MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Podsumowanie 202116 stycznia 2022

Co u nas

Podaliśmy 73 wiadomości (‘waldiamiga’ – 58, ‘truman burbank’ – 15), czyli kilka więcej jak w 2020 r.  Na forum bez zmian, czyli ruchu brak. Można powiedzieć, że jest stabilnie – dostarczamy stale treści, ale mało osób tu zagląda. 

Fanpage czyli nasz profil na Facebooku – 154  sympatyków (przybyło 22) i 166  obserwatorów (przybyło 22). Te zbiory zachodzą na siebie i obserwujących zazwyczaj zawsze jest więcej, ale cieszy stabilny rozwój. Fanpejdż pełni troszkę inną rolę jak strona – nie dublujemy tam wiadomości stąd, za wyjątkiem naprawdę istotnych (typu nowa wersja systemu), za to trafiają nań spontanicznie różne treści na zasadzie udostępniania. Facebook jest istotny dla odnalezienia nas, tak bym to ujął. 

Najważniejsze rzeczy w roku 2021 

Rok rozpoczęła nowa wersja klienta poczty Iris, zintegrowana z tym samym WebKitem który używa Wayfarer. Oba te programy miały wiele aktualizacji w przeciągu roku, w tym wyjście Irisa z wersji beta. Ostatnie zmiany to obsługa OAuth2 dla skrzynek pocztowych GMail, Yahoo oraz Outlook, pełna możliwość przeglądania i redagowania wiadomości HTML oraz kopiowanie wiadomości metodą “przeciągnij i upuść” pomiędzy kontami i folderami. Wayfarer z kolei kończył rok na wersji 2.9, ze wsparciem audio i wideo i ciągłymi usprawnieniami i poprawkami. Wygląda to dobrze, problemem może być jedynie wydajność na słabszych konfiguracjach, współczesny internet wymaga raczej G5. Początkiem roku pojawił się Chrysalis 3,15, tradycyjnie oznaczony numeracja systemu, no i…

Właśnie… O ile w roku 2020 było trzy aktualizacje systemu, to w 2021 nie było żadnej. SDK – jedynie odświeżona wersja 3.16 (grudzień 2020 – luty 2021). Brak aktualizacji systemu (poza poprawką RAM-Handler)  i brak wieści na temat nowego MorphOS-a na AMD (praktycznie od pamiętnego pokazu ‘bigfoota’ jest cisza) trochę niepokoją. Z racji tego, że współczesne korzystanie z komputera to głównie internet (a tu jest dobrze), były też programy i gry wspólne z innymi systemami NG, w sumie rok można powiedzieć, że był mimo wszystko udany.

Ukazały się uaktualnienia: obsługi skanerów, SDL 2, SSL

Programy 

Nowe wersje: IBrowse, AmIRC, SnapIT, UnRAR, MUIBase. Nowości to: RNOArchive, QRCodeLab, Pixy (graficzny, shareware), 

Duża rzecz to nowy Hollywood – wersja 9 ‘Sugarcane’ przywraca wiarę w niezaniedbywanie wsparcia dla amigowców. Co prawda autor ostatnio stawia na Rapa GUI a nie MUI Royale, za to pojawiły się tak fajne rzeczy jak obsługa zapisu do IFF ANIM i “cycle pallets”. Muszę wymienić jeszcze obsługę JSON i animacji wektorowych. Ponoć to największa aktualizacja od czasu wersji 6 – około 100  nowych komend. 

Zaktualizowano: Vim, FreePascal, Hively Tracker, silnik do gier Antiryad GX (C,C++, Gel), WebDav, ModExplorer, PassPocket. 

 

Gry 

Rozwijany jest UAC (port Dooma 3, bez szejderów, na bazie dhewm3). Ukazał się ekskluzywny Real Amiga SWOS Total Pack

Nowe wersje: ScummVM, Augustusa (fork Juliusa, darmowej modyfikacji do Caesara 3). 

Opublikowano porzuconą przygodówkę Ermentrund (grywalna). Wyszły też: Pekka Kana (platformówka), PrBoom+ (Doom), Shadow Warrior, Rise of the Triad, Postal, SDLPoP (Prince of Persia), Sonic CD, Super Mario 64, Space Cadet Pinball. W wersji beta: NBlood, PowerSlave! (Exhumed).  

‘Templario’ (dawne Morguesoft) dał nowe przygodówki: The Widow i No More Toxic Man!.

Autorzy “The Secret of Miidle City” wypuścili “Cybersphere”. 

 

Inne rzeczy 

W związku z upadkiem wydawnictwa Bitronic zostały opublikowane darmo między innymi książki o MorphOS-ie, w tym wielokrotnie ogłaszany tom 3.

Ja ze swej strony dałem podręcznik do Hollywood i dwa artykuły (“Zmiana ekranu bootowania” i “MorphOS na PowerBooku – pierwsze wrażenia użytkownika AmigaOS 4“). 

‘jaca’ był gościem AmiWigilii (odcinek 35).  ‘recedent’ nagrał cykl jak przejść Tower 57 (10 odcinków). ‘MDW’ udzielał się na kanale PixelRetroshop na temat demosceny na MorphOS-ie. (spotkanie 1 i spotkanie 2). 

Otwarto sklep internetowy MorphOS Store

Słowo na koniec

Nie sposób nie zauważyć, że pomimo narzekania na Hollywood coś w nim powstaje. Widać też, że jest dużo aktualizacji, powstaje sporo portów i drobnicy (nie wszystko wymieniłem).

Może nie było nic spektakularnego w tym roku, ale było tego dużo i powiedziałbym, że całkiem przyjemnie to się układa, jest ruch. 

 

Zamieszczone przez: truman_burbank, 2 komentarze

Komentarze:

  • Dodaj komentarz