MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Oprogramowanie MorphOS WiFi i router Nokia

Widok 4 wpisów - 1 z 4 (of 4 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #372
    edeede
    Participant

    Zaopatrzyłem PowerBooka w kartę sieciową WiFi i internet bezprzewodowy w połączeniu ze smartfonami działa jednak nie z Nokią . Generalnie sieć tworzona przez Nokię z oprogramowaniem JoikuSpot (innego routera na Symbian chyba nie ma ?) pod MorphOS-em jest widoczna. Niestety nie można uzyskać z nią połącznia, ani jako ‘Dynamic IP’ ani jako ‘Static IP’, niezależnie od ustawień kanałów czy też włączenia zabezpieczenia sieci (po stronie MOSa zapytania o hasło po dwukliku nie ma) lub wyłączenia zabezpieczenia (w przypadku JojkuSpot tylko WEP). Ogółem no route to host. Poniżej zamieszczam screen.

    http://skynet.pdg.pl/mos/mos_network.png

    W poradach i wskazówkach zawartych w oprogramowaniu routera można przeczytać:
    cyt. "W przypadku niektórych laptopów (zależnie od dostawcy), aby korzystać z aplikacji JoikuSpot,
    należy zmienić ustawienia na Tylko sieci komputer-komputer (ad hoc). To NIE jest typowa sytuacja,
    ale gdy połączenie nie jest nawiązywane automatycznie, można spróbować skorzystać z takiego
    rozwiązania." (z pewnością chodzi o zmianę ustawień po stronie komputera a nie routera – bo tam nie ma
    takiej opcji)

    Jak można zaradzić temu pod MorphOS-em ?

    Dodam że pod OSX-em (w zestawie Nokia + PB) połącznie nawiązywane jest automatycznie. Chociaż ikonka połączenia wygląda nieco inaczej niż przy połączeniu z np. router-em TP-Link tzn. wyświetlany jest symbol komputerka a nie radarka czyli pewnie jest to ad hoc czy połączenie komputer-komputer.

    Edit:

    Monitor NetStat pokazuje, że coś tam się dzieje – przy wybranym Dynamic IP co jakiś czas zmienia się adres IP.
    Chociaż trochę dziwne te adresy (rownież maska) – sieć jaką serwuje Nokia to ‘192.168.2.x’. Co ciekawe czasem dla ‘wl0’ trafia się nawet adres 127.0.0.1 (tego akurat nie udało mi się uchwycić na screenie, ale zadziwił mnie ten fakt).

    http://skynet.pdg.pl/mos/3_netstat.png
    http://skynet.pdg.pl/mos/2_netstat.png
    http://skynet.pdg.pl/mos/1_netstat.png
    http://skynet.pdg.pl/mos/0_netstat.png

    #1925
    Avatarkrashan
    Participant

    Poruszyłem temat, okazuje się, że kombinacja „ad-hoc + WEP” ma dużą szansę nie działać. Biorąc pod uwagę zerowe praktycznie bezpieczeństwo WEP-a, zastanowiłbym się nad rozwiązaniami alternatywnymi w kwestii WiFi.

    #1926
    edeede
    Participant
    Poruszyłem temat,…

    To pocieszające, szkoda by było żeby MorphOS nie mógł korzystać z hotspot-ów Nokia.

    …okazuje się, że kombinacja „ad-hoc + WEP” ma dużą szansę nie działać.

    Jeśli można dodać to kombinacja „ad-hoc + sieć otwarta” również nie działa. (przynajmniej w tym wypadku).

    Biorąc pod uwagę zerowe praktycznie bezpieczeństwo WEP-a, zastanowiłbym się nad rozwiązaniami alternatywnymi w kwestii WiFi.

    Uważam że w przypadku hotspot-ów WiFi opartych na smartfonach, stosowanych w domu/mieszkaniu lub np. w pracowni/warsztacie ew. w samochodzie, w praktyce używanie zabezpieczeń jest zbędne – poza murami sieć w zasadzie jest niedostępna z uwagi na zbyt słaby sygnał tych urządzeń.
    W praktyce praktyki nigdy nie zdarzyło mi się, aby ktokolwiek z zewnątrz połączył się z taką siecią mimo, że zawsze jest otwarta. WEP uruchomiłem wyłącznie do testów z MorphOS-em na zasadzie „nie młotkiem, to kijkiem go” skoro przy sieci otwartej nie uzyskałem połączenia.

    Z tego co zorientowałem się przekopując internet, okazuje się, że aktualne, obecnie dostępne oprogramowanie dla smartfonów Nokia (opartych na Symbianie) pozwalające uruchomić mobilny hotspot WiFi (JoikuSpot) w zasadzie wymaga połączenia w trybie ad-hoc (niezależnie od tego co oni tam piszą w cytowanym przeze mnie help-ie).
    Są problemy również z podłączeniem do takich sieci urządzeń opartych na systemie Android, gdyż ten standardowo
    nie obsługuje połączeń ad-hoc. Za to urządzenia Apple-a (ipody ipady i inne wynalazki) z JoikuSpot łączą się bezproblemowo. Hmmm… no nie wiem, może to powinno się nazywać Jejku-spot , co oni się tak uwzięli na ad-hoc.

    W każdym razie z tego co zrozumiałem, w tym co wyczytałem na forum dyskusyjnym Nokia, teoretycznie jest możliwość zestawienia połączenia manualnie z tym Spotem, ale tylko w przypadku gdy urządzenie klienckie w trakcie negocjacji połączenia nie określa swoich preferencji, w zakresie wymagania połączenia w trybie „infrastruktury”.
    Gdyż taki typ połączenia automatycznie jest odrzucany, więc tak sobie myślę jeśli ma to jakiekolwiek podstawy naukowe, to gdyby dać użytkownikowi taką możliwość, być może byłby to sposób na obejście problemu. Ponoć komuś udała się ta sztuka.

    #1927
    edeede
    Participant
    Uważam że w przypadku hotspot-ów WiFi opartych na smartfonach,…

    Dokładniej w przypadku leciwych smartfonów Nokia E65 i E90 bo takie sprawdziłem.
    Przykładowo tablet samsunga to już "sieje" jak przyzwoity stacjonarny/domowy router no ale w nim jest zdaje się WPA2.

    A tak w temacie to znalazłem jeszcze inny soft do Noki sprawujący funkcję router-a: EzSpot i WalkingHotSpot.
    Pierwszy nie działa na mojej E90 ale i tak oferuje tylko ‘ad-hoc’. WalkingHotSpot wygląda obiecująco – można wybierać między ‘ad-hoc’ a ‘infrastruktura’ jednak na tym koniec, gdyż programu sprawdzić w działaniu nie sposób. Mianowicie komunikat „user not autenticated” jest nieubłagany – to za sprawą nie istniejącej strony/serwisu wydawcy tego programu. Także temat Nokii zdaje się wyczerpałem, przynajmniej na razie .

    W związku z brakiem obsługi połączeń ‘ad-hoc’ przez MorphOS-a zaczynam zastanawiać się nad zakupem jakiegoś urządzenia (najlepiej mobilnego) które udostępni połączenie GSM w trybie AP infrastruktura. Możliwe że będzie to jakaś podróbka smartfona samsunga bo cenowo wygląda to podobnie do mobilnych routerów.

Widok 4 wpisów - 1 z 4 (of 4 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.