MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Francuskie zapowiedzi16 listopada 2013

Na odbywającym się w zeszłym tygodniu we Francji spotkaniu Alchimie X, Fabien Coeurjoly prezentując MorphOS-a szerokiej publiczności, nie omieszkał opowiedzieć co nieco o nadchodzącej przyszłości. W MorphOS-ie 3.4 możemy się spodziewać: znacznie szybszego 3D i lepszej obsługi niektórych modeli Radeonów z rodziny R300, obsługi nienatywnych rozdzielczości ekranu w PowerBookach, przywrócenia 16-bitowych trybów ekranu na maszynach z G5, oraz przyspieszenia transferów AGP na nich, szybszego stosu TCP/IP z narzędziami TCPDump i NetStat. Będzie też możliwość blokowania komputera hasłem (na starcie i na żądanie). A co dalej? Jak można przypuszczać system 3.4 ukaże się w okolicach końca roku, ale team ma również plany na rok 2014. Mieści się w nich obsługa nowszych kart graficznych (czyżby R400?), więcej obsługiwanych Maków z G5, dynamiczny kompilator (JIT) JavaScriptu w Odyssey, podsystem druku z możliwością korzystania ze sterowników z CUPS, dostęp do plików poprzez sieć i protokoły SSH i SMB na bazie wcześniej już przeportowanego Fuse. Ogólnie można powiedzieć, że szału nie ma i team nie robi nam nadziei na jakieś dramatyczne przełomy, ale cieszy stały postęp i realne plany, których realizacja jest raczej pewna.

Zamieszczone przez: admin, 4 komentarze

Komentarze:

 • AvatarDrako^BB

  No waże że jest postęp i rozwój systemu … Zresztą wiadomo nie wszystko zostało powiedziane więc myśle że zostaniemy czymś zaskoczeni 🙂

 • Avatarwaldiamiga
  Jak można przypuszczać system 3.4 ukaże się w okolicach końca roku,

  Oby! Nienatywne rozdziałki i szybsze trzyde… Już się doczekać nie mogę.

 • AvatarMDW

  Bardzo mnie ucieszyły te wieści. Brak możliwości tworzenia ekranów w dowolnych rozdzielczościach było moim jedynym i największym rozczarowaniem po przesiadce na PowerBooka z MorphOSem. O braku sterowników do wbudowanego WiFi nie mówie, bo o tym wiedziałem wcześniej i da się z tym żyć gdy się coś wsadzi do PCMCIA. Tak więc w MorphOS 3.4 padnie jedyne moje rozczarowanie odnośnie MorphBooka. Zostaną już tylko zalety. 🙂 Oby tak dalej!

 • AvatarEnder

  A ja czekam na malarza. No i w końcu będę na pięterku, gdzie stoi mój PM, więc skończą się wymówki, żeby go nie używać za często. Ciekawe ile skorzystam na zmianach AGP (mam x4), kartę 9650 "zdusiłem" do standardu PM G4, no ale co zrobić. JIT ? brzmi rewelacyjnie.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.