MorphOS u mnie startuje w czasie około 32-35 sekund. Najpierw słychać gong, jest czarny ekran, potem na chwilę szary, ekran bootowania, później znów momencik szary i w końcu ładuje się blat Ambienta. W tym wszystkim ekran bootowania z motylem wyświetlany jest tylko przez około 4 sekundy. Trochę mało, zważywszy na to że przez pół minuty właściwie nic się nie dzieje dla użytkownika. Czy to znaczy, że nie warto go zmieniać? Dla mnie ma to sens, jestem indywidualistą i skoro mam możliwość pozmieniania czegoś w systemie na tak jak lubię, to nie zawaham się tego zrobić.
Zaczynam od wejścia do preferencji, w panelu w prawym górnym rogu jest ikona Obrazek startowy:
Prowadzi ona do ekranu ustawień.
Po kolei:
Obrazek – podana jest ścieżka do aktualnie używanego obrazka. Możesz go zmienić klikając gadżet katalogu na prawym krańcu paska.
Tryb – zawiera tylko dwie opcje. Przeskaluj powoduje rozciągnięcie obrazka, a Wyśrodkuj wyśrodkowanie.
Po prawej stronie jest też gadżet Tło (tu widoczny jako czarny płaski prostokąt). Tu ustawisz kolor tła na jakim ma być wyświetlony obrazek. Po kliknięciu weń otworzy się koło barw:
Przeciągając okrągły punkt po krawędzi koła wybierzesz barwę, a po trójkącie jej intensywność. Gdy się zdecydujesz klikniesz Ok. Alternatywnym sposobem jest wywołanie menu podręcznego:
Pozwoli ci to uzyskać dostęp do suwaków (odznacz wpierw kratkę Bez suwaków), ale dla mnie podstawowy sposób był najbardziej wygodny.
Dalsza część ustawień dotyczy wyświetlanej treści pod obrazkiem startowym.
Tekst informacyjny – istotny element, można tam wpisać parametry tak jak wpisywało się na belce Workbencha, żeby wyświetlało konfigurację własnej maszyny czy też dowolny tekst. Klikając na prawy kraj tego paska w gadżet lupy dostaniesz dostęp do listy wszystkich możliwych parametrów.
/n – rozpoczyna nową linię
%% – znak procenta
%o – wersja systemu operacyjnego
%s – system
%c – prędkość procesora w MHz
%b – prędkość szyny w MHz
%k – zarejestrowany użytkownik
%m – rozmiar pamięci w megabajtach
%M – rozmiar pamięci w bajtach
Czcionka – tu zmienisz czcionkę, zarówno krój jak i rozmiar. Klikając gadżet z literą A otworzysz panel wyboru:
Położenie poziome – określisz po której stronie ekranu ma być napis. Opcje to Do lewej, Wyśrodkowane, Do prawej.
Położenie pionowe – określisz na jakiej wysokości ekranu ma być napis. Opcje to: Na górze, Wyśrodkowane, Na dole.
Gadżet Kolor po prawej stronie pozwoli ci, analogicznie jak w przypadku tła, wybrać kolor tekstu.
Dalsze możliwości to Podgląd który pokazuje ci efekt twoich zmian oraz Przywróć domyślne ustawienia dający ustawienia “fabryczne”.
Powyżej domyślny ekran, poniżej moja przeróbka. Wybrałem inny obrazek, przeskalowałem na większy, wybrałem czcionkę o innym kolorze i rozmiarze, dodałem własny tekst.
Oczywiście można użyć własnych grafik i czcionek nie dostarczonych z systemem.
—
Autor: ‘truman burbank’
Zamieszczone przez: truman_burbank, 0 komentarzy