MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Sprzęt PEGASOS2 i SATA

Widok 3 wpisów - 1 z 3 (of 3 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #5250
    Avatarquantor
    Participant

    Hej!

    Czy ktoś może to ćwiczył w jakikolwiek sposób?… Z działaniem kontrolerów SATA na PCI może być różnie (a w zasadzie zawsze tak samo – z Pegasos 2 nie będzie to działać, a nawet jeśli jakimś cudem zabangla, to MOS na pewno się z niego nie zabootuje.

    Postanowiłem zatem uciec się do rozwiązania bezsterownikowego, czyli przejściówki IDE->SATA. Widzę że na rynku funkcjonują zarówno przelotki jednokierunkowe (IDE->SATA lub SATA->IDE) jak i dwukierunkowe. Tylko z tego co czytam, niektóre z nich nie współpracują z niektórymi BIOSami nawet na PC (co dziwne, bo przecież taka przejściówka konwertuje w locie samą magistralę). Czy ktoś to ćwiczył z Pegazem?…

    Druga rozterka – jak to się przekłada na transfer?… Peg2 ma kontroler zaledwie ATA-100, więc wąskie gardło powinno być raczej tam, niż po stronie adaptera (teoretycznie, bo w praktyce może być różnie).

    I trzecia rozterka – właśnie znalazłem gdzieś informację, że Peg2 jest w stanie obsłużyć dyski do 80 GB. Prawda to?… Bo najmniejsze nowe (!) dyski SATA idą przecież w setkach GB. A nawet, jeśli w jakimś sklepie znajdę ostatni dysk ATA z czeluści magazynu, to będzie to co najmniej 120-250 GB (gdzie tu 80?)…

    Czy ktoś zna odpowiedzi na nurtujące mnie pytania?… Pytam, bo w sieci piszą różne rzeczy (gdzieś wyczytałem, że Peg obsłuży do 1 GB, a gdzieś indziej że 8 GB, a przecież MOS to system 32-bitowy i sam nie wiem komu wierzyć)…


    Pozdrawiam

    #5251
    Avatarquantor
    Participant

    gdzieś wyczytałem, że Peg obsłuży do 1 GB, a gdzieś indziej że 8 GB

    Tu miałem na myśli oczywiście 1/8 GB RAM. 😉 Przepraszam za mały chaos!…

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 8 years, 9 months temu przez Avatarquantor.
    #5268
    faziorfazior
    Participant

    Trochę późno ale odpiszę. Ja miałem w pegu 2 kartę sata na pci, wprawdzie nie próbowałem z niej bootować, ale dysk 500 gigsów śmigał bez najmniejszych problemów.

Widok 3 wpisów - 1 z 3 (of 3 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.