MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

MorphOS na AMD64!12 października 2019Podczas wydarzenia Amiga34 w Neuss, jeden z członków MorphOS Teamu – Bigfoot, zaprezentował deweloperską wersję systemu uruchomioną na procesorze AMD Ryzen 5 3600 i płycie głównej MSI B450M Mortar Titanium. Na tym filmie (Twitter Károly Balogh) możemy zaobserwować dość wolne uruchamianie systemu, jednakże jest to bardzo wczesna wersja MorphOSa na tą architekturę. Autor, wspomniany Bigfoot wyjaśnia w wątku że jest to bardziej “wersja demo” i testowanie elementów MorphOS NG


Zamieszczone przez: waldiamiga, 1 komentarz

Komentarze:

 • admin

  Poniżej przeklejam z PPA post ‘recedenta’ ponieważ zawiera istotne treści na temat MorphOS-a NG.

  Pełna wypowiedź Bigfoota:

  1. Szybkość bootowania nie jest wyznacznikiem ogólnej wydajności

  Do tej pory całość działała na starszym komputerze z architekturą AMD64, który mam w domu (i którego nie mogłem ani przywieźć ze sobą, ani kupić na miejscu), więc kupiłem nowy – a co za tym idzie – musiałem przeportować istniejący Morphos-na-AMD64 na ten nowszy sprzęt. Skończyłem pracę akurat na czas, żeby załadować Ambienta rano podczas pokazu. Cały proces bootowania usiany jest kodem debugu, który sprawia że jest on bardzo wolny.

  Jeśli odliczymy (dość wolny) start BIOSu na AMD64 BIOS, następnie (dość wolny) start po sieci, który tutaj występuje, a następnie wyłączymy kod (i komunikaty) debugu, faktyczny czas startowania systemu będzie tak szybki, jak się po nim tego spodziewamy.

  2. To nie jest ukończony produkt.

  To raczej demonstracja kilku komponentów przyszłego systemu MorphOS NG – a w szczególności nowego kernela, który będzie jednocześnie obsługiwał emulację PowerPC (mającą zapewnić kompatybilność z istniejącym oprogramowaniem). Na dzień dzisiejszy jest to więc tylko “fun demo”, proszę więc – nie doszukujcie się tutaj czegoś więcej.

  Krótko mówiąc: To jest demonstracja zrobiona z elementów, które rozwijane są w ramach (i mających ostatecznie doprowadzić do) systemu MorphOS NG. Nie wszystko tu jeszcze jest, ale to co jest pozwoliło na wykonanie tej demonstracji.

  3. AMD64 to architektura procesorów, nie jakiś konkretny procesor.

  Piszę to, ponieważ od czasu do czasu zdarzają się z tego powodu nieporozumienia. AMD64 to nazwa 64-bitowej architektury procesorów używanych na co dzień w pecetach. GNU nazywa ją “x86_64”, a Microsoft – “x64”. Mimo, że sprzęt przeze mnie wykorzystany rzeczywiście jest od AMD, hardware niekoniecznie musi być związany z tą firmą.

  4. Co działa “natywnie”? 😀

  Kernel, który jest sercem tego systemu jest zupełnie nowy i został napisany przez niniejszego tu. W pokazywanym systemie demonstracyjnym działa on (naturalnie) jako w 100% natywny kod AMD64 i (owszem), w trybie 64-bitowym. Ten sam kernel działa również zarówno na architekturach PPC32 jak i PPC64 – w tym drugim przypadku również jako natywny kod 64-bitowy.

  Aktualny system demonstracyjny – niech wolno mi podkreślić że to tylko demo – działa w trybie “mieszanym”, łącząc natywny kod AMD64 oraz istniejący kod dla procesorów PowerPC.

 • Dodaj komentarz