MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Bounty FLAC – pierwsze efekty4 czerwca 2013

Wykonawca bounty na kodek dźwiękowego formatu FLAC do biblioteki Reggae, Grzegorz Kraszewski, udostępnił pierwszą, eksperymentalną wersję dekodera. Na razie ma jeszcze pewne ograniczenia, ale można już słuchać (korzystając np. z Play, MultiPlay, Jukeboxa, czy też samego Ambienta, oraz dekodować do pliku (program Zormanita) strumienie FLAC. Instalacja nowych klas jest prosta, wystarczy je rozpakować, skopiować do katalogu SYS:Classes/Multimedia/ i zrestartować komputer. Ograniczenia aktualnej wersji są następujące: [br][br]

  • Nie działa przewijanie strumienia.
  • Dekoder radzi sobie z plikami 16-bitowymi, mono i stereo, zakodowanymi w podstawowym profilu (subset) FLAC. Pliki wielokanałowe, 8/12/20/24-bitowe i korzystające z pełnego profilu, na razie jeszcze nie są poprawnie dekodowane.
  • Metadane (autor, tytuł, itp.) nie są jeszcze raportowane aplikacjom.
Zamieszczone przez: admin, 12 komentarzy

Komentarze:

  • AvatarMaaG^dA

    Nic tylko się cieszyć, że Reggae się rozwija i obrasta w nowe możliwości…

  • Avatargilban

    No i ładnie gra, przynajmniej to co sam sobie pod Foobarem 2000 skopiowałem z płyt. Pliki z innych źródeł przy próbie odtworzenia wieszają komputer.

    I jeszcze jedno. Kiedyś gdy odtwarzałem mp3 to u góry na belce pojawiało się coś co pozwoliło zatrzymać odtwarzanie utworu. A tu, utwór gra, ale zatrzymać nie idzie. Jedyna możliwość to w menu kontekstowym mogę wybrać odtwarzanie przez MultiView i wtedy zatrzymać można.

  • Avatarkrashan
    Pliki z innych źródeł przy próbie odtworzenia wieszają komputer.

    Mogę poprosić jeden taki wieszający plik? Wystarczy link.

    I jeszcze jedno. Kiedyś gdy odtwarzałem mp3 to u góry na belce pojawiało się coś co pozwoliło zatrzymać odtwarzanie utworu. A tu, utwór gra, ale zatrzymać nie idzie.

    Pewnie masz w prefsach Ambienta dodany jakiś dziwny player do FLAC. Czyżby zasługa Chrysalis Pack?… U mnie konfiguracja typu audio/x-flac w Ambiencie wygląda tak (akcja na dwuklik): typ polecenia wewnętrzny, a samo polecenie to PlaySound %sp MULTIMEDIA OPENCONTROL. Wtedy na belce ekranu pojawią się odpowiednie kontrolki.

  • Avatargilban
    Mogę poprosić jeden taki wieszający plik? Wystarczy link.

    Wyślę na adres [email protected], bo adres [email protected] nie działa.

    Pewnie masz w prefsach Ambienta dodany jakiś dziwny player do FLAC. Czyżby zasługa Chrysalis Pack?]

    Ja tego czegoś nie używam, bo to jest porażka, jednak sobie kiedyś iso tego ściągnąłem i same ikonki powyciągałem, bo mi się podobały. To wszystko.

    … U mnie konfiguracja typu audio/x-flac w Ambiencie wygląda tak (akcja na dwuklik): typ polecenia wewnętrzny, a samo polecenie to PlaySound %sp MULTIMEDIA OPENCONTROL. Wtedy na belce ekranu pojawią się odpowiednie kontrolki.

    A gdzie to zmienić ?

  • Avatarkrashan
    Wyślę na adres [email protected], bo adres [email protected] nie działa.

    Działa, pod warunkiem, że mail nie jest większy niż 20 MB…

    A gdzie to zmienić ?

    Zaczynamy od wejścia z menu ekranowego do ustawień Ambienta. W oknie, z listy po lewej, wybieramy „MIME”. Następnie rozwijamy typ „audio” i w nim odszukujemy „x-flac”. Po dwukliku w to, otwiera się okienko „Ambient – edytor MIME”. Tam powinna być jedna akcja, typu „dwuklik”, nazwa w sumie obojętna. Po kliknięciu w tę akcję otwiera się kolejne okno, okno edytora akcji. Tam właśnie trzeba ustawić to co napisałem w poprzednim poście.

  • Avatarkrashan

    Dostałem tego FLAC-a. Nie działa z jednego prostego powodu, jest 24-bitowy. Jak napisałem w newsie, ta eksperymentalna wersja kodeka jeszcze sobie z takimi nie radzi. Ale już wkrótce…

  • Avatarkrashan
    Ok. Dzięki. Teraz już wiem.

    Taka uwaga na marginesie, osoba, która zrzucała tę płytę CD zupełnie niepotrzebnie zapisała w 24 bitach. Płyty CD mają 16-bitową rozdzielczość dźwięku i te dodatkowe 8 bitów jest po prostu zerami. Widać to choćby po tym, że rozmiar tego FLAC-a w relacji do czasu trwania muzyki jest z grubsza taki sam jak dla FLAC-ów 16-bitowych.

  • Avatargilban

    No tak. Ja wiem, ale konwertować teraz tego już nie ma sensu. Szczególnie, że i komórka Wave 3 z BadaOS też sobie bez problemu radzi z tym formatem.

  • Avatargilban

    Dopowiem jeszcze, że mam wrażenie, że te utwory flac w 24 bitach mogły być zgrywane z płyty gramofonowej, bo czasem z rzadka słychać taki dźwięk podobny jak przeskok igły i powtórzenie dwa razy tego samego kawałka utworu. A czytając/przeglądając fora muzyczne doczytałem się że właśnie jest bardzo modne zgrywanie płyt gramofonowych w formacie 24 bit, gdyż wielu uważa że to poprawia jakość brzmienia takiej muzyki.

  • Avatarkrashan
    A czytając/przeglądając fora muzyczne doczytałem się że właśnie jest bardzo modne zgrywanie płyt gramofonowych w formacie 24 bit, gdyż wielu uważa że to poprawia jakość brzmienia takiej muzyki.

    Faktycznie, jeżeli było to zrzucane z winyla dobrym 24-bitowym przetwornikiem, to ma to sens o tyle, że w tych najniższych 8 bitach nie będą same zera. O czym się zresztą przekonamy gdy morphosowy dekoder już ten plik łyknie. Oczywiście można debatować, czy te osiem dodatkowych bitów „słychać”, ale to temat na inną dyskusję . Póki co MorphOS takie 24-bitowe FLAC-e i tak będzie odtwarzał w bitach szesnastu…

  • Dodaj komentarz