MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Sprzęt Wybór sprzętu

Widok 7 wpisów - 16 z 22 (of 22 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #5335
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    To nie jest pecet żeby dziwnym było że trzeba mieć Appleową. Napisz też że jak padnie zasilacz to jesteśmy skazani na zasilacz Appleowy, tak samo jeśli padnie procesor to jesteśmy skazani na PPC, bo pecetowy nie pasuj
    Niepotrzebnie ironizujesz. Apple od lat stopniowo wyzbywa się swoich niestandardowych rozwiązań. Jakoś inne systemy niż Windows tez nie wymagają innego wsadu do karty, więc można było się tego spodziewać po nowych Apple, zwłaszcza że od lat są na Intelu.
    Przykład z zasilaczem jest bez sensu, przykładowo ja mam HP Compaq gdzie zasilacz ma podwójne wejście zasilania do płyty głównej (nie ma wtyczki 24 pin, ani 20+4 tylko swoje “dziwadełko”). Bądź pewny że gdybym pisał artykuł o kupowaniu markowych PC wspomniałbym o tym.

    Aha i jeszcze jesteśmy skazani na Linuxa PPC w którym bieda z softem (nie to co repozytoria x86).
    Z linuksem PPC sprawa jest znana i nic z tym nie zrobimy.

    Za to użytkownicy Sam440 są skazani na albo AOS4.x albo Linuxa PPC,
    Ale w czym jest problem, przecież ten komputer kupuje się z myślą o AmigaOS.

    gdy tymczasem uźytkownicy maków oprócz MOSa i Linuxa PPC mogą teź zaisntalować OSX z dużą bazą oprogramowania, ale niestety są skazani na wersję PPC tegoż systemu
    Mimo wszystko zbiór oprogramowania jest bardzo bogaty. Przy okazji szukania materiałów do strony miałem okazje zapoznać się z tematem, i pobocznymi (testy porównawcze przy przejściu z Intela na PPC i wiele innych).

    Mam eMaca z 1GB RAM i 32 VRAM i powiem tyle że jeśli nie zechcesz używać Blendera to jest OK, RAM można rozbudować za pomocą kości DDR, ale pamiętaj że MOS obsłuży tylko 1,5GB.
    No właśnie. Czy nie uważasz że takie rzeczy powinno wiedzieć się przed zakupem?

    Miniacz faktycznie ma tylko 1GB, to jest mało do OWB, ale to zaleźy po jakich stronach się łazi, bo jeśli po stricte Amigowych forach i portalach to nie ma żadnego problemu, a np. na Allegro spod MOSa już nie wchodzę bo od jakiegoś czasu nie można się tam zalogować (nie wiem, napisz może że posiadacze AOS4.x i MOS są skazani na Linuxa i/lub OSX jeśli chcą używać Allegro, nie przemilczaj źebyśmy się nie kisili we własnym małym gronie :)).
    No nie możemy zakładać jak Minniat/Hexmage/itd (wiadomo o kogo chodzi) że 4 kolory wystarczają do szczęścia i tak dalej. Amigowanie na “nextgenach” to współczesne korzystanie z komputera. Z przeglądarką mamy ten sam problem, przecież od jakiegoś czasu ona jest wspólna (przy okazji – od wczoraj jest nowa wersja, da się logować z Allegro).
    Strona powstaje modułowo i wszystkie takie informacje tam wylądują wcześniej czy później, Podobnie jak przy amigowaniu na AmigaOS 4 – w opisach sprzętu też podam wady. Przecież to są oczywistości.
    O kiszeniu się w małym gronie – miałem na myśłi jakies takie zadupienie. Nie wiem jakiego słowa użyć żeby nie urazić. Ludzi używających AmigaOS 4 jest w Polsce jakoś mało, ale są zywe blogi i fora, a u “was” jakoś tak… taka rezygnacja. Jak czytam na PPA “na co się przesiadamy” albo czy warto kupić książkę o MorphOS… no nie wiem co myśleć.

    Bez złośliwości to napisałem, ale obiektywizm powinien działać w dwie strony.

    Z resztą już od dawna marzyłem o tym aby dwie strony na jednym forum wymieniły wszystkie bolączki związane z ich sprzętem i softem, ale jakoś wydaje się to nie realne bo każdy będzie stronniczy, co nie?
    No to brakuje ci konsekwencji. Ja nie jestem stronniczy. Z mojej strony wygląda to tak że na martwym forum trafił się rozmówca i robimy ruch 😉

    Pomyśl przez chwilę logicznie. Zamysł powstania strony amiga.org.pl to scalenie środowiska i zebranie podstawowych informacji dla osób spoza niego, takich które ułatwią “wejście w temat”. Więc po co miałbym zakładać tam kącik MorphOS i tu się udzielać gdyby było inaczej? Przecież ja mam swój blog o AmigaOne i AmigaOS 4, to jest tylko dodatkowo moja dobra wola i poświęcanie czasu. A ty wietrzysz teorie spiskowe.

    Jeżeli chodzi ci o bolączki sprzętowe i “wymianę doświadczeń”. To nie jest tak że to jest “micha miodu dla wrogich wiadomych sił” ;] Ja z tego nie zrobiłbym użytku dla zdyskredytowania konkurencyjnego rozwiązania, ale jestem świadomy że mógłby zrobić to ktoś inny.

    Jeżeli coś chcesz wiedzieć – to pytaj. Możesz założyć osobny wątek nawet na to. Ja tam nigdy nie ściemniałem i nie ma dla mnie trudnych pytań, na każde odpowiem.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 10 months temu przez truman_burbanktruman_burbank.
    #5337
    kjbkjb
    Participant

    Niepotrzebnie ironizujesz. Apple od lat stopniowo wyzbywa się swoich niestandardowych rozwiązań. Jakoś inne systemy niż Windows tez nie wymagają innego wsadu do karty

    A może wynika to z prostej przyczyny że PPC != x86?

    To tak jabyś się czepiał że skrzynia biegów z samochodu marki A nie pasuje do marki B.

    Przykład z zasilaczem jest bez sensu,

    Jest tak samo sensowny jak użycie zwrotu “SĄ SKAZANI”, ale o tym dalej.

    No właśnie. Czy nie uważasz że takie rzeczy powinno wiedzieć się przed zakupem?

    Nie wiem jak Ty, ale ja to wiedziałem (jak teraz patrzę to nawet na wiki jest, więc o co i do kogo pretensje?)
    Ponad to oficjalnie eMac obsługuje tylko 1GB, miniacz oficjalnie i realnie chyba też max 1GB, więc i tak MOS obsługuje więcej…..

    No nie możemy zakładać jak (…) że 4 kolory wystarczają do szczęścia

    Jak tak nie zakładam, Ty zakładaj jak chcesz 🙂

    od wczoraj jest nowa wersja, da się logować z Allegro

    A właśnie – nowa wersja czego i na co?

    Dzisiaj stawiałem system od nowa (wymieniłem dysk w emacu na większy) i Grunch stwierdził że OWB mam outdate – zrobiłem update przeglądarki, mam teraz wersję z 2014 i mimo to dało się zalogować, dlatego pytam 🙂

    Ludzi używających AmigaOS 4 jest w Polsce jakoś mało, ale są zywe blogi i fora

    Podaj proszę adresy żywych blogów i forów AOS4.x w Polsce.

    , a u „was” jakoś tak… taka rezygnacja.

    Jak chcesz żeby żywe było forum na którym nawet newsy się prawie że nie pojawiają?
    No jak? Odpisz proszę, jestem bardzo ciekaw 🙂

    A na koniec powiem Ci że wszystko działa w dwie strony – za jakiś czas pojawi się nowa strona z opisem AOS4.x i sprzętu do niego. Coś czuję że “co drugie słowo” to będzie “SĄ SKAZANI” 🙂

    P.S. A propos obecnych problemów jednego usera AOS4.x na ppa – najpierw problem z USB a potem z kartą graficzną – czekam aż wrzucisz takie cenne informacje na swoją stronę, bo jak sam napisałeś wcześniej:

    “Czy nie uważasz że takie rzeczy powinno wiedzieć się przed zakupem?”

    😛

    #5338
    truman_burbanktruman_burbank
    Moderator

    W zasadzie nie wiem na czym polega twoja frustracja. Serio.
    Stworzyłem stronę do scalenie środowiska a ty mi tu wyskakujesz z jakimiś porównaniami motoryzacyjnymi, albo że napisałem coś co jest prawdą ale można o tym po czytać wiki. Post-bełkot. Za bardzo skupiłeś się na cięciu mojego posta a nie na meritum.
    Chciałem przedstawić na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu pod MorphOS i zrobiłem to. Uwzględniłem tez twoje uwagi i naniosłem poprawki.

    Brniesz w niewiadomym kierunku. Przykład:

    Ponad to oficjalnie eMac obsługuje tylko 1GB, miniacz oficjalnie i realnie chyba też max 1GB, więc i tak MOS obsługuje więcej

    Czyli co z tego wynika? Jakie znaczenie dla kupującego eMaca i miniacza ma fakt że MorphOS obsługuje więcej pamięci ale nie na ich sprzęcie? Chyba tylko taki żeby kupili coś innego.

    Adresy żywych forów – no Mufy, bloga tez prowadzi, ja też prowadzę bloga. Mniej żywych – Exec.
    Na co więcej jak grupa czynnych użytkowników w Polsce liczy niewiele ponad 20 osób? ;]

    Jak chcesz żeby żywe było forum na którym nawet newsy się prawie że nie pojawiają?
    No jak? Odpisz proszę, jestem bardzo ciekaw

    Ale to już pisałem ci. Pampers musi da komuś uprawnienia żeby raz na jakiś czas wrzucił.

    Poza tym to miejsce składa się i z forum i z artykułów. Ruch robisz artykułami jak nie ma newsów.
    Jeżeli nie ma o czym pisać (nie ma materiały na newsy) to pisze się artki o tym co było.
    Przykładowo w tym roku pisałem o upgrade AmigaOne 500, testowałem Quake (fps ucieszy cię z pewnością ;]).
    Opisywałem pakiet Extras (czyli u was to chyba Chrysalis byłby na przykład). Kilka dni temu napisałem artykuł o REBOLU. O wszystkim można jeśli się chce.

    Niezależnie od tego – jeśli jest news a Pampers nie wrzuca – to zakłada się wątek. Tak robi np. amig_os na forum Mufy. Co dobra wieść to news. Dyskusja robi się sama, zawsze ktoś coś brząknie.

    Jeśli nie pojawiają się nowe treści to i nie ma ruchu bo nie ma po co wchodzić.
    Nie stękanie a chęć szczera zrobi z ciebie bohatera ;]

    Jeśli pytasz o użytkownika z SAM 440 ep to jak widzisz pracujemy nad rozwiązaniem problemu. Problem dotyczy nie modelu komputera tylko jego konkretnie komputera, to jest różnica. Jeżeli kiedyś napisze artykuł o SAM 440ep i będzie coś co dotyczy tego modelu to oczywiście o tym napisze.

    Jeśli chodzi o wady sprzętu – nigdy nic nie zamiatałem pod dywan. Gdy miałem AmigaOne XE pisałem o wadach – jeden obszerny artykuł usprawniamy komputer zawierał wszystkie bolączki i sposoby usprawnienia. Oddzielnie opisałem problemy z USB (już nie linkuję, znajdziesz jak będziesz chciał).

    Teraz mam AmigaOne 500. Tak samo pisze o wszystkim. Jak ciężko dobrać kartę graficzną i dlaczego, i inne rzeczy. To jest jawne, na wierzchu. Tak trzeba, dzięki czemu ktoś kto kupi taki komputer i napotkał na problemy – znajdzie od razu u mnie rozwiązanie. Po prostu, to nie jest dla mnie problemem dzielenie się opisywaniem bolączek sprzętu i sposobami ich obejścia. Widzę że ty masz inaczej ;->

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 10 months temu przez truman_burbanktruman_burbank.
    #5349
    kjbkjb
    Participant

    W zasadzie nie wiem na czym polega twoja frustracja.

    Jeśli nadal nie zrozumiałeś o co mi chodzi to prawdopodobnie już nigdy nie zrozumiesz, trudno.

    Anyway życzę powodzenia i więcej obiektywizmu przy pisaniu o MorphOSie.

    #5367
    EnderEnder
    Participant

    Dlatego twierdzę, że eMac 1.42 Ghz z 64MB Vram jest najlepszy z zamkniętych Maków. Ma procesor G4 jedna z ostatnich wersji, obsługuje 2 GB RAM, ma więcej portów USB i chyba są to porty 2.0, ma Ati 9600 64 MB Vram i chyba śmiga z prędkością AGP x 4. Monitor naprawdę ładnie świeci, jedyna bolączka to waga. Normalnie kogoś …. …… z wagą komputera 20 kg. Poza tym jak dla mnie super zabaweczka, jeżeli kiedykolwiek będę zmieniał kompa na coś z G4 to na pewno nie wezmę MM, tylko właśnie eMaca z 1.42 Ghz.

    #5371
    kjbkjb
    Participant

    A co masz teraz do MOSa?

    #5378
    EnderEnder
    Participant

    Ja mam PoweMaka MDD 1.25Ghz i oryginalną Ati 9560 256Vram. Musiałem piny taśmą bezbarwną zakleić, bo karta działa na AGP x 8, czyli PM G5, a tak działa teraz na AGP x4 PM G4. Mam też na zapasie oryginalną makową Ati9000 128Vram. Do tego SB live, sieciówkę z artku o Wifi (na tym portalu). PM g4 miał wcześniej obsługę MorphOS-a dodaną niż eMac 1.42Ghz. Miałem eMaca 1.25 ghz, ale tylko 32 Vram i dlatego sprzedałem. Miałem MM 1.5Ghz 64 Vram (malutki zgrabniutki) też dawał radę. No i Efika na początku.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 7 months temu przez EnderEnder.
Widok 7 wpisów - 16 z 22 (of 22 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.