MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Sprzęt Sporadyczny zwis PowerBooka po włączeniu

Widok 9 wpisów - 1 z 9 (of 9 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #375
    MDWMDW
    Participant

    Od czasu do czasu mam tak, że PowerBook z MorphOSem się wiesza przy pierwszym bootowaniu po włączeniu. Różnie bywa. Czasem zostanie na ekranie bootowania, czasem mam już Ambienta ale panele się nie pokazały i nie ma reakcji na mysz/trackpad. LCmd+RCmd+Ctrl oczywiście go resetuje i potem się bootuje i działa już normalnie. Po prostu czasem pierwsze uruchominenie się nie udaje. Nie jest to strasznie uciążliwe ale trochę mi się nie podoba. Zresztą na Pegasosie też tak czasem miałem ale tak ze 20-30 razy rzadziej.
    Orientuje się ktoś co może być przyczyną? Też tak czasem macie, to urok MorphOSa czy może tylko ja jestem takim "szczęśliwcem"? 🙂

    #1946
    EnderEnder
    Participant

    Ja miałem dziwne zwisy na PM jak miałem dodatkową kartę na PCI z USB (więcej portów), nie masz jakiegoś "rozmnażacza" portów podłączonego, albo jakiegoś ustrojstwa na USB? Po wymianie karty na inny model, firmę wszystko wróciło do normy.

    #1947
    Avatarkrashan
    Participant
    Od czasu do czasu mam tak, że PowerBook z MorphOSem się wiesza przy pierwszym bootowaniu po włączeniu.

    To może być objaw mikropęknięć w lutach któregoś z układów. W momencie włączenia ze stanu zimnego komputer rozgrzewa się i różnice współczynników rozszerzalności cieplnej różnych materiałów mogą powodować sporadyczne chwilowe przerwy w jakimś lucie. Spróbuj z czasem, czy takie zwiechy dzieją się gdy włączysz komputer po krótkiej (np. minutowej) przerwie.

    #1948
    edeede
    Participant
    Od czasu do czasu mam tak, że PowerBook z MorphOSem się wiesza przy pierwszym bootowaniu po włączeniu.

    To może być objaw mikropęknięć w lutach któregoś z układów. W momencie włączenia ze stanu zimnego komputer rozgrzewa się i różnice współczynników rozszerzalności cieplnej różnych materiałów mogą powodować sporadyczne chwilowe przerwy w jakimś lucie. Spróbuj z czasem, czy takie zwiechy dzieją się gdy włączysz komputer po krótkiej (np. minutowej) przerwie.

    Przypuszczam że nie zaszło to aż tak daleko. Przykładowo coś takiego, dzieje/działo się na moim minimac-u
    – konkretnie to zwiecha na boot logo MorphOS-a i tylko power off na to pomaga. Fakt że robi się to nieczesto – na tyle rzadko, że zapominam o tym i gdy się zdarzy zapiera dech ;] jak się nie ma jeszcze dziennego backup-u. Drugi fakt to że robi się to tylko przy starcie MorphOS-a, nigdy nie zdarzyło się podczas startu OSX. Na PowerBook-u za to dość często robią się krzaki podczas startu MorphOS-a, przynajmniej w dwóch wersjach (krzaków), tu wystarczy reset. Takiej zwieszki na PB sobie nie przypominam aczkolwiek dam znać jeśli się zdarzy. Możliwe że zdarzyła się już takowa jednak w związku z wymienionymi wyżej przypadkami, zwyczajnie mogłem to zignorować, w każdym razie jakby co dam znać.

    Ps. Widać jeszcze jest trochę tajemnic apple do odkrycia. Mi np. nadal nie działa regulacja głośności i touchpad ciągle ma swoje wyskoki. A pod OSX-em wszystko ok, czyli nic się nie odlutowało

    MDW, jaki masz zasilacz ? Tak mi się przypomniało bo gdzieś poruszaliście wątek zasilacza w kwestii Dnetc-a i baterii. Tutaj nie koniecznie musi to być problem zasilacza, jednak mogę dodać ,że "repleacment 45W" baterię dojedzie skutecznie (sprawdzone).

    #1949
    MDWMDW
    Participant
    MDW, jaki masz zasilacz ? Tak mi się przypomniało bo gdzieś poruszaliście wątek zasilacza w kwestii Dnetc-a i baterii. Tutaj nie koniecznie musi to być problem zasilacza, jednak mogę dodać ,że "repleacment 45W" baterię dojedzie skutecznie (sprawdzone).

    Zasilacz mam mocniejszy (65 W). Generalnie ja się tym za bardzo nie martwię, bo tak samo od czasu do czasu miałem na Pegasosie I, Pegasosie II, a nawet Amidze Classic. Zrzucam to na amigowe/morphosowe klimaty. 🙂 Trudno mi powiedzieć czy tak byłoby pod OSX, bo swojego PowerBooka uruchomiłem pod OSX chyba trzy razy (zawsze było dobrze).

    #1950
    MDWMDW
    Participant
    Ja miałem dziwne zwisy na PM jak miałem dodatkową kartę na PCI z USB (więcej portów), nie masz jakiegoś "rozmnażacza" portów podłączonego, albo jakiegoś ustrojstwa na USB? Po wymianie karty na inny model, firmę wszystko wróciło do normy.

    Jedyne co mam to kartę WiFi na PCMCIA. Nawet myszy zwykle nie mam podpiętej.

    #1951
    edeede
    Participant
    MDW, jaki masz zasilacz ? Tak mi się przypomniało bo gdzieś poruszaliście wątek zasilacza w kwestii Dnetc-a i baterii. Tutaj nie koniecznie musi to być problem zasilacza, jednak mogę dodać ,że "repleacment 45W" baterię dojedzie skutecznie (sprawdzone).

    Zasilacz mam mocniejszy (65 W). Generalnie ja się tym za bardzo nie martwię, bo tak samo od czasu do czasu miałem na Pegasosie I, Pegasosie II, a nawet Amidze Classic. Zrzucam to na amigowe/morphosowe klimaty. 🙂 Trudno mi powiedzieć czy tak byłoby pod OSX, bo swojego PowerBooka uruchomiłem pod OSX chyba trzy razy (zawsze było dobrze).

    Dzisiaj mój PB miał taką zwieszkę tuż przed ‘boot logo’ MOSa, a i dobrze wygrzany był, to chyba w normie wszystko 😉

    #1952
    MDWMDW
    Participant
    Dzisiaj mój PB miał taką zwieszkę tuż przed ‘boot logo’ MOSa, a i dobrze wygrzany był, to chyba w normie wszystko 😉

    No i fajnie. Po prostu amisystemy tak mają. 🙂 🙂

    #1958
    AvatarAS
    Participant
    No i fajnie. Po prostu amisystemy tak mają. 🙂 🙂

    U mnie na Pegasosie 2 od dawna nie miałem takich problemów, ale w ostatnim tygodniu, właśnie pojawiły się takie objawy: nieraz nie do końca wstanie MOS, neraz po uruchomieniu pierwszego programu. Po restarcie wszystko działa dobrze. Na razie przepatrzyłem katalogi i wywaliem podwójne biblioteki, a także podwójne pilki z C. Na razie po tym się uspokoiło, ale popatrzę co dalej.

Widok 9 wpisów - 1 z 9 (of 9 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.