MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

MorphOS w 2019 r. – podsumowanie6 stycznia 2020

Działalność morphos.pl i statystyki

Ukazało się 39 newsów – 37 – ‘waldiamiga’, 2 – ‘truman burbank’. 
Przybył 1 wątek na forum i 2 użytkowników. Tak jak widać, o ile informacyjnie portal dawał radę, to ruch na forum jest żaden.

Lepiej wygląda sprawa na naszym fanpage (profil na Facebooku). Liczba obserwujących wzrosła do 122 osób (wzrost o 16).

W magazynie “Amiga NG” ukazało się 7 artykułów ekskluzywnych dla morfosowców. 

Najważniejsze rzeczy w roku 2019:

 • MorphOS na AMD64! 
  MorphOS na QEMU w tym kontekście był ledwie przymiarką. Na 34 edycji wydarzenia “Amiga” w niemieckim Neuss zaprezentowano zręby nowej wersji systemu MorphOS na platformie AMD (Ryzen)  
 • aktualizacja tradycyjnej wersji systemu do MorphOS 3.12 (lista zmian)
 • aktualizacja SDK – MorphOS Software Development Kit 3.14 (November 2019) 
 • Chrysalis pack w wersji 3.12 
 • ciągły rozwój klienta pocztowego Iris 

Jest wsparcie dla Power Maców G5 i iMaców, Oddysey jest zaktualizowany (na miarę możliwości), Transfer (do ftp/sftp), rozwój FlowStudio (narzędzie programistyczne). Główne oprogramowanie wychodzi wraz z MorphOS-em i to jest dobre. 

W temacie programów trzeba wspomnieć o aktualizacji ScoutNG, GrafX2, Free Pascala, RNORadio czy nowym narzędziu Leu (arkusze kalkulacyjne). Trochę drobnicy od #amigazeux (screenbar, commodities, wygaszacze). 

Sporo działo się w temacie gier. Silnik Antiryad Gx v4.7 – do tworzenia nowych rzeczy (2D i 3D); do staroci – aktualizacja REminiscence (Flashback). 

Aktualizacje emulatorów: ACE (Amstrad), Hatari (Atari 16/32 bit), Hu-Go! (konsola Turbografx16/PC Engine) i AmiArcadia (maszyny oparte na procesorze Signetics 2650). Zaktualizowany WHDLOpener (integracja E-UAE/WHDLoad z MorphOS/Ambient), ScummVM, EasyRPG Player.

Z gier można wspomnieć o ProtoType (remake R-Type), OpenSyobonAction i JumpNBump. Aktualizacje dla Tower 57, Wyrmsun.  

Z ciekawostek – ukazał się na YouTube niemal półgodzinny film “Commodore Amiga: The Next Generation (MorphOS)”.  

Jak widać, pomimo niezbyt widocznego ruchu na forach MorphOS rozwija się i patrzy śmiało w przyszłość (zmiana architektury). To mogłoby dać świeży napływ nowych użytkowników (i być może odejście części starych). Jak będzie – dowiemy się zapewne za parę lat. 

 

Zamieszczone przez: truman_burbank, 3 komentarze

Komentarze:

 • MDWMDW

  Moim zdaniem, jak na warunki amigowego świata, to był całkiem fajny rok. Jeżeli kolejny nie będzie gorszy to będzie dobrze.

  Git jest częścią nowego SDK ale mimo wszystko chciałbym zaznaczyć, że w tym roku dostaliśmy wreszcie prawdziwego gita dla MorphOSa. Dzisiejsi developerzy chyba nie wyobrażają sobie rozwijania czegokolwiek bez gita. W związku z tym, że mamy gita dla MorphOSa to sam zamierzam sobie trochę swój “śmietnik” trochę zorganizować gitem gdy się trochę uporam z ważniejszymi drobiazgami.

  Dla mnie amigowo był to bardzo istotny rok, bo wreszcie zacząłem realizować swoje amigowe marzania sprzed ponad 20 lat. 🙂 Wreszcie zacząłem poznawać prawidziwe, czyste API AmigaOS/MorphOS. Porzuciłem SDL, OpenAL i staram się jak najmniej korzystać z takich “pośredników” zastępując je czystymi systemowymi rozwiązaniami (nawet w multiplatformowym kodzie, który buduje wersje dla innych platform). I muszę powiedzieć, że jest całkiem fajnie. Podoba mi się pomimo tego, że roboty jest jeszcze więcej. Ale satysfakcja i większe możliwości w pełni to rekompensują.:)

 • waldiamigawaldiamiga

  Ukazało się 39 newsów – 37 – ‘waldiamiga’, 2 – ‘truman burbank’.

  Fajnie by było, gdyby ktoś wspomógł Adama i mnie w temacie newsów, dużo tematów po prostu przegapiłem. No, no, ktoś się pali do tej roboty?

 • EnderEnder

  MDW, weź usiądź i napisz jakąś książkę o programowaniu na MorphOS. Mogłoby wyjść coś ciekawego, dla potomnych, dające ci nieśmiertelną sławę na wieki.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.