MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

LAME dla Efiki14 lutego 2013

Na początku tego roku doszło do małego starcia dwóch portów po­pu­lar­ne­go enkodera audio LAME, wykonanych przez Harry „Piru” Sintonena i „Toma01”. Wkrótce okazało się, że port Toma w wersji dopalanej AltiVecem ma błędy. Ten zatem skoncentrował się na przy­spie­sze­niu wersji dla procesorów bez tego przydatnego do­dat­ku. Optymalizacja okazała się w pewnym momencie tak agresywna, że program przestał działać na Efikach. Na szczęście aktualna wersja działa również na procesorze MPC5200B Efiki. Wygląda na to, że działa znacznie szybciej, niż nieakcelerowana wersja Piru. Testy wykazały przyspieszenie rzędu 50%, więc użytkownicy Efik i Pegasosów I zdecydowanie powinni się przyjrzeć portowi Toma. U posiadaczy maszyn z G4 i betatesterów G5 oczywiście najszybsza będzie wersja Piru z ak­ce­le­ra­cją (plik lame_vmx).

Zamieszczone przez: admin, 3 komentarze

Komentarze:

 • Avatarkrashan

  Testowałem wszystkie trzy wersje na Pegasosie 2. Użyłem opcji -h, czyli 128 kbits, podwyższona jakość, plik źródłowy i docelowy w ramdysku. Najwolniejsza była wersja Piru bez AltiVeca, osiągnąłem szybkość ×2,43. Wersja Toma enkodowała z szybkością ×3,60. Jako że mój Pegasos 2 ma procesor G4, najszybsza była wersja Piru z akceleracją i dała szybkość ×4,60. Trzeba przyznać, że przewaga wersji Toma nad wersją Piru bez AV jest zaskakująca. „Na ucho” wszystkie trzy wersje enkodują tak samo…

 • AvatarKorni

  Trzeba jeszcze wspomnieć o użytkownikach 1.4.5 i Pegasosów II z G3. Mnie ciekawi ile można przyspieszyć MPlayera. Fab będzie miał G5 to się okaże :).

 • Avatarkrashan
  Trzeba jeszcze wspomnieć o użytkownikach 1.4.5 i Pegasosów II z G3.

  Wszystkich trzech. 😉

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.