS 3.16 i 3.17. Wśród zmian m.in. system notyfikacji (bazujący na MagicBeacon), Expose (commodity do przełączania aktywnych aplikacji), poprawki błędów w bibliotece TinyGL (funkcja glReadPixels) i dotyczące innych elementów. Łatki bezpieczeństwa do SSL  (openssl3.library). Uaktualniony Chrysalis.

‘bigfoot’ zdeklarował rozpoczęcie prac nad OpenGL 2.1 (więcej prac możliwych do wykonania przez niego w ramach bounty https://tinygl.molsen.co.za).

Odświeżone SDK, między innymi usunięto GCC 4 i 7 a dodano GCC 11. Regularne aktualizacje Wayfarera (przeglądarka WWW) i Iris (klient poczty). Aktualizacje SDL 2.x.

MorphOS Storage wzbogacił się o 235 archiwów.

Programy

SpeedPDF – nowy czytnik dokumentów. Porty Hively Trackera i Lite XL (edytor tekstu z kolorowaniem składni).

Nowa wersja komunikatora KwaKwa i nowe wersje modułów GaduGadu i Jabbera. Nowa wersja bePlayera (odtwarzacz muzyki), Pixy (program do rysowania), PintorWeb (edytor zdjęć), ProTrekkr (tracker wywodzący się z NoiseTrekkera 2), CloudDav (klient WebDAV, rozszerza wewnętrzny dysk twardy o pamięć w chmurze). BeeBase (dawniej MUIBase). Po 6 latach nowa wersja Portabl E (do programowania w języku E, nowa pisownia nazwy to podkreśla). Aktualizacja DeTerma (program do komunikacji poprzez złącze szeregowe, przydatny do debugowania).

Natywne demo PageStreama (program do DTP) w wersji 5.1.2 (aktualna, taka jak dla Windows).

PageStream 5.1.2

Gry

Aktualizacje emulatorów: ScummVM (do przygodówek), Genesis Plus (konsole SEGA), ACE (Amstrad), Gigatron TTL (współczesny komputer 8-bit).

“JFShadowWarrior” (port Shadow Warrior), przygodówka “No more Toxic Man”, port “DevilutionX” (klon “Diablo“). “VanillaConquer TD” (port “Command & Conquer: Tiberian Dawn”, zawiera przenośny silnik, może być używany do modów). “OpenMRac” (wyścigówka oparta na źródłach “MultiRacera“),

Vanilla Conquer

Aktualizacja gier: “Aquaria”, “Kulki”, “Hode”, GemRB”, “Woof!” (port “Doom Marine’s Best Friend”), “CroMagRally”, “OttoMatic”, “Nanosaur”, “BillyFrontier”. Prace nad “Doomem 3”.

CroMagRally

Inne rzeczy

Demo grupy Encore “Morphever” zajęło 1 miejsce w kategorii Wild! na Decrunchu. Z przykrych wieści, to sklep ‘Papiosaura’, o którym pisaliśmy w ostatnim podsumowaniu, miał wyjątkowo krótki żywot.

Znaczący wkład finansowy ‘pampersa’ w pchnięciu do przodu projektu laptopa PPC.

Słowo na koniec

Na temat MorphOS-a NG cicho, ale mocno ruszyły prace nad sterownikami kart graficznych. Jest stabilny rozwój systemu, przeglądarki internetowej (bardzo istotne). Rozwój TinyGL i SDL 2.x dał bezpośrednie przełożenie na odświeżone porty gier. Perspektywa obsługi w przyszłości nowszych Radeonów (TinyGL obsługujący R600, R700, Evergreen i Northern Island) oraz szaderów, to dobre wieści dla graczy. Nie da się ukryć, że jest dobrze!.

Zamieszczone przez: truman_burbank, 3 komentarze

Komentarze:

 • MDWMDW

  Przede wszystkim bardzo mnie cieszy, że jesteście Wy – ludzie, którym chce się aktualizować tę stronę. Przykro było patrzeć gdy przez pewien czas strona tylko… istniała ale nie żyła. A teraz buźka mi się uśmiecha za każdym razem gdy widzę jakąś cyferkę przy “morphos.pl” w moim czytniku RSSów.
  Dzięki za to! 👍 Mam nadzieję, że Wam się nie znudzi i nadal będziecie dawać radę wykroić trochę ze swojego czasu na wrzucanie newsów.

 • truman_burbanktruman_burbank Autor wpisu

  MDW,

  Fakt, że na początku bardziej się starałem, na przykład jak dowiedziałem się że jednak ktoś 😉 z RSS korzysta, to dobrałem do ikony RSS kolor morfosowy zamiast pomarańczowego xD Za to ‘waldi’ jest nie do zdarcia. Znudzić się nam nie znudzi, na pewno 👍

 • Dodaj komentarz