MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

MorphOS na G5 – pierwsze testy wydajności2 stycznia 2013

Harry „Piru” Sintonen uzupełnił wyniki znanych testów porów­naw­czych różnego rodzaju sprzętu, na którym można uruchomić MorphOS-a bądź AmigaOS 4, o wyniki PowerMaców z procesorami G5. Obejrzeć możemy wyniki testu kompresowania MP3 programem LAME, oraz testu dekodowania filmu w rozdzielczości Full HD skompresowanego kodekiem H.264, a odtwarzanego MPlayerem. Wyniki jednoznacznie pokazują, że G5 wiele potrafi i zjada okrzy­czany procesor PA6T na śniadanie, przy okazji sprzęt jest „nieco” tańszy.

Zamieszczone przez: admin, 12 komentarzy

Komentarze:

  • Avatarrecedent

    Zawsze mi sie micha cieszy jak widzę, że ktoś konwertuje na MP3 moje "dzieło", czyli AKsack.DBM 🙂

  • Avatarkrashan
    Zawsze mi sie micha cieszy jak widzę, że ktoś konwertuje na MP3 moje "dzieło", czyli AKsack.DBM 🙂

    A to nie Ty go wybrałeś do pierwszych testów? Jak widać, nie trzeba mieć X1000, żeby „ustanawiać amigowe standardy” .

  • AvatarEnder

    Wynik chyba nie jest zaskoczeniem, pytanie co z tego wyniknie dla szeroko pojętego środowiska amigowców?
    Mnie cieszy przede wszystkim to, że taki port powstaje i to chyba dość dynamicznie (ocena laika). Jak już port będzie ukończony to można śmiało przyjąć, że w kwestii adaptacji taniego sprzętu zrobiono wszystko co było do zrobienia. W naturalny sposób rodzi się pytanie quo vadis MorphOS, ale na odpowiedź na nie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Do zobaczenia w kolejnym odcinku Galilleo.

  • Avatarrzookol

    jeśli zostanie opanowana prędkość, zawsze można opanowywać akceleracje altivecem czy oprogramowanie urządzeń peryferyjnych

  • AvatarSventevith
    W naturalny sposób rodzi się pytanie quo vadis MorphOS, ale na odpowiedź na nie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

    W kwestii sprzętu na kilka lat powinien być koniec. Teraz czas na zwiększanie użyteczności systemu sterowniki, rozwój MUI o komponenty jakie posiadają nowoczesne GUI, Rege czy LUA.

    Przy czym nie wiem czy jest sens iść w port office zajmie dużo czasu, a w ciągu kilku lat programy desktop wymrą.

    Obecne trendy jednoznacznie pokazują CLOUD co oznacza, że właściwe systemem operacyjnym stanie się przeglądarka, a obecny OS zostanie w przypadku desktopów sprowadzony do BIOSU. W firmę której pracuje został wywalony Exchange firma przeszła na googla jeśli idzie o pocztę i docelowo office.

    Więc pierwszą rzeczą jest nieustanny rozwój przeglądarki WWW, a tutaj przydał by się JIT na JS. Bez tego będzie za chwilę ciężko bo aplikacje żrą dużo. v8 na PPC jakiś powstał może FAB by był wstanie zerknąć na ile proste było by dodanie go do OWB.

    Jeśli chodzi o sprzęt to ja nie widzę sensu już robić kroku na inną architekturę dla desktop. Przyszłość to ARM oraz tablety. To jednak wymaga zmiany koncepcji GUI i całkowicie nowych aplikacji. Wtedy faktycznie nie będzie już bolała starta kompatybilności więc można iść w MP, SMP ….

  • Avatarpampers

    Sven

    Piszesz o tym o czym nigdy nie chcę słyszeć w kwestii używania komputera. Cenię sobie wygodne rozwiązania typu dropbox czy inne \’cloudy\’ typu google docs, ale nigdy takie coś nie zastąpi mi normalnego komputera oraz nie da tyle bezpieczeństwa jak dane na swoim dysku a nie powierzone osobom trzecim.

    Nie neguję wymagań co do OWB bo sam chętnie zobaczyłbym tą przeglądarkę na 100% poziomie jeżeli chodzi o nowe standardy, jednakże nie ma co ukrywać, na naszym podwórku to i tak duże szczęście że mamy Faba 🙂

    Piszesz, że przyszłość to ARM i tablety. Dla mnie (i daję głowę że nie tylko dla mnie) to nie jest przyszłość, lub można to ująć inaczej – niech "słuszna" większość podąża za przyszłością – mi dobrze jest tutaj gdzie jestem.

    W twoim komentarzu jest też mała sprzeczność – piszesz o tym, że w kwestii sprzętu to na kilka lat powinien być koniec i że czas zabrać się za brakujące elementy systemu. Z drugiej strony piszesz o ARM i tabletach. Zdecyduj się więc albo robimy spore bounty na zatrudnienie MorphOS Teamu na pełne etaty 😉

  • AvatarSventevith

    Nie jestem fanem cloud wręcz przeciwnie ideologicznie dla mnie to inwigilacja (myślisz wywiad USA mając pod nosem największe źródło informacji z niego nie korzysta ??) ale taka jest przyszłość czy tego chcemy czy nie. Z drugiej strony to nam rozwiązuje większość problemów z oprogramowaniem bo wystarczy rozwijać jeden program – przeglądarkę WWW i ma się dostęp do wielu programów.

    Co do tabletów i ARM to dla mnie jedyna ewentualność jeśli chodzi i nowy sprzęt. Jeśli już MOST się uprze, że zamiast nad rozwojem funkcjonalności chcę koniecznie dalej przenosić system na kolejne platformy to moim zdaniem celować już powinniśmy w mobilne rozwiązania to także nieuchronna przyszłość. Generalnie priorytet na nowy sprzęt bym ustawił bardzo niski. Coś tam powoli grzebać do zmiany architektury z uwzględnieniem MP, SMP i wymiany GUI.

  • Avatarpampers

    Cały czas piszesz o nieuchronnej przyszłości. Sęk w tym, że dla mnie tą przyszłość dla siebie kreuję ja sam a nie ktoś inny za mnie.

  • AvatarSventevith
    Cały czas piszesz o nieuchronnej przyszłości. Sęk w tym, że dla mnie tą przyszłość dla siebie kreuję ja sam a nie ktoś inny za mnie.

    No i tu się mylisz, tak jak na świecie ludzie myślą, że żyją w wolnych krajach 🙂 Oczywiście zawsze można iść swoją ścieżką ale pamiętaj, że wtedy system będzie mało używalny.

  • AvatarSventevith
    Cały czas piszesz o nieuchronnej przyszłości. Sęk w tym, że dla mnie tą przyszłość dla siebie kreuję ja sam a nie ktoś inny za mnie.

    Wydaje CI się, że ją kreujesz tak jak ludziom na świecie się wydaje, że żyją w wolnych krajach 😉 Nie mówię, że zmiany które zachodzą mi się podobają ale, że trzymanie się na miarę naszych możliwości tych trendów zapewni nam używalny system.

  • AvatarSventevith
    Cały czas piszesz o nieuchronnej przyszłości. Sęk w tym, że dla mnie tą przyszłość dla siebie kreuję ja sam a nie ktoś inny za mnie.

    Wydaje Ci się, że ją kreujesz tak samo jak ludziom na świecie się wydaje że są wolni. Tak czy inaczej jesteśmy uzależnieni od tego co się na świecie dzieje (np. od komputerów Appla w obecnie) i próbując się do tego jakoś dostosować możemy mieć w miarę używalny system. Chyba nie chcesz wrócić do czasów Pega I i braku przeglądarki. Za chwilę większość będzie budowała multimedialne WWW w oparciu o HTML5 (zamiast Flash). Z jednej strony super bo w końcu uciekniemy przed technologią której na MOS nie ma z drugiej bez JIT będzie to działało nawet na G5 2 fpsy.

    Po testujcie sobie na PB demka z: http://www.monkeycoder.co.nz/Apps/_index_.php

  • Dodaj komentarz