MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

MorphOS 3.122 października 2019

Nareszcie jest. Dużo nowości. Tłumaczenie z oficjalnej strony poniżej.

Zespół programistów MorphOS z dumą ogłasza publiczne wydanie MorphOS 3.12. Ta nowa wersja wprowadza zupełnie nowe możliwości pracy z dwoma monitorami do różnych laptopów PowerBook, a także komputerów stacjonarnych G5. Oferuje też ulepszone zarządzanie termiczne – sterowanie wentylatorem i dynamiczne przełączanie częstotliwości procesora, które zapewniają zwiększoną wydajność energetyczną i obniżony poziom hałasu. Ponadto stos Helios Firewire został w pełni zintegrowany z podstawowym systemem operacyjnym i dodaliśmy obsługę setek nowoczesnych drukarek i skanerów.

Ponadto przeglądarka internetowa Odyssey została zaktualizowana i wykorzystuje teraz nowsze i bardziej nowoczesne komponenty do obsługi połączeń, szyfrowania, sprawdzania pisowni i operacji rysowania na niskim poziomie. Oprócz tego ma przeprojektowany i bardziej adaptacyjny interfejs użytkownika.

Dodatkowo nasze oficjalne zintegrowane środowisko programistyczne Flow Studio zostało znacznie zaktualizowane i rozszerzone po raz kolejny, przynosząc liczne ulepszenia użyteczności i skryptu LUA, pełne wsparcie dla Hollywood i wykrywanie kodu, a także funkcje listowania funkcji dla wielu dodatkowych języków.

Programiści docenią także włączenie nowego silnika renderowania tekstu MUI, który jest w stanie renderować tekst Unicode. Ta funkcja jest obecnie włączona w wybranych aplikacjach i we wszystkich aplikacjach ObjC. Dzięki dodaniu nowego środowiska wykonawczego ObjFW możliwe jest teraz pisanie natywnych aplikacji ObjC korzystających z automatycznego zliczania referencji (ARC).

Co więcej, MorphOS oferuje teraz przepisany moduł sprawdzania pisowni oparty na rdzeniach Hunspell i libvoikko i wykorzystujący UTF-8. Sprawdzanie pisowni jest teraz obsługiwane we wszystkich gadżetach wprowadzania tekstu MUI, Flow Studio i Odyssey.

Aby uzyskać bardziej wyczerpujące objaśnienie tych zmian i listę dodatkowych funkcji, takich jak możliwość wyciszenia dzwonka rozruchowego na komputerach Mac z poziomu MorphOS, przeczytaj nasze informacje o wersji.

Gorąco zachęcamy nowych użytkowników do uważnego przeczytania naszych instrukcji instalacji i rozwiązywania problemów, zanim spróbują zainstalować MorphOS po raz pierwszy. Obecni użytkownicy mogą dokonać aktualizacji za pomocą znanej procedury, ale zachęca się również do zapoznania się z przewodnikami. MorphOS 3.12 jest dostępny do pobrania w naszej sekcji plików.

Zamieszczone przez: truman_burbank, 13 komentarzy

Komentarze:

 • gilbangilban

  Kiedyś już pisałem na PPA, ale widzę że nic się nie zmieniło w tej materii. Mam drukarkę XEROX Phaser 3260. Ona ma POSTSCRIPT.

  I np. z programu Calimero da się na niej drukować bez problemu. W ustawieniach z turboprint mam włączoną emulację drukarki HP LaseJet6series., a device: netprinter.

  W ustawieniach drukarki Calimero mam: Device: netprinter.device, Unit 0 Level 3.

  W OWB nie da się nic wydrukować. Jak tę przeglądarkę zmusić do drukowania w OWB?

  W VPDF też da się drukować bez problemu. A ten program korzysta z turboprinta.

 • gilbangilban

  Oczywiście jestem bardzo zadowolony, że wyszła aktualizacja systemu, że coś zostało poprawione i dodane, że system nie został zagrzebany już do grobu.

  Jednak drukowanie w systemie dalej leży i kwiczy, i każdy program sam sobie rzepkę skrobie. I jak widać obsługa drukarki w systemie nie jest scentralizowana jak w Windowsie czy Linuksie.

 • gilbangilban

  Norbert,

  W oknie w wierszu Output: wpisane było PS:
  Teraz zmieniłem na netprinter.device, ale to nic nie dało. Gdy kliknę w Printer Preferences wyskakuje okno z turboprint i ustawieniami, gdzie wszystko poprawnie jest wpisane.

  Więc może w wierszu output mam jeszcze coś innego wpisać. Tylko co?

 • Avatarrzookol

  Jesli to drukarka obsługująca Postscript to musisz znaleźć sterownik PPD dla niej i dodać go w preferencjach.

 • AvatarNorbert

  No nareszcie Morphos w wersji publicznej na PM G5 PCIe i to na karcie gfx (256MB) z peceta za kilka złotych.
  Działa USB, FireWire, Sata i dźwięk.
  Narazie brak obsługi zbudowanego LAN.
  WiFi nie mogę stwierdzić, bo brak jej w moim PM 2.3Ghz

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.