MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Darmowe mapy1 grudnia 2011

Open Street Map to projekt, w którym, na zasadach wiki, użytkownicy tworzą szczegółowe mapy całego świata. Jest więc on otwartą alternatywą dla portali w stylu Google Maps, czy Zumi. Mapy przechowywane są wektorowo, w specjalnym dialekcie XML-a, z rozszerzeniem pliku *.osm. Carsten Siegner postanowił dać nam odpocząć od swoich genialnych interfejsów graficznych i wydał konsolowy program OSM to PNG, który, jak sama nazwa wskazuje, generuje obrazy PNG z map OSM. Program pozwala na wybór zakresu warstw mapy i powiększenia. Niestety aktualna wersja 0.1 nie renderuje jeszcze tekstów.

Zamieszczone przez: admin, 2 komentarze

Komentarze:

 • AvatarMDW

  Pierwszy raz słyszę o Open Street Map. Wygląda i działa całkiem sensownie. Oczywiście do funkcjonalności GoogleMaps (np. genialne pokazywanie korków na drogach) jeszcze temu daleko ale nie przypuszczałem, że to jest aż w aż tak zaawansowanym stadium. Spodziewałem się wielu dziur, a tu zaskoczenie – znane mi miejsca w Polsce są bardzo dobrze odwzorowane.

  Widzę, że na stronie openstreetmap.com jest opcja do generowania PNG z wybranego fragmentu mapy.

 • Avatarkrashan
  Widzę, że na stronie openstreetmap.com jest opcja do generowania PNG z wybranego fragmentu mapy.

  Tak, program Carstena dubluje się z tym poniekąd, ale podejrzewam, że może być dobry w przypadku, gdy generowane pliki są naprawdę duże. Niemniej brak obsługi tekstu boli, bo trudno sobie wyobrazić np. drukowanie mapki z dojazdem do jakiegoś miejsca w nieznanym mieście bez nazw ulic…

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.