MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Gribouillis 312 listopada 2011

Guillaume „Yomgui” Roguez wydał najnowszą wersję swojego programu malarskiego Gribouillis 3. To interesujący, choć nieco nietypowy w obsłudze program, przede wszystkim zorientowany na ręczne tworzenie grafiki z użyciem tabletu. Mocne strony programu to bogate możliwości edycji pędzli oraz praca na warstwach. Ciekawą cechą jest też automatyczne rozszerzanie „arkusza”, jeżeli tworzone dzieło nie mieści się w aktualnym formacie. Program napisany jest w Pythonie, co skutkuje jego sporą wielkością, na wolniejszych maszynach bywa też czasem nienajszybszy. Pełne archiwum można pobrać z MorphOS Files, a także zainstalować przez Gruncha.

Zamieszczone przez: admin, 4 komentarze

Komentarze:

 • Adam_K

  Jak to wogóle odpalić? Nie ma w archiwum jakiegokolwiek manuala… Pythona mam zainstalowanego, ale co poza tym, to nie wiem…

 • krashan
  Jak to wogóle odpalić? Nie ma w archiwum jakiegokolwiek manuala… Pythona mam zainstalowanego, ale co poza tym, to nie wiem…

  Python jest w archiwum i nie trzeba nic instalować. Wystarczy uruchomić gribouilis.py klikając w ikonkę. No i chwilę poczekać.

 • recedent

  Ja rozumiem, aplikacyjka do paciania i maziania za pomocą tabletu. Ale nie dałoby się napisać programu, którym mogę zrobić prosty retusz zeskanowanej w 300 dpi strony A4? Sketch zżera na tę okazję całą pamięć (1 GB), a Gribouillis co prawda zachowuje się nieco oszczędniej, ale wczytuje sobie obrazek jak chce (tzn. wyświetla tylko część, w prawym dolnym rogu obszaru rysowania). I żadną miarą nie da się zrobić tak, żeby zajmował cały obszar roboczy – komu w końcu potrzebne jakieś suwaki? "Grr, wrr" – jak mówi Kaczor Donald z komiksu mojego synka.

 • krashan
  Ale nie dałoby się napisać programu, którym mogę zrobić prosty retusz zeskanowanej w 300 dpi strony A4?

  Dałoby się. Strona bounties na morphos.pl rusza już wkrótce .

 • Dodaj komentarz