MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Oprogramowanie Przestawianie ikonek a partycja Boot

Widok 7 wpisów - 1 z 7 (of 7 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #202
    edeede
    Participant

    W trybie listy volumenow lapie sie (chcacy lub niechcacy pod wplywem zmeczenia po pracy np.) za malutka ikonke partycji MorphOS i upuszcza na pobliska ikonke Boot. Po czym klikamy na Stop – wiadomo i tak dane sie nie zmieszcza wszak partycja Boot zazwyczaj jest znacznie mniejsza od systemowej. W takiej sytuacji ku mojemu zdziwieniu dysk pracuje nadal jak szalony glowica lata jak wsciekla… o wrescie komunikat, ze jakis plik sie nie zmiesci (tylko dlaczego przeciez dalem STOP na poczatku . Celem skasowania skopiowanych przed chwila plikow wchodzimy na partycje Boot … jesli zdazymy bo partycja Boot znika sobie

    Ps. Cala ta checa dotyczy minimaca i partycji Boot w HFS. Partycje udalo mi sie odnowic (odzyskac sie nie udalo) – system odpala. Pomoglo "blogoslawienstwo" polecane przez Recedenta na tym forum w temacie "boot.img".
    Inna sprawa to te kilka niewielkich plikow przechowywanych przeze mnie na partycji Boot z powodu latwej wymiany danych miedzy MorphOS a OSX i mozliwosci zapisu z obu systemow … coz … byl to model 3d samochodu,
    ktory budowalem po godzinach od jakiegos czasu + kilka plikow referencjnych . Jak ktos ma ochote i mozliwosci to moze sprawdzic opisany przeze mnie "patent" ew. jesli sie potwierdzi zglosic blad. Ja probuje dojsc do siebie ,
    jestem zdruzgotany utrata waznych dla mnie danych.

    #843
    Avatarnorbi
    Participant

    Jak masz takie przygody z HFS to startuj z partycji FAT i używaj jej do wymiany danych z OSX.

    #844
    edeede
    Participant

    Co ciekawe w ogole nie da sie zrobic tak jak napisalem. Przed chwila postanowilem zrobic testy wykluczajace podejrzenia. W kazdym razie zgodnie z logika odwrotna sprobowalem najpierw na czystym systemie i o dziwo nie da sie pod Ambientem tak po prostu wrzucic ikony jednego dysku do drugiego – nic sie nie kopiuje. Tamtym razem kopiowalo sie na pewno – widzialem pliki z partycji MorphOS na partycji Boot po czym partycja znikla. Pierwszym podejrzanym jest emulator VICE ktory byl wtedy uruchomiony moze to on namieszal cos … drugim moja kompilacja Ambienta – jednak z oficjalnych zrodel raczej bez zmian w kodzie (no po za oczywistymi do poprawnego skonfigurowania i zbudowania binarki).

    Jak poinformowac firmware maca aby mogl startowac z partycji FAT ?

    #845
    AvatarNorbert
    Participant
    Jak poinformowac firmware maca aby mogl startowac z partycji FAT ?

    np. tak:

    boot hd:1,boot.img bd=DH0

    pod warunkiem ze pierwsza partycja na dysku startowym to FAT (hd:1)
    Mozna tez wystartowac z pendrive/dysku USB. (tez FAT)
    Urzadzenie wpiete w port USB blizej gniazda monitora:

    usb0/@1:1,boot.img bd=DH0 DH0= partycja z MOSem na dysku wbudowanym
    usb0/@1:1,boot.img bd=usbscsi0 usbsci0= partycja FAT na pendrive (mos dziala na partycji FAT)

    mozna tez wystartowac MOS z ISO na pendrive FAT
    Chyba czas to wszystko opisac.
    Moze komus sie przyda 🙂

    #846
    edeede
    Participant
    Chyba czas to wszystko opisac.
    Moze komus sie przyda 🙂

    Mnie z pewnoscia 🙂 Jesli to mozliwe chcialbym zrezygnowac z HFS do startu na rzecz FAT o ile bedzie to dzialac automatycznie. Jak sie okazalo (wlasnie zrobilem test przepelnienia ow nieszczesnej partycji) HFS Filesystem prawdopodobnie ma krytyczny blad. Objawem tego bledu jest uniemozliwienie zamontowania partycji – "Reserved fields in the catalog record have incorrect data" i koniecznosc naprawy/odbudowy z utrata danych raczej.

    Takze abstrahujac od tego dlaczego w ogole Ambient przepuscil mi operacje kopiowania partycji na partycje a teraz nie chce , czas na zmiane formatu zapisu partycji startowej.
    Dodatkowo przypuszczam ze HFS+ filesystem tez ma blad z tym, ze wystepuje on podczas odczytu danych z partycji (konkretnie podczas przegladania jej zawartosci pod Ambientem – oryginalnym tez). Objawem jest zamrozenie Ambienta. Blad ten wystepuje losowo na czystym systemie, aby zmniejszyc czestotliwosc jego wystepowania nie pozwalam na odczytywanie infa o katalogu lub pliku – po prostu odruchowo juz uciekajac wskaznikiem myszy z pola okna listera.

    Ps. Na razie nie moge sprawdzic patentu z FATem gdyz klawiatura PS2 z przejsciem na USB nie pozwala mi dostac sie do firmware ale dziekuje za podpowiedzi .

    #847
    edeede
    Participant

    Jeszcze mala dygresja w kwestii sledztwa. Otoz z pobieznych informacji o programie VICE (ktory to mialem uruchomiony podczas tej awarii) wnioskuje, ze nie jest to program godny zaufania gdyz przewaznie sa to cross kompilacje niekoniecznie testowane – to raz. Dwa, ze program rzeczywiscie robi jakies chopsztosy w interakcji z innymi programami. Tak po prawdzie to narazie z jednym programem (poza domniemaniem, ze pomogl wczesniej Ambientowi w kopiowaniu) – mianowicie po uruchomieniu CEDa i okna wyboru plikow w nim, VICE zaczyna drastycznie obciazac procesor. Takze nie polecam tego emulatora (VICE 2.2a) zdecydowanie bezpieczniej bedzie odpalic dopracowany FrodoMOS.

    #848
    pamperspampers
    Participant
    Jak poinformowac firmware maca aby mogl startowac z partycji FAT ?

    np. tak:

    boot hd:1,boot.img bd=DH0

    pod warunkiem ze pierwsza partycja na dysku startowym to FAT (hd:1)
    Mozna tez wystartowac z pendrive/dysku USB. (tez FAT)
    Urzadzenie wpiete w port USB blizej gniazda monitora:

    usb0/@1:1,boot.img bd=DH0 DH0= partycja z MOSem na dysku wbudowanym
    usb0/@1:1,boot.img bd=usbscsi0 usbsci0= partycja FAT na pendrive (mos dziala na partycji FAT)

    mozna tez wystartowac MOS z ISO na pendrive FAT
    Chyba czas to wszystko opisac.
    Moze komus sie przyda 🙂

    Pewnie że tak, trzeba wzbogacać portal o przydatne artykuły 🙂

Widok 7 wpisów - 1 z 7 (of 7 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.