MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Sprzęt PowerBookG4 wolniejszy od PegasosaG4

Widok 8 wpisów - 1 z 8 (of 8 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #368
    MDWMDW
    Participant

    Orientuje się ktoś dlaczego mój PowerBook G4 1,67 GHz jest trochę wolniejszy od mojego Pegasosa G4 1 GHz? 🙂 Nie sprawdzałem jeszcze w jakichś miarodajnycb testach ale na przykład próbowałem to samo kompilować w takim samym kompilatorze przy takich samych ustawieniach i Pegasos robi to szybciej o min. 10%. Możliwe, że przyczyna leży po stronie dysku, operaje dyskowe są odczuwalnie wolniejsze na PowerBooku. O co tu chodzi?sceny

    ——– edycja ——–

    Zrobiłem kilka głupich testów polegających na tym, że renderowałem jakieś przykładowe scenki w Blenderze na takich samych ustawieniach. Wyszło, że PowerBookG4 renderuje jednak widocznie szybciej. Jednak nie bardzo mam czym zmierzyć prędkość dysków. SysSpeed się wiesza na MorphOSie. 🙂 Są w MorphOSie jakieś HDRead i HDWrite w MOSSYS:C ale nie bardzo chyba kumam składnię. 🙂

    #1891
    MDWMDW
    Participant

    Zauważyłem, że w Pegasosie na partycjach SFS mam bufory ustawione na 600, a w PowerBooku na 128. Przestawiłem w PowerBooku na 600 i faktycznie się poprawiło. PowerBook kompilował (przy O0) tylko nieznacznie dłużej niż Pegasos. Natomiast przy optymalizacji O3 kompilował już szybciej od Pegasosa, bo tu jednak dłużej męczy procesor niż rzeźbi dyskiem. Przy optymalizacji O0 właściwie głównie jedzie po dysku.

    Wniosek więc jest taki, że dysk w tym PowerBooku to raczej cienki jest. 🙂 Ciekawe czy to taka przypadłość PowerBooków czy po prostu sam dysk jest cienki.

    Ciekawe, że w HDConfig w opcjach partycji na Pegasosie są te wszystkie maski i maxtransfery, a na PowerBooku ich nie ma. Myślałem, że te parametry to są już raczej po "amigowej" stronie i nie ma znaczenia jaki to kontroler dysków.

    #1892
    Avatarkrashan
    Participant
    Wniosek więc jest taki, że dysk w tym PowerBooku to raczej cienki jest. 🙂 Ciekawe czy to taka przypadłość PowerBooków czy po prostu sam dysk jest cienki.

    Może dysk. Poprzedni właściciel mojego PowerBooka zamontował dysk Western Digital 230 GB i nie mogę powiedzieć, żeby był wolny. Co do kompilowania, w ustawieniach systemu wejdź do "Cache" (ostatnia opcja w prawym dolnym roku), i włącz go dla partycji, na której masz kompilator i projekty, na dole ustaw cache na 64 albo 96 MB i wtedy zobacz. Kompilacja DigiBoostera 3 jest około 2,5 raza szybsza… Na Pegasosie też używam cache dyskowego do kompilacji, ale jest on wyraźnie od PowerBooka wolniejszy.

    Myślałem, że te parametry to są już raczej po "amigowej" stronie i nie ma znaczenia jaki to kontroler dysków.

    To są parametry kontrolera. W przypadku maszyn nie będących klasycznymi Amigami, Mask nie ma większego sensu. MaxTransfer zaś to największy blok danych jaki może przenieść jednorazowo kontroler, ale to wie lepiej kontroler (czy raczej jego sterownik) niż użytkownik…

    #1895
    MDWMDW
    Participant
    Co do kompilowania, w ustawieniach systemu wejdź do "Cache" (ostatnia opcja w prawym dolnym roku), i włącz go dla partycji, na której masz kompilator i projekty, na dole ustaw cache na 64 albo 96 MB i wtedy zobacz.

    Suwak na dole miałem ustawiony na 64MB. Przestawiłem na 96MB i zaptaszkowałem partycję na której jest SDK i kompilowane pliki. Noooo… teraz PowerBook kompiluje ponad 2 razy szybciej niż Pegasosa. Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że dysk ma tu aż taki wpływ. Pomyślę o SSD. 😀

    #1905
    Avatarkrashan
    Participant
    Suwak na dole miałem ustawiony na 64MB. Przestawiłem na 96MB i zaptaszkowałem partycję na której jest SDK i kompilowane pliki. Noooo… teraz PowerBook kompiluje ponad 2 razy szybciej niż Pegasosa. Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że dysk ma tu aż taki wpływ. Pomyślę o SSD. 😀

    Akurat do kompilacji SSD może już nie dać kolejnego dużego przyspieszenia. Cache dyskowy daje tak znakomite rezultaty, bo kompilacja to po wielokroć ładowanie tych samych plików (sam kompilator, narzędzia, systemowe inkludy). Chociaż trochę szybciej oczywiście na SSD będzie zawsze. Natomiast SSD w zasadniczy sposób przyspiesza start systemu.

    #1908
    MDWMDW
    Participant

    Aaa, to o to chodzi z tym cache. No to faktycznie nic dziwnego, że tak przyspieszyło. A tak swoją drogą to ten mój marny dysk 80GB w PowerBooku jest dosyć wolny. Powoli będę się rozglądał za innym. Ale na razie żyć się da.
    SSD jest jednak trochę za drogi. Czeka mnie jeszcze zakup licencji na MorphOSa. 🙂 Na czas bootowania systemu nie narzekam. Trwa to czas, który jest według mnie wręcz pomijalny. 🙂

    #1963
    MDWMDW
    Participant

    Wątek ten kończy się tak mało optymistycznie więc dokończę na wszelki wypadek gdyby ktoś tu kiedyś zerknął.

    Wymieniłem dysk w PowerBooku na jakiś nowy 120GB i operacje dyskowe zdecydowanie przyspieszyły. A kompilowanie z włączonym cache jeszcze dodatkowo odjęło swoje. Tak więc wszystko jest w porządku.

    #1979
    Avatarwojox
    Participant
    Wątek ten kończy się tak mało optymistycznie więc dokończę na wszelki wypadek gdyby ktoś tu kiedyś zerknął.

    Wymieniłem dysk w PowerBooku na jakiś nowy 120GB i operacje dyskowe zdecydowanie przyspieszyły. A kompilowanie z włączonym cache jeszcze dodatkowo odjęło swoje. Tak więc wszystko jest w porządku.

    Czy PowerBooki mają dyski ata ? Też mam 80 gb i wydaje się jakoś mało, tym bardziej że mam oba systemy na nim.

    Sorry za pytanko, znalazłem odp. w innym wątku….

Widok 8 wpisów - 1 z 8 (of 8 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.