MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Sprzęt Wymiana karty grafiki w PM i problemy z wyświetlaniem obrazu

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 24 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #264
    EnderEnder
    Participant

    Witam
    Nabyłem kartę Ati Radeon 9000 128 MB RAM. Miałem zaisntalowany system 3.1 i Ultimate Pack. Kiedy podmieniłem grafikę obraz wyświetlany stał się wielki jak stodola i nie mieścił się na ekranie. Próbowalem zmienić w ustawieniach Ambienta i systemu na inna rozdziałkę, ale nic z tego. Co gorsza ( i dziwne) mam do wyboru maksymalnie rozdziałkę 800×600 w 24-bitach. Postawiłem system od nowa (i tak chciałem to zrobić, bo nie wszystko z UP mi się podoba) i tu kolejne rozczarowanie. Rozdziałka to faktycznie max 800×600, stworzyłem opcję z wyższą i dodałem, ale zmian nie widzę. Przy instalacji nie miałem polskich znaków (chodzi o podpisy w trakcie instalacji), mimo poprawnie wybranych ustawień. Po załadowaniu systemu widzę, że niektóre litery są mniej widoczne, a całość sprawia wrażenie rozmazanych znaków. Co by tu pokombinować? Postawić system jeszcze raz?

    #1256
    pamperspampers
    Participant

    Próbowałeś odpalić system z płyty i zobaczyć jaką rozdziałkę wtedy osiągasz? Jak masz podłączony monitor, vga czy dvi?

    #1257
    EnderEnder
    Participant
    Próbowałeś odpalić system z płyty i zobaczyć jaką rozdziałkę wtedy osiągasz? Jak masz podłączony monitor, vga czy dvi?

    Monitor led (nowy 21" moze miec duże rozdzielczości) ma wyjście vga, karta ma wyjście dvi mam przejściówkę. Na sflashowanej 9200 były wyższe rozdziałki. Zobaczę może postawie system od nowa, nie podobają mi się te przekłamania polskich znaków w trakcie instalki. Jak ta rozdzielczośc była taka mała po przełożeniu kart to wszystko bylo wyraźne tylko, że wielkie, a teraz na tej samej karcie jakby gorzej. Znajdę chwilę to pokombinuję.

    #1258
    pamperspampers
    Participant
    Próbowałeś odpalić system z płyty i zobaczyć jaką rozdziałkę wtedy osiągasz? Jak masz podłączony monitor, vga czy dvi?

    Monitor led (nowy 21" moze miec duże rozdzielczości) ma wyjście vga, karta ma wyjście dvi mam przejściówkę. Na sflashowanej 9200 były wyższe rozdziałki. Zobaczę może postawie system od nowa, nie podobają mi się te przekłamania polskich znaków w trakcie instalki. Jak ta rozdzielczośc była taka mała po przełożeniu kart to wszystko bylo wyraźne tylko, że wielkie, a teraz na tej samej karcie jakby gorzej. Znajdę chwilę to pokombinuję.

    Może ta przejściówka bruździ i nie pozwala np. dokładnie odczytać parametrów monitora.

    #1259
    Avatarkrashan
    Participant

    Moim zdaniem odpalanie się w 800 × 600 oznacza problem z odczytaniem parametrów monitora przez DDC, winna jest albo karta, albo przelotka. W tej sytuacji wybrałbym jakiś predefiniowany monitor w ustawieniach ekranu i próbował tryby VESA w odpowiedniej dla monitora rozdzielczości. Jeżeli chodzi o ogólną jakość obrazu, nie spodziewałbym się rewelacji przy złączu VGA i monitorze 21". Jeżeli monitor nie ma wejścia DVI to niestety już pozamiatane. Ja bym takiego nie kupił.

    #1260
    EnderEnder
    Participant
    Ja bym takiego nie kupił.

    Jak się nie ma co się lubi. Przedtem miałem starą 17-tkę CRT. No i była fajna promocja.

    #1261
    pamperspampers
    Participant
    Ja bym takiego nie kupił.

    Jak się nie ma co się lubi. Przedtem miałem starą 17-tkę CRT. No i była fajna promocja.

    Szwagrowi jakiś czas temu wcisnęli w sklepie jakiegoś Samsunga chwaląc że full hd a tam tylko złącze vga…
    Wracając do Twojego problemu spróbuj skołować kabel dvi-vga pomijając przejściówkę.

    #1262
    EnderEnder
    Participant
    Wracając do Twojego problemu spróbuj skołować kabel dvi-vga pomijając przejściówkę.

    Też mi się wydaje, że to przejściówka, bo pojawia się komunikat sprawdź kabel połączeniowy, kiedy monitor jest włączony a komputer nie. Myślałem, że to polskie tłumaczenie (no signal input) , ale teraz zaczynam podejrzewać, że to może komunikat diagnozujący (chociaż są pod nim 3 kolorowe kwadraciki RGB jak w komunikacie po ynglisz).
    No nic pozostaje poprosić żonę żeby w podczas zakupów podjechała do pseudoskleów elektronicznych lub allegro. Dzisiaj rano chciałem kupić kabel i usłyszałem, że nie mają. Dobrze, że chociaż przejściókę mieli. Biznesmeni z bożej łaski, a później się dziwią, że ludzie u nas kupują wszystko w Sieci. Swoją drogą gdyby nie cena pewnie bym tego monitora nie kupił. Skusiłem się i poza mankamentem wyjścia VGA jest ok.

    #1263
    pamperspampers
    Participant

    http://allegro.pl/przewod-dvi-vga-1-8m-monitor-vga-lcd-crt-i2663960854.html

    Powodzenia jednak zapewnić nie mogę, jednak cena dosyć znośna nawet jak na eksperyment 😉

    #1264
    kjbkjb
    Participant
    Szwagrowi jakiś czas temu wcisnęli w sklepie jakiegoś Samsunga chwaląc że full hd a tam tylko złącze vga…

    vga nie wystarczy do wyświetlenia rozdzielczości full hd ?

    #1265
    pamperspampers
    Participant
    Szwagrowi jakiś czas temu wcisnęli w sklepie jakiegoś Samsunga chwaląc że full hd a tam tylko złącze vga…

    vga nie wystarczy do wyświetlenia rozdzielczości full hd ?

    Tutaj powinni wypowiedzieć się ludzie znający się na temacie ale dla mnie rozdzielczość full hd puszczana po vga znacznie różni się (na in minus) od tej samej puszczanej po dvi.

    #1266
    EnderEnder
    Participant

    Kupiłem kabel Thomsona, powinien być do końca tygodnia. Tak jak pisałem w Gostyniu (ponad 20 tys. mieszkańców) w żadnym pseudosklepie nie ma kabla. Musiałbym cos tu napisać, ale nie wypada, zresztą chyba się domyślacie (karamba )

    #1267
    Avatarkrashan
    Participant
    vga nie wystarczy do wyświetlenia rozdzielczości full hd?

    VGA to łącze analogowe, więc teoretycznie wystarczy do wyświetlenia dowolnej rozdzielczości. Niestety im większa rozdzielczość, tym większa częstotliwość piksela, a więc zbocza sygnału bardziej strome. Na skutek pojemności i indukcyjności kabla, odbić itp. zjawisk zbocza pikseli się rozmywają. Nowoczesne monitory próbują oczywiście regenerować zegar piksela i próbkować sygnał na środku między zboczami, ale jeżeli rozmycie zbocza przekroczy 1/256 napięcia między maksymalną intensywnością koloru a czernią, kolory sąsiednich pikseli wpływają na siebie wzajemnie co powoduje „blura” w poziomie. Konkretna jakość obrazu na VGA zależy więc od masy czynników, dopasowania do siebie impedancji karty graficznej, kabla i monitora, parametrów kabla, sposobu próbkowania sygnału i odtwarzania zegara piksela w monitorze, stabilności zegara piksela generowanego przez kartę i tak dalej. Stąd znaczny rozrzut opinii o VGA. Z mojego niewielkiego doświadczenia (kilka różnych kart, kilka monitorów) wynika, że im większa rozdzielczość tym VGA bardziej „ssie” (to się zgadza z teorią) i że karty Radeon dają po VGA lepszy obraz niż nVidia (ale testowałem tylko dwa modele nVidii i to stare rupiecie).

    DVI jest łączem cyfrowym, więc poziomy RGB są przesyłane jako liczby a nie poziom sygnału, do tego oddzielnym przewodem idzie sygnał taktujący. Dlatego, przynajmniej teoretycznie, kabel nie wprowadza żadnych zniekształceń.

    #1268
    EnderEnder
    Participant

    Mam nadzieję, że kabel załatwi sprawę. Miałem w szkole podłączonego Radka 9250 (dvi) z plazmą (vga) i obraz był całkiem całkiem. Obecnie mam Radka (dvi) z plazmą (hdmi) i jest super. Dla mnie było dziwne, że karta podaje tylko 800×600, przecież w MM mozna osiągnąć więcej.

    #1270
    EnderEnder
    Participant

    Kabel dotarł, wszystko działa. Litery są wyraźne, tak powinno być od razu. Jednak to była wina przejściówki. Stała się jedna dziwna rzecz. Miałem tryb (rozdzielczość) 1920×1080 i teraz znikł z listy. Mam wybraną inną wysoką rozdzielczość w 24-bitach. Kiedy wybrałem maksymalną wyświetlaną przez monitor rozdzielczość, pojawiły się przekłamania na dole ekranu, więc chyba karta już nie dawała rady z tak wysoką rozdziałką. No to teraz jeszcze tylko test z Fortisem (zobaczymy, czy na oryginalnej karcie ruszy).

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 24 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.