MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Klub dyskusyjny Co z tym OSX?

Widok 6 wpisów - 1 z 6 (of 6 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #174
    recedentrecedent
    Participant

    Ponieważ stałem się posiadaczem zewnętrznego dysku na FireWire postanowiłem obadać OSX (nie będę przecież zaśmiecał nim wewnętrznego twardziela w Miniaczu :). Po dniu trudów i znojów doszliśmy w końcu z Tigerem do porozumienia i system stoi. Kłopot w czym innym, a mianowicie:

    Drań ślimaczy się jak nieszczęście! Plan polegał na tym, żeby zapchać Tigerem luki w oprogramowaniu MorphOSa (głównie zależało mi na OpenOffice i Inkscape), ale z tego co widzę, to będzie trudno w tym pracować. O ile OOo mogę jeszcze jakoś przełknąć, to Inkscape jest nieakceptowalny – rwie się nieprawdopodobnie, a przecież nie robiłem nic skomplikowanego! Boję się, że jak wczytam dość złożony projekt, nad którym dłubię w wolnych chwilach to podczas scrollowania będę mógł wyskoczyć na zakupy.

    Pytanie brzmi: Czy da się jakoś "podrasować" OSX-a (bez kręcenia Miniacza), czy lepiej zapomnieć i do w/wymienionych celów używać nadal PC żony? A może jest "trzecia droga" – tzn. jakiś Linuks, który działałby na Miniaczu bardziej znośnie niż Tiger?

    No nic, chociaż startowy "bong" wyłączyłem. Choćby i dlatego było warto 🙂

    #636
    Avatarnorbi
    Participant

    To ciekawe jak chodzi Tiger z usb?
    Jest taka możliwość. Spróbuj.

    #637
    AvatarNorbert
    Participant

    To ze masz podlaczony dysk pod FIREWIRE nie znaczy ze bedzie szybko. To "tylko" 400mbit/s.
    Jaka predkosc obrotowa ma ten dysk.
    Czy sprawdzales transfer?
    pierwsze lepsze porownanie znalezione na sieci:
    http://futomaki.pl/2009/01/21/dysk-zewnetrzny-usb-czy-firewire/

    #638
    recedentrecedent
    Participant

    Transfer sprawdzę chętnie (jak wrócę z pracy). Myślisz jednak, że prędkość dysku ma jakieś znaczenie w momencie, gdy program jest już załadowany i działa? Chyba że swapuje strasznie, ale mam 1 GB RAMu to może tak szybko mu się nie skończy?

    #639
    recedentrecedent
    Participant

    Cóż… Pod xbenchem otrzymałem:

    Disk Test39.29
    Sequential56.47
    Uncached Write 57.85 35.52 MB/sec [4K blocks]
    Uncached Write 60.69 34.34 MB/sec [256K blocks]
    Uncached Read 42.49 12.44 MB/sec [4K blocks]
    Uncached Read 73.85 37.12 MB/sec [256K blocks]
    Random30.13
    Uncached Write 10.68 1.13 MB/sec [4K blocks]
    Uncached Write 92.13 29.50 MB/sec [256K blocks]
    Uncached Read 61.27 0.43 MB/sec [4K blocks]
    Uncached Read 83.66 15.52 MB/sec [256K blocks]

    Czyli wyniki dość średniawe. Moźe to faktycznie ma jakiś wpływ? Spróbuję załoźyć makową partycję na wewnętrznym twardzielu, przetestuję xbenchem i zobaczymy jaka jest różnica.

    EDIT: Udało się. Oto wyniki (też bardzo średniawe, nawet bardziej niż poprzednio):

    Disk Test29.24
    Sequential 53.01
    Uncached Write 41.38 25.41 MB/sec [4K blocks]
    Uncached Write 44.45 25.15 MB/sec [256K blocks]
    Uncached Read 94.14 27.55 MB/sec [4K blocks]
    Uncached Read 55.05 27.67 MB/sec [256K blocks]
    Random 20.19
    Uncached Write 6.56 0.69 MB/sec [4K blocks]
    Uncached Write 54.42 17.42 MB/sec [256K blocks]
    Uncached Read 66.22 0.47 MB/sec [4K blocks]
    Uncached Read 81.25 15.08 MB/sec [256K blocks]
    #640
    recedentrecedent
    Participant

    Odpowiadam sobie sam: poświęciłem trochę czasu i przeznaczyłem na testy pustą partycję, którą onegdaj przezornie zostawiłem sobie na wewnętrznym dysku, po czym oprócz MorphOSa zainstalowałem tamźe OSX (da się to zrobić bez problemu – sposobem. O tym zaraz). Niestety, "performanc" dalej jest marny. Przykro mi to stwierdzać, ale PC z jakimś marnym Athlonem 2200+ (czyli 1,8 GHz) bije na głowę Miniacza z G4 1,5 GHz jeśli chodzi o wygodę uźytkowania Inkscape. Jakieś proste rzeczy – owszem, moźna dłubać, ale nic skomplikowanego, bo człowieka krew moźe zalać.

    Odnośnie instalki OSX po zainstalowaniu MorphOSa – ja zrobiłem to tak:
    1. Przygotowałem partycję (tzn. ustawiłem jej pod MorphOSem filesystem HFS, źeby OSX raczył ją sformatować)
    2. Na moim zainstalowanym "zewnętrznie" Tigerze odpaliłem program SuperDuper (mówi Wam to coś?) i poleciłem mu skopiować całą partycję z dysku FireWire na powstały w ten sposób dysk
    3. Poczekałem dobre kilkanaście minut
    4. Mogłem się cieszyć dual bootem z wewnętrznego dysku (bez źadnych GRUBów, wystarczy mi "lewy Alt" – nie zamierzam jakoś bardzo regularnie i często odpalać OSX).

Widok 6 wpisów - 1 z 6 (of 6 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.