MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

MPO2JPG18 lutego 2013

Tytułowe „MPO” nie oznacza bynajmniej miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania, a format plików graficznych produkowanych przez serię aparatów fotograficznych Fujifilm FinePix Real 3D. Są to aparaty z dwoma obiektywami robiące zdjęcia „trójwymiarowe”, czyli po prostu jednocześnie dwa zdjęcia z punktów przesuniętych wobec siebie o odległość mniej więcej odpowiadającą odległości ludzkich oczu. Efektem jest obrazek w formacie *.mpo, a tak naprawdę są to dwa sklejone ze sobą JPEG-i. Wobec prostoty zagdanienia Olivier Thill napisał, a Carsten Siegner przeportował program rozdzielający plik MPO na dwa obrazki. Będący w potrzebie mogą go ściągnąć z MorphOS Files.

Zamieszczone przez: admin, 3 komentarze

Komentarze:

 • Avatarrecedent

  Jednym zdaniem – teraz mogę pobrać program uruchamiany z konsoli i służący do tego samego co w ShowGirls zrobię przy pomocy GUI?

 • Avatarkrashan
  Jednym zdaniem – teraz mogę pobrać program uruchamiany z konsoli i służący do tego samego co w ShowGirls zrobię przy pomocy GUI?

  Nie do końca. W ShowGirls mógłbyś to zrobić, gdybyś miał jednego JPEG-a, w którym są dwa obrazy, innymi słowy, gdyby aparat ustawiał oba obrazy obok siebie i potem robił z tego JPEG-a. Tu jest inaczej. Dwa niezależne JPEG-i są sklejane w jeden plik i z tego, co widziałem w źródle tego programu, z drugiego usuwana jest część nagłówka. Możnaby więc te obrazki rozdzielić wykonując kilka prostych manipulacji np. uniksowymi poleceniami head, tail i cat, które np. można znaleźć w naszym SDK, albo jakimś hexedytorem z możliwością cięcia i sklejania plików. Zgadzam się, że program jest dość trywialny, mimo wszystko jednak pracę ułatwia.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.