MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Sprzęt Wybór sprzętu

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 22 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #5311
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    Będę potrzebował do artykułu nieco informacji, a że nie posiadam MorphOS-a – zadaję pytania tutaj. Wydaje mi się najlepszym miejscem w sieci na takie pytania i odpowiedzi. Temat artykułu to poradnik początkującego “zakupowy” – co kupić i jak rozbudować.
    Chcę przedstawić trzy “typowe” – konfiguracje. Laptop, minikomputerek w miarę tani, i mocarny sprzęt (przykładowo PowerBook, miniacz i PowerMac).
    Informacje “niby” są, nawet tutaj, ale część jest stara (np. artykuł kupujemy PowerBooka jest z 2011 r.). Jest też dużo niusansów które są mi nieznane (np. temat flaszowania kart). Każdy ze sprzętów ma też swoje typowe bolączki, ale i zalety. Czytałem żeby kupić wersje z 64 MB pamięci grafiki, o niedziałających hubach USB w nieoryginalnych klawiaturach – o takie detale mi chodzi, o wejście w takie konkrety. Chcę mieć pewność że nie napiszę nieprawdy więc uzupełniam wiedze i weryfikuję niejako u źródła.
    Co kupić i jak “usprawnić” żeby “banglało”.

    #5313
    kjbkjb
    Participant

    W kwestii Powerbooka nic się nie zmieniło, miniacz ma max tylko 1gb ram i grafikę warto 64mb bo 32 to w niektórych przypadkach za mało (np. odpalając blendera zżera prawie wszystko na starcie). Flashowanie kart to porażka (bynajmniej u mnie tak było, wszystko wg opisów a i tak nie działało, potem flashowałem w ciemno na czarnym ekranie peceta z powrotem). Najszybszy oczywiście PowerMac G5, z tym że nie wiem jak wygląda kwestia kart graficznych do tego modelu, bo niektóre morphos obsługuje z 3D a do innych trzeba zainstalować emulację programową warp3d (wazp3d).

    #5317
    EnderEnder
    Participant

    Co do PM to trzeba zdać sobie sprawę, że MorphOS póki co tak jak inne amisystemy jest 32-bitowy i mimo że G5 czyta instrukcje 32-bit, to chyba niczego szczególnego poza większym zegarem nie zyskujemy (w kwestii systemu). Słyszałem, że są jakieś 64-bitowe wersje oprogramowania, ale nie sprawdzałem. Co flasz(ek) zgadza się, miałem na początku w PM G4 jakieś Ati 9200 i zdarzało się, że kaprysiło. Na oryginalnych kartach tego nie ma. To nie wina MorphOS-a, bo na forach typu MyApple polecają raczej do flaszowania NVidię. Napisz coś o niedocenianym eMacu, ale o wersji 1.42 Ghz (procesor jedna z ostatnich rewizji z tego co kojarzę), ma więcej złącz USB, obsłuży więcej RAM-u, ma Ati 9600 64MB Vram, więc w moim odczuciu jest lepszym wyborem niż MM z 64 MB Vram. Miałem przez moment MM (fajny, bo mały i zgrabny), miałem eMaca, ale 1.25 Ghz z 32 Vram (gdyby było więcej Vram, to pewnie by został), teraz mam PM MDD 1.25 Ghz. Drugi proc leży i odpoczywa, miałem Ati 9000 mac edition 128 Vram (nadal mam na półce i fajnie śmigało). Kupiłem Ati mac edition 9650 256 Vram, zakleiłem piny (3 i 13 chyba, nie pamiętam w necie jest) i zdusiłem AGP x8 do x4 więc mam kartę, która normalnie chodziła w PM G5 u siebie na PM G4. Do tego SB Live, karta PCi z dodatkowymi portami USB (chyba na układach NEC), WiFi TP Linka z artka o WiFi i śmiga. Nie jestem żadnym zaawansowanym użytkownikiem, więc nie wykorzystuję w pełni tego sprzętu. Jedno co było od samego początku związane z tym systemem to wiara, która bezinteresownie mi pomagała. Jeżeli nie jest się trollem, to środowisko pomaga i to jest piękne w tym hobby. Mosowcy kocham Was za to, ale całować się nie będziemy. 🙂

    #5318
    kjbkjb
    Participant

    eMac ok jeśli siedzi w oryginalnej obudowie, ja sobie wyjąłem i podpiąłem zew. monitor, tryby graficzne mają tak wysokie odświeżanie że mój monitor fujitsu lcd 22″ nie łapie niższych trybów niż 1280×960, ręczne ustawienie tychże trybów w preferencjach MOSa to masakra.

    Za to w oryginalnej obudowie eMaca monitor CRT daje suuuuuuuper obraz 🙂

    #5319
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    Jakoś nie widzę tego na allegro, chyba temat jałowy. Jak popatrzyłem po rocznikach to sprzęt ma wiek jakiego się nie spodziewałem. Praktycznie tylko G5 jest w miarę dostępny (w miarę w sensie jest wybór). Czasem miniacz, ale nie wiem czy to już ostatni rzut ogryzków, bo paści – bez dysku, bez RAM, nieopisane nawet dobrze.
    A jak z tą wypustką na karcie graficznej – domniemanie, czy faktycznie ma to znaczenie?
    I z tymi klawiaturami co to nieoryginalne dają za słabe napięcia na hub USB? (słabo pamiętam, coś gdzieś “dzwoniło”).
    (te 2 ostatnie rzeczy to dosyć niedawno przewinęły się na PPA).

    #5320
    kjbkjb
    Participant

    A gdzie chcesz taki artek wrzucić?

    Sprzęt jest dostępny ale trzeba przesiać go od sterty wystawianego złomu, co dotyczy się też Amig klasycznych na aukcjach wyglądających jakby wyciągniętych ze śmietnika i tylko wytartych szmatą przed zrobieniem zdjęcia.

    Co do klawiatur nieoryginalnych – po pierwsze po co z hubem, po drugie ja mam klawę gcube i działa mi port usb w niej (podpinałem do emaca).
    Nie kojarzę tematu na ppa więc nie wiem o co chodzi, ale jeśli zdarzyło się tak jednej osobie tylko to nie robiłbym z tego burzy 🙂

    #5321
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    Artek na amiga.org.pl, stronka w formie mini-kompendium. W sumie artek to miał być 2 miesiące temu ale pomyślałem że będzie w porządku jak skonsultuję się z użytkownikami MorphOS. Niestety to forum przypomina szachy korespondencyjne 😉

    W sumie “macie” tam 3 stronki – dwa artki i linkowisko. Chciałem teraz dołożyć o wejściu w temat – czyli 4). zakup sprzętu i 5). stawianie systemu i dobór oprogramowania.

    Temat USB jest znany, z nowszych wątków to masz tutaj o portach USB i klawiaturach w miniaczu:
    http://www.ppa.pl/forum/morphos/34540/macmini-usb#
    To nie była jedna osoba, i sugerowana jest albo oryginalna klawiatura Apple albo hub.

    Ja tu się nie zapisałem żeby polemizować tylko czegoś się dowiedzieć. Jest dużo rzeczy które jeszcze nie wiem, tylko że nasza pogawędka tu przypomina kwestię typu że muszę szukać informacji poza tym forum żeby móc się tu zapytać. To mniej więcej wygląda tak:
    “Czemu cię nie było wczoraj na koncercie?”
    “Nie wiedziałem że wogóle jest jakiś koncert”
    “Przecież wystarczyło zapytać to bym ci powiedział”
    😉

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 11 months temu przez truman_burbanktruman_burbank.
    #5323
    kjbkjb
    Participant

    No to z mojej strony ja takich problemów nie miałem, widać miałem fuksa w doborze hubów i klawiatur.

    Taki cytacik z Twojej stronki:

    “Pomimo że wizualnie bardziej przypomina dystrybucję linuksa fani systemu zarzekają się że „od środka” jest soczyście amigowy.”

    To można też powiedzieć że Linux wizualnie przypomina MorphOSa? 😉

    Pewnie chodzi ci o te przyciski nawigacyjne w oknach ambienta, ja mam je wyłączone i każdy katalog otwiera mi się w nowym okienku, tak jak na starym WB 3.x.

    Ramki okien pod MOSem można zrobić na styl AOS4.x (ja mam w klimacie 3.x), zresztą w Linuxie też można, ale chyba raczej ważniejsze jest jaki postamigowy soft zadziała niż jak wygląda standardowa skórka okien.

    P.S. Tutaj na forum chyba prawie nikt nie zagląda, newsy są od przypadku dodawane, właściciel nie ma czasu na to, i tak to wisi i czeka na… nie wiadomo co…

    #5324
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    To można też powiedzieć że Linux wizualnie przypomina MorphOSa?

    Nie bardzo, raz że linuks był wcześniej, a dwa to jest moje subiektywne wrażenie. Jak zobaczysz AmigaOS 4 to bez problemu rozpoznasz Workbench, w MorphOS-ie tego nie ma, pierwsze moje skojarzenie było “co to za distro”.

    Ramki okien pod MOSem można zrobić na styl AOS4.x (ja mam w klimacie 3.x), zresztą w Linuxie też można,

    Wiem, jakby ci starczyło czasu to zobaczyłbyś że dałem takie porównawcze obrazki – zakładka “Więcej o MorphOS-ie”. Jak na człowieka który nie używa tego systemu a wręcz przeciwnie 😉 to obiektywnie jest przedstawiony, a nawet wręcz optymistycznie.

    ale chyba raczej ważniejsze jest jaki postamigowy soft zadziała niż jak wygląda standardowa skórka okien.

    Tu zdania uczonych są podzielone, lobby klasykowe jest silne. Nikt nie śmie zmienić w WB zegara czy kalkulatora 😉 Kto lubiał Opusa ten się będzie pod WB męczył i tyle, a kompatybilność jest ważna, oczywiście. No ale nie o tym miało być.

    P.S. Tutaj na forum chyba prawie nikt nie zagląda, newsy są od przypadku dodawane, właściciel nie ma czasu na to, i tak to wisi i czeka na… nie wiadomo co…

    No ale sami sobie tworzycie to forum. Myślę że pampers dałby chętnemu jakieś uprawnienia do wrzucania newsów. Drako też jest aktywny, zresztą wszyscy się znamy, środowisko jest małe.

    A to czy ktoś ma czas czy go nie ma – uwierz że jak komuś zależy to zawsze czas znajdzie, Kwestia motywacji i jak bardzo zależy – zawsze coś kosztem czegoś. Ja na blogu AmigaOne dla nowych artków mam odsłony średnio na poziomie kilkudziesięciu rocznie (za wyjątkiem podsumowania rocznego – ok. 200), ze starszych są takie co maja kilka na rok ;] Jakbym tak patrzył to człowiek nic by nie zrobił “bo po co”.

    #5325
    kjbkjb
    Participant

    podobny problem

    podobny problem, tylko że na Sam440ep i AOS4.x, teraz to są jaja co nie? Tam też pomogła markowa klawa i myszka a nie najtańsza z biedronki (czy ze sklepu dla biedaków jak to Kaczyński palnął).

    Tylko ciekawe co miał do tego update uboota.

    #5326
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    To samo co Kaczyński i Biedronka ;]

    Znam ten wątek skoro się w nim udzielam. Z tego co wiem to wymienił myszkę na A4Techa i klawiaturę na Tracera. Ustalmy że to nie są jakieś markowe sprzęty, przynajmniej dla mnie. Markowość nie ma tu nic do rzeczy, zapewne chodzi o jakiś układ elektroniczny “nie widziany” przez U-Boot, do którego jest sterownik systemowy. Pod AmigaOS nie ma problemu, tylko ta niemożność grzebania w U-Boocie. Niby nie ma potrzeby, ale samo to że ogranicza to drażni.
    Problem z U-Bootem jest znany, dlatego dla AmigaOne 500 przy okazji ostatniego update (mam, i też mam problem z klawiaturą – HP czyli markowa) ACube udostępniło źródła żeby każdy miał szanse sam poprawić ;]

    Ja nigdy nie zamiatałem problemów pod dywan, bo takie postępowanie traktuje jako szkodliwe w dłuższej perspektywie czasu.
    Uważam że tylko nagłaśnianie problemów może dać ewentualną powszechność dostępnych rozwiązań. Zupełnie durne dla mnie jest ukrywanie ich przed początkującymi, przez co takie osoby już na starcie dostają “worek niespodzianek” i odbijają się jak od ściany.
    No ale zgodnie z twoją sugestią – przemilczałem prawie wszystkie problemy które znam z PPA, tekst wrzuciłem wczoraj kupujemy sprzęt pod MorphOS-a

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 11 months temu przez truman_burbanktruman_burbank.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 11 months temu przez truman_burbanktruman_burbank.
    #5329
    kjbkjb
    Participant

    Dziwny ten artek jak dla mnie:

    “A ściślej – sprawa jest skomplikowana, ponieważ niekiedy trzeba znać nie tylko model ale konkretne oznaczenie serii żeby komputer dobrze działał z MorphOS-em.”

    Wchodzisz na morphos.net i sprawdzasz jakie współpracują, nie wiem w czym to jest skomplikowane? Źe trzeba zadać pytanie sprzedającemu źeby sprawdził pod systemem? Strona Every Mac pomoźe rozwiać wątpliwości w razie czego.

    “Jeżeli komputer ma zintegrowaną grafikę – nadają się tylko modele z pamięcią większą, nie 32 a 64 MB.”

    Jeśli wersje 32MB się nie nadają to jak wytłumaczysz źe uźywam (i nie tylko ja) z VRAM 32? Większość ma takie sprzęty bo sprzęt z integrowaną grafiką 64 MB VRAM to rzadkość.

    “Jeżeli komputer ma wymienną kartę grafiki – jesteśmy skazani na karty Apple, które tanie nie są. Można przeflaszować kartę pecetową, ale opinie użytkowników są takie, że jest to rozwiązanie zawodne.”

    Jeszcze się nie spotkałem z Powermakiem na Allegro który miałby inną kartę niź Appleowska, więc określenie “jestesmy skazani” brzmi dość idiotycznie.
    Po prostu kupując Powermaca zwracasz uwagę źeby karta graficzna była ATI a nie NVIDIA. A nawet jeśli kupisz z NVIDIĄ, to jak dokupisz ATI to wystawisz NVIDIE i tyle.

    Flashować teź nie polecam, z resztą jeśli PM G4 z ATI idzie kupić za 200 zeta, to po co kombinować z flashowaniem?
    I nie powiedziałbym  źe to jest zawodne, ale zbyt pokręcone i wręcz chore – czasami trzeba przeciąć jakąś ścięźkę lub pozaklejać piny taśmą klejącą na krawędzi karty, bez sensu powtarzam przy dostępności PM od razu z kartami na Allegro.

    Półtorej roku temu ustrzeliłem PM G5 za jakieś 170 zeta, z ATI na pokładzie, duźym dyskiem i ramem.

    “Kupując trzeba uważnie czytać nie tylko specyfikację modelu ale i szczegóły aukcji – dosyć często trafiają się egzemplarze z częściowo wymontowanymi podzespołami – bez dysku twardego czy pamięci RAM.”

    Kupując COKOLWIEK trzeba dokładnie czytać opisy aukcji, peceta, lodówkę czy konsolę – często jakaś wajcha małym druczkiem się zdarza.

    “Peryferia (klawiatura, mysz) to też rzadkość.”

    Nie lubię Appleowskich bo są niewygodne, klawiatury pod kątem jakoś powyginane, zresztą pod MOSem oznaczenia na klawiaturze z OSX tylko mnie myliły. Jeśli się trafi w zestawie to warto wystawić i kupić coś taniego w markecie (ale nie przesadnie taniego, np. myszka za 15zł a nie za 5, ja osobiście uźywam kulkowej! na USB i bardziej sobie chwalę od optycznej :))

    Mam wraźenie źe przy kaźdej pozycji dałeś sobie za punkt honoru znalezienie jakiejś wady.
    Nie wiem dlaczego wadą komputera w obudowie Tower jest duźy rozmiar, a PM G5 jako wada ma chłodzenie cieczą, mimo iź to rzadkość a nie podstawowe wyposaźenie.

    Osobiście artek uwaźam za napisany pod pretekstem “dokopania niebieskim” 🙂

    P.S. ź=ż, sorry nie przyzwyczaiłem się do mapy klawiatury pod osx.

    #5330
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    Wchodzisz na morphos.net i sprawdzasz jakie współpracują, nie wiem w czym to jest skomplikowane? Źe trzeba zadać pytanie sprzedającemu źeby sprawdził pod systemem? Strona Every Mac pomoźe rozwiać wątpliwości w razie czego.
    Strona jest dla osób spoza środowiska. To znaczy że taki ktoś nie wie że istnieje strona morphos.net, a nawet jak trafi tam beze mnie to się może odbić od tej tabelki. Nie chodzi o to żeby na początek zarzucić nowego masą informacji które go zniechęcą. Wskazuję tylko ogólnie pewne sprawy.
    Zadać pytanie sprzedającemu? A sprzedawca mi pisze że nie zna MorphOS-a i jak mi nie pasuje to żebym nie kupował?

    Jeszcze się nie spotkałem z Powermakiem na Allegro który miałby inną kartę niź Appleowska, więc określenie „jestesmy skazani” brzmi dość idiotycznie.
    Ta uwaga przecież dotyczy wymiany karty na lepszą. Nie widzę w tym nic idiotycznego. Skąd ktoś ma wiedzieć że nie podejdzie karta od PC? Ty chyba zakładasz że świat składa się z MorphOS-owców bez sprzętu którzy wszystko wiedzą na ten temat.

    Kupując COKOLWIEK trzeba dokładnie czytać opisy aukcji, peceta, lodówkę czy konsolę – często jakaś wajcha małym druczkiem się zdarza.
    Ale to jest standardowa formułka w artykułach na temat kupowania. Czepiasz się jak stary nietoperz 😉

    Mam wraźenie źe przy kaźdej pozycji dałeś sobie za punkt honoru znalezienie jakiejś wady.
    I zalety też. Widzisz zawsze szklankę w połowie pustą? ;]

    Jeżeli pisze się poradnik zakupowy to podaje się wady i zalety. Zawsze. Bez tego taki tekst jest bez sensu.

    Osobiście artek uwaźam za napisany pod pretekstem „dokopania niebieskim”
    A ja słyszałem że antysemitą nie jest ten który nie lubi Żydów, tylko ten którego oni nie lubią 🙂

    Artek w niczym nie odbiega od innych moich artków. Gdybyś poczytał moje teksty na temat AmigaOne i AmigaOS – tak samo “piszę jak jest”. Tylko wtedy jakoś nikomu z “niebieskich” to nie przeszkadza.

    Serio dziwię się takiemu zakompleksieniu. Już chyba kilka lat jak słowa “niebiescy” i “czerwoni” zanikają. W tej chwili amigi NG to jest jakieś 1/10 środowiska. szykuje się wspólny “hyper jump” na x86. a ty tu jakieś swoje wspomnienia przywołujesz z okopów 🙂
    Zacznij patrzeć na osoby ze środowiska jak na jednostki.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 11 months temu przez truman_burbanktruman_burbank.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 11 months temu przez truman_burbanktruman_burbank.
    #5333
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    Poprawiłem:
    nadają się tylko modele z pamięcią większą, nie 32 a 64 MB
    na
    warto wybierać modele z pamięcią większą, nie 32 a 64 MB

    Serio to wielu użytkowników narzeka na małą pamięć, że 32 MB jest sporym ograniczeniem, np. czytałem że Blender już na starcie żre. I kto wie czy to nie twój post był na PPA. Przecież ja te rzeczy wiem od użytkowników MorphOS-a no bo skąd. Podobnie narzekanie że 1GB w miniaczu to za mało, zwłaszcza jak lubi się serfować na Oddysey. No ale lepiej przemilczeć, niech ktoś kupi nieświadomie a potem pozbędzie się po paru miesiącach, i osoba stracona. Przecież tak fajnie się kisić w kilkuosobowym gronie.

    Poprawiłem też fragment odnośnie kart (dodałem to co wytłuszczone)
    Jeżeli komputer ma wymienną kartę grafiki i będziemy chcieli wymieniać na lepszą – jesteśmy skazani na karty Apple,

    #5334
    kjbkjb
    Participant

    Jeżeli komputer ma wymienną kartę grafiki i będziemy chcieli wymieniać na lepszą – jesteśmy skazani na karty Apple.

    To nie jest pecet żeby dziwnym było że trzeba mieć Appleową. Napisz też że jak padnie zasilacz to jesteśmy skazani na zasilacz Appleowy, tak samo jeśli padnie procesor to jesteśmy skazani na PPC, bo pecetowy nie pasuje 🙂

    Aha i jeszcze jesteśmy skazani na Linuxa PPC w którym bieda z softem (nie to co repozytoria x86).
    Za to użytkownicy Sam440 są skazani na albo AOS4.x albo Linuxa PPC, gdy tymczasem uźytkownicy maków oprócz MOSa i Linuxa PPC mogą teź zaisntalować OSX z dużą bazą oprogramowania, ale niestety są skazani na wersję PPC tegoż systemu 🙂

    Mam eMaca z 1GB RAM i 32 VRAM i powiem tyle że jeśli nie zechcesz używać Blendera to jest OK, RAM można rozbudować za pomocą kości DDR, ale pamiętaj że MOS obsłuży tylko 1,5GB.

    Miniacz faktycznie ma tylko 1GB, to jest mało do OWB, ale to zaleźy po jakich stronach się łazi, bo jeśli po stricte Amigowych forach i portalach to nie ma żadnego problemu, a np. na Allegro spod MOSa już nie wchodzę bo od jakiegoś czasu nie można się tam zalogować (nie wiem, napisz może że posiadacze AOS4.x i MOS są skazani na Linuxa i/lub OSX jeśli chcą używać Allegro, nie przemilczaj źebyśmy się nie kisili we własnym małym gronie :)).

    Bez złośliwości to napisałem, ale obiektywizm powinien działać w dwie strony.

    Z resztą już od dawna marzyłem o tym aby dwie strony na jednym forum wymieniły wszystkie bolączki związane z ich sprzętem i softem, ale jakoś wydaje się to nie realne bo każdy będzie stronniczy, co nie? 😉

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 22 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.