Pliki ADF (Amiga Disk File) to obrazy dyskietek z Amigi. W tej postaci najczęściej dostępne są amigowe gry, dema, ale również magazyny dyskowe i programy użytkowe. Taki plik jest po prostu zrzutem całej dyskietki, sektor po sektorze. Jeżeli na obrazie dyskietki znajduje się jeden ze standardowych amigowych systemów plików (najczęściej Old File System – OFS lub Fast File System – FFS), to można taką „dyskietkę” zamontować wprost pod MorphOS-em, unikając konieczności uruchamiania emulatora klasycznej Amigi. Dyskietki z grami i demami scenowymi często nie mają żadnego systemu plików, gdyż są ładowane „po sektorach”. Wtedy zamontowanie dyskietki pod MorphOS-em niewiele nam da. Jednak w przypadku różnego rodzaju danych czy programów działających pod systemem, możemy uzyskać do nich łatwy dostęp z poziomu MorphOS-a. Za przykład posłużył mi plik ADF z magazynem dyskowym „Fat Agnus #8” pobrany z archiwum amigowych magów FatMagnus. Plik po prostu pobrałem do ramdysku:
Pierwszym krokiem jest użycie programu FileImageCtrl, który tworzy w systemie jednostkę urządzenia wirtualnej stacji dyskietek. Program ten znajduje się w katalogu Tools na partycji systemowej. Po uruchomieniu programu wybieramy jedną z wolnych wirtualnych stacji, następnie klikając w „Insert” na dole, wybieramy plik ADF:
Mamy więc wirtualną stację, ale trzeba jeszcze zamontować dysk. FileImageCtrl potrafi to zrobić samodzielnie, co więcej spośród rozlicznych opcji amigowych systemów plików, program sam rozpozna i wybierze właściwy wariant. Jedyne, co musimy zrobić, to wybrać dowolny z amigowych systemów w gadżecie Filesystem. Pełną listę widzimy po lewej. Program sam sprawdzi czy mamy do czynienia z OFS czy FFS, oraz czy użyto opcji directory caching lub international. Istnieje również możliwość zamontowania dyskietek sformatowanych w systemie FAT (dyskietki z PC) czy PFS, wtedy musimy wybrać odpowiedni system plików. Dla typowych ADF-ów wybieramy więc na przykład „Amiga OFS”. Po wyborze systemu plików wciskamy przycisk Mount.
I to już wszystko. Na blacie ambienta pojawia się ikona wirtualnej dyskietki, a pliki stoją przed nami otworem. Jeżeli często używamy plików ADF, możemy sobie ułatwić nieco życie generując Mounterem plik mountlisty i dodając tam linię
Activate=1
co powoduje automatyczne zamontowanie dyskietki po jej „włożeniu”. Niestety ten sposób ma taką wadę, że nie są automatycznie rozróżniane dyskietki sformatowane w FFS i OFS, tak jak to się dzieje w przypadku działania FileImageCtrl. A oto nasza dyskietka z „Fat Agnusem”
Zamieszczone przez: admin, 0 komentarzy