MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Port MorphOS-a na PowerMaca G5 – raport25 grudnia 2012

Mark „bigfoot” Olsen wykonujący port MorphOS-a na PowerMaki G5, opublikował na naszym forum raport z postępów prac. Jako, że oryginał jest w języku angielskim, oto polskie tłumaczenie:[br]
Pierwszą maszynę z G5 uruchomiłem 3 grudnia i od tego dnia wziąłem się za port MorphOS-a. Do tej pory wykonałem dwie główne części pracy. Po pierwsze zreorganizowałem kod Quarka tak, żeby można dodać obsługę drugiej architektury procesora [PPC64 czyli G5, uwaga tłum.]. Po drugie napisałem i przetestowałem cały kod niezbędny do uruchomienia MorphOS-a na PPC64, a w szcze­gól­ności na PowerMaku G5.

Z punktu widzenia MorphOS-a, G5 jest w wielu miejscach niekompatybilny z poprzednimi modelami, zarówno pracując w trybie użytkownika, jak i w trybie nadzorcy. Niestety niektóre niekompatybilności trybu nadzorcy powodują, że kod 32-bitowy zostanie wykonany przez G5 bez zgłaszania błędów, ale drobne różnice w sposobie wykonania instrukcji powodują niestabilność systemu. Znalezienie i rozwiązanie tych problemów nie było łatwe. Na szczęście wierzę, że wszystkie przeszkody zostały już usunięte i system pracuje w pełni stabilnie. Jeżeli chodzi o tryb użytkownika, w G5 brakuje instrukcji często używanych w MorphOS-owych emulatorach procesora M68k. Z tym problemem poradził sobie Piru [Harry Sintonen, uwaga tłum.] i emulatory powinny już działać na G5, chociaż nie zostało to jeszcze porządnie przetestowane.

Tak więc stan prac na dziś jest taki, że MorphOS uruchamia się na G5 i pracuje stabilnie. Z drugiej strony, z peryferiów obsługiwane są na razie tylko USB i wewnętrzny interfejs IDE. W najbliższych dniach mam zamiar skoncentrować się na zintegrowanej karcie sieciowej i kontroli obrotów wentylatorów. Liczę na to, że nie napotkam tu większych trudności i zrobię to w bieżącym tygodniu.

To tyle na dziś, życzę wszystkim wesołych Świąt.

Zamieszczone przez: admin, 9 komentarzy

Komentarze:

  • AvatarEnder
    No pięknie! Nie wiedziałem, że G5 tak bardzo różni się od G4. 🙁

    Apple nie byłoby sobą gdyby nie utrudniło życia programistom.

  • Avatarkrashan
    Apple nie byłoby sobą gdyby nie utrudniło życia programistom.

    Pytanie tylko, co Apple ma wspólnego z niekompatybilnościami procesorów? 😉

  • AvatarEnder
    Apple nie byłoby sobą gdyby nie utrudniło życia programistom.

    Pytanie tylko, co Apple ma wspólnego z niekompatybilnościami procesorów? 😉

    No skoro swego czasu należało do teamu PPC, to chyba mogło wymóc na IBM większą zgodność, tym bardziej, że była jednym z kilku, a może jedynym odbiorcą procesorów. Niestety firma jak zawsze ma ludzi w tyle (obecna sytuacja z Lionem i starszymi Makami x86).

  • AvatarMDW
    No pięknie! Nie wiedziałem, że G5 tak bardzo różni się od G4. 🙁

    Apple nie byłoby sobą gdyby nie utrudniło życia programistom.

    Jak patrzę na iOS/OSX SDK to mam wrażenie, że ułatwia życie (pod warunkiem, że człowiek nie kombinuje i stosuje się do zasad). 🙂 No i tak jak Krashan powiedział – Apple na szczegóły dotyczące procesorów miał chyba mały wpływ. Oni ich przecież ani nie projektowali ani nie produkowali. Byli po prostu istotnym klientem, wymagającym dużych, regularnych dostaw i odpowiednich osiągów.

    A co do "sytuacji z Lionem" to raczej chyba chodzi o "sytuacje z Mountain Lionem". Po prostu odcięli się od starszych Maków. Taką mają filozofię. Diametralnie różną od Microsoftu czy Google. No i raczej się sprawdza. Chociaż w świecie mobilnym są producentem, który najdłużej wspiera swoje urządzenia. Czteroletni iPhone3GS dostaje nowy system iOS 6, a kilkumiesięczna Nokia Lumia nie dostanie WindowsPhone8. O dostępnośći Androida na różne platformy już zupełnie nie mówię, bo to jest straszny bajzel i trudno to jakoś jednoznacznie opisać.

  • Avatarkjb

    …::: 64 BIT OF MORPHOS G5 POWER ! :::…

    Raczej Apple nie miało wpływu na parametry procesorów, bo np. sami mieli problemy z G5 do laptopów, bo za bardzo się grzały.

  • AvatarJenot
    A co do \"sytuacji z Lionem\" to raczej chyba chodzi o \"sytuacje z Mountain Lionem\". Po prostu odcięli się od starszych Maków. Taką mają filozofię. Diametralnie różną od Microsoftu czy Google. No i raczej się sprawdza.

    Ojtam, ojtam… mam Maca Pro 1,1 z 2006 roku i mimo że jest niewspierany oficjalnie to istnieje narzędzie stworzone przez społeczność – Chameleon. Emuluje 64-bitowe EFI na emulowanym przez Bootcamp pecetowym BIOSie i Mountain Lion działa na tym jak na normalnym nowszym Maku Pro. Działa to też ze starszymi Macbookami. Tylko jeden warunek – procek minimum C2D.

    A żeby nie było tak całkiem OT – pora zbierać na jakiegoś PowerMaca albo iMaca G5 🙂

  • AvatarMDW
    pora zbierać na jakiegoś PowerMaca albo iMaca G5 🙂

    Ja raczej na PowerBooka będę zbierał. Nie pali mi się, bo Pegasos2 G4/1000 działa bez problemów i mi w zupełności wystarcza (zwłaszcza odkąd ma 1GB RAM). Poza tym czekam aż MorphOS dla PowerBooka będzie wyposażony we wszystko czego potrzebuję.

  • Dodaj komentarz