MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Podsumowanie 2023 roku26 stycznia 2024

Co u nas

Ukazało się 49 wpisów – ‘waldiamiga’ – 48, ‘truman burbank’ – 1. Jest to mniej niż w ubiegłym roku (65). Trzeba tu wspomnieć, że ‘waldiamiga’ zamilkł w połowie września, były problemy techniczne, to na pewno miało wpływ. Na Facebooku mieliśmy aktywność mizerną, ale tu to już moja “zasługa”. Strona fanowska miała przez to niewielki przyrost – mamy 175 sympatyków (przybyło 6) i 180 obserwatorów (przybyło 7).

Najważniejsze rzeczy w roku 2023

MorphOS 3.18 i SDK 3.18. System zyskał kilka nowych aplikacji, takich jak Hex (skryptowy edytor dużych plików), ArchiveIt (do archiwizacji ZIP) i Thermals (informacje i wykresy dotyczące temperatury i wentylatorów). Ponadto MorphOS 3.18 obsługuje przeglądanie i montowanie udziałów sieciowych Samby 2 i 3 w pulpicie Ambient. Sterowniki Radeon zostały zaktualizowane, aby lepiej obsługiwać podwójne monitory, więcej modeli kart graficznych i 3D, w tym zaktualizowaną bibliotekę TinyGL i sterowniki. Ulepszono również sterowniki ethernet Realtek 8168 o większą liczbę wariantów kart i zwiększoną stabilnością sieciową na systemach PCI express, takich jak PowerMac G5 11,2. Poprawiono problemy z łącznością urządzeń wejściowych USB na obsługiwanych systemach CyrusPlus 5040. Wiele innych komponentów i bibliotek systemowych zostało również naprawionych i ulepszonych, w tym MUI, Netstack, Filesysbox.

Programy

Wayfarer i Iris – coraz to nowsze wersje przeglądarki www i klienta poczty, filarów korzystania ze współczesnego internetu. Dla Wayfarera, oprócz dostosowywania na bieżąco do najnowszych wersji WebKitGTK i stałych komponentów typu cURL, usprawnienia dotyczyły m.in. zapisanych haseł, AdBlocka, kart, wielu poprawek i optymalizacji (m.in. Altivec). Iris wzbogacił się o aplikację do zarządzania kontaktami Contacts (może być uruchamiana oddzielnie), synchronizowaną z usługami typu Google Contacts czy iCloud Contacts. Także o wygodne drobiazgi, takie jak automatyczne zapisywanie tworzonych wiadomości czy wysyłanie ich o ustalonej godzinie.

Zaskoczeniem jest Git Desktop, czyli graficzny interfejs dla Gita (systemu kontroli wersji, będącego w zasadzie światowym standardem). Jest on wzorowany na GitHubie Desktopie.

Do świata MorphOS-a zawitał też znany program midi Bars’n Pipes. Wypuszczono nowe wersje m.in. RNORadio, RNOXfer, Grimorium PDF, VAMP, itd.

AmiTranslate i AmiDream to z kolei skok w modne rozwiązania online. Pierwszy program to tłumacz oparty o znany DeepL, drugi zaś to generator obrazów na podstawie wpisanego tekstu oparty o AI.

Nie zawiódł autor Hollywood – najnowsza odsłona to 10, “ochrzczona” została jako ‘Xcelicious’; zaktualizował też kilka wtyczek.

Gry

Głównie porty. Przede wszystkim trzeba docenić Fallout i Fallout 2 w wersjach Community Edition.

To uznane klasyki, potrafiące i dzisiaj wciągnąć na wiele godzin. Podobnie jak Vanilla Conquer RA i Vanilla TD, czyli Command & Conquer w odsłonach Red Alert i Tiberian Dawn.

Nowe wersje ScummVM, tym razem dające dostęp do takich hiciorów jak Syberia 1 i 2, czy polski “Schizm: Mysterious Journey”.

‘Templario’ dał kilka gier w Hollywood (karcianki, przygodówkę “El Asesino Que Nadie Escucho” w 3 rozdziałach).

dRally (otwarty port gry “Death Rally” z 1996 r.). fheroes II, czyli port silnika Heroes of Might and Magic II.

Wyszedł wipEout, czyli pierwszy WipeOut (z PSX z 1995 r.).

Odświeżone zostały gry: AstroMenace, BillyFrontier, Bugdom, CroMagRally, MightyMike, Nanosaur, Nanosaur2, OttoMatic.

Inne rzeczy

Nowe wersje dem Encore, m.in Morphoza 1.3. W podsumowaniu nie wypisywałem wszystkiego, orientacyjnie to na MorphOS Storage w 2023 roku doliczyłem się 240 paczek – to jest poziom taki sam jak w ubiegłym roku.

Słowo na koniec

Nic nie wiadomo – i raczej oczekiwania przycichły – odnośnie MorphOS-a na platformie x64, czyli PC. Wykruszające się zasoby nastoletnich PPC mają co prawda alternatywę w postaci nowszych SAM 460 i X5000, ale jest to rozwiązanie o wiele droższe. Czekamy.

Sprzętowo może być interesujące (dla nielicznych) wydanie krótkiej serii poprawionej SAM 460 (większa odległość między slotami pozwala na większy wybór kart graficznych); nieco bardziej przydatna jest dostępność w sprzedaży Cyrusa 5040 (AmigaOne X5000); w przyszłości ‘Tabor’ raczej do nas nie trafi.

PageStream nie miał aktualizacji, ale jest dostępny w sprzedaży w dwóch wersjach, za 99 i 149 $. Droższa Pro oferuje dodatkowe funkcjonalności, takie jak obsługa kolorów CMYK, możliwość importowania i eksportowania plików PDF, możliwość tworzenia skryptów w języku ARexx oraz dostęp do biblioteki Clip Art.

Nie ma co kryć, wiele programów i gier to porty, co nie zmienia ogólnej oceny, że ciągle wychodzi coś nowego, czym można się pobawić.


Warto zajrzeć:

Nowości w Wayfarerze – https://wayfarer.icu/history

Lista zmian w MorphOS-ie 3.18 – https://www.morphos-team.net/releasenotes/3.18

Zapraszamy na nasz fanpejdż: https://www.facebook.com/MorphOSPL

Zamieszczone przez: truman_burbank, 0 komentarzy

Dodaj komentarz