MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Sprzęt RAM do Pegasosa 2

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 17 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #207
    MDWMDW
    Participant

    Może mi ktoś poradzić którą pamięć z tego sklepu mógłbym sobie wybrać do Pegasosa2/G4? Chodzi mi o jedną kostkę 1GB. Dodam, że cena gra rolę. Jednak najbardziej zależy mi na tym żeby ta pamięć na pewno działała w mojej maszynie.

    #858
    Avatarkrashan
    Participant

    Wyboru to tam wielkiego nie masz, bo do Pegasosa – DDR (nie DDR-2). Pomijając komplety dwóch kostek, zostaje GoodRam i ten tak zwany OEM, a jeżeli jeszcze zauważysz, że OEM ma podany brak w magazynie, to dylemat znika. Czy będzie działać? Dowiesz się jak włożysz, chociaż Pegasos 2 nie jest specjalnie wybredny. Wkładałem do niego bardzo różne pamięci, 266, 333 i 400 MHz, mieszałem kostki różnych producentów (nawet kombinacje w stylu „w jednym slocie 266 MHz, w drugim 400”) i nigdy nie natknąłem się na problem. Co prawda nigdy nie zakładałem większych układów niż 256 MB.

    A tak przy okazji, Pegasos ma dwa sloty, czemu nie 2 × 512 MB? Może da się zdobyć taniej?

    #859
    MDWMDW
    Participant

    Dzięki za odpowiedź.

    A tak przy okazji, Pegasos ma dwa sloty, czemu nie 2 × 512 MB? Może da się zdobyć taniej?

    Raczej nic do 1GB dokładał nie będę (nawet nie wiem czy by zadziałało w Pegasosie) więc pewnie, że może być 2 × 512 MB. Taniej… byłoby fajnie. 🙂 Poszperam może jednak na Allegro. Wolałbym mimo wszystko pójść do sklepu i od razu zabrać kostki do domu. Tym bardziej, że coraz częściej koszt wysyłki plus cena na Allegro są takie same jak cena w sklepie.

    Czy jest jakaś odczuwalna różnica prędkości między DDRami o różnej częstotliwości? Czy warto się bić o 400 MHz

    ——– po chwili ——–
    Patrzyłem na Allegro. 2 × 512 MB kosztuje nawet odrobinę więcej niż 1 GB w sklepie.

    #860
    Avatarkrashan
    Participant
    Czy jest jakaś odczuwalna różnica prędkości między DDRami o różnej częstotliwości? Czy warto się bić o 400 MHz

    Nie ma żadnej i nie warto się bić. Pegasos II każdego DDR-a traktuje jak 266 MHz.

    #861
    MDWMDW
    Participant
    Czy jest jakaś odczuwalna różnica prędkości między DDRami o różnej częstotliwości? Czy warto się bić o 400 MHz

    Nie ma żadnej i nie warto się bić. Pegasos II każdego DDR-a traktuje jak 266 MHz.

    No i o taką informację mi chodziło. Dzięki!

    #867
    MDWMDW
    Participant
    Czy jest jakaś odczuwalna różnica prędkości między DDRami o różnej częstotliwości? Czy warto się bić o 400 MHz

    Nie ma żadnej i nie warto się bić. Pegasos II każdego DDR-a traktuje jak 266 MHz.

    A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć czy dwie kości 1GB (czyli w sumie 2GB) zadziałałyby w Pegasosie 2? Będzie poprawnie widziane 2GB?

    #868
    Avatarkrashan
    Participant
    A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć czy dwie kości 1GB (czyli w sumie 2GB) zadziałałyby w Pegasosie 2? Będzie poprawnie widziane 2GB?

    Dwie kostki po 1 GB zadziałają, ale pod MorphOS-em będzie widać tylko 1,5 GB.

    #869
    MDWMDW
    Participant
    A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć czy dwie kości 1GB (czyli w sumie 2GB) zadziałałyby w Pegasosie 2? Będzie poprawnie widziane 2GB?

    Dwie kostki po 1 GB zadziałają, ale pod MorphOS-em będzie widać tylko 1,5 GB.

    Czy te 1.5GB to jakieś ograniczenie nie do przejścia czy jednak kiedyś będzie można się spodziewać, że 2GB będzie widziane w całości.

    Niezależnie od tego spróbowałbym dwie kości. Zawsze to 512MB więcej. Przy obecnych 256MB takie 1.5GB wydaje się po prostu szokiem. 🙂

    #878
    MDWMDW
    Participant

    Mój Pegasos wreszcie dostał tyle RAMu na ile zasługuje (1GB). Ale niestety nie udało mi się dodać więcej. Oto zachowanie przy różnych konfiguracjach pamięci:

    1.
    gniazdo 1: 1GB
    gniazdo 2: pusty
    rezultat: działa dobrze

    2.
    gniazdo 1: pusty
    gniazdo 2: 1GB
    rezultat: działa dobrze

    3.
    gniazdo 1: 1GB
    gniazdo 2: 1GB
    rezultat: nie działa – patrz screenshot

    4.
    gniazdo 1: 1GB
    gniazdo 2: 256MB
    rezultat: nie działa – czarny ekran przy bootowaniu

    5.
    gniazdo 1: 256MB
    gniazdo 2: 1GB
    rezultat: nie działa – czarny ekran przy bootowaniu

    Czy na prawdę nie da rady wsadzić dwóch kości po 1GB każda? Może komuś mówi komunikat Firmware pokazany na screenshocie? Można coś na to poradzić? Jeżeli nie to 1GB jest tyle, że aż jestem w pozytywnym szoku. Wreszcie bez nerwowego patrzenia na górną belkę Ambienta używam OWB. 🙂 No ale jakby się dało użyć choćby kawałka drugiej kości to byłoby fajnie. Jak nie to zwrócę drugą kość i też będzie wypas. 🙂

    #879
    AvatarNorbert
    Participant
    Mój Pegasos wreszcie dostał tyle RAMu na ile zasługuje (1GB). Ale niestety nie udało mi się dodać więcej. Oto zachowanie przy różnych konfiguracjach pamięci:
    (…)
    Czy na prawdę nie da rady wsadzić dwóch kości po 1GB każda? Może komuś mówi komunikat Firmware pokazany na screenshocie? Można coś na to poradzić? Jeżeli nie to 1GB jest tyle, że aż jestem w pozytywnym szoku. Wreszcie bez nerwowego patrzenia na górną belkę Ambienta używam OWB. 🙂 No ale jakby się dało użyć choćby kawałka drugiej kości to byłoby fajnie. Jak nie to zwrócę drugą kość i też będzie wypas. 🙂

    Dobrze jesli mialbys mozliwosc zobaczenie logow (po kablu szeregowym na drugim komputerze) w czasie uruchamiania Pegasosa z "problematyczna" pamiecią.
    Czy przed zalozeniem pamieci uruchamiasz komputer bez pamieci?
    Pobodno jest to potrzebne.

    #880
    recedentrecedent
    Participant

    Norbert dobrze gada. Jaca pisał kiedyś na forum PPA, że OF jest dość durny i ma kłopoty z zauważeniem kości jeśli coś pozmieniałeś. Polecał taką procedurę:

    1. Wyłączasz komputer, wyjmujesz kości
    2. Włączasz komputer (bez ramu) na jakieś 10 sekund
    3. Wyłączasz z powrotem, wkładasz RAM
    4. Włączasz komputer i czekasz aż RAM zostanie skonfigurowany (minuta, a nawet dłużej! W międzyczasie komputer może się dziwnie zachowywać – dyski nie będą się kręcić, i możesz widzieć tylko czarny ekran – jak wspominałeś).

    Co prawda dotyczyło to jednej kości 1 GB i przedłużonego (w stosunku do wcześniejszej konfiguracji) startu komputera, ale może warto spróbować?

    #881
    MDWMDW
    Participant

    Norbert, recedent:

    Nie włączałem Pegasosa bez RAMu. Czyli to znaczy, że jest jeszcze szansa na zobaczenie więcej niż 1GB RAM. 🙂 Skoro mam okazję to chciałbym to wykorzystać. Wielkie dzięki za poradę. Jak tylko wrócę do chaty to od razu to sprawdzę. Dam znać. 🙂

    #882
    pamperspampers
    Participant
    Norbert, recedent:

    Nie włączałem Pegasosa bez RAMu. Czyli to znaczy, że jest jeszcze szansa na zobaczenie więcej niż 1GB RAM. 🙂 Skoro mam okazję to chciałbym to wykorzystać. Wielkie dzięki za poradę. Jak tylko wrócę do chaty to od razu to sprawdzę. Dam znać. 🙂

    Phi, przez tyle czasu miałeś 256MB RAMU, teraz masz 1GB a już chcesz więcej? To się nazywa rozpasanie 😉

    #883
    MDWMDW
    Participant
    Phi, przez tyle czasu miałeś 256MB RAMU, teraz masz 1GB a już chcesz więcej? To się nazywa rozpasanie 😉

    Po prostu jest okazja. Trzymam w dłoni dwie kości 1GB i mogę albo jedną odesłać i zapłacić za jedną albo żadnej nie odsyłać i zapłacić za dwie. Cena jest bardzo rozsądna, bo to przekazuje mi to bardzo miły człowiek z ami-środowiska. 🙂 No i szkoda mi trochę odesłać tej drugiej kości. Jeżeli oczywiście druga kość mi nie zadziała to i zostanę z jedną i spokojnie to będzie aż za dużo. Ale jakby się dało dwie to 1.5GB chętnie przyjmę. 🙂

    Z 256MB RAM żyć się nie da odkąd jest OWB. Trochę czasu minie zanim podczas używania OWB przestanę nerwowo zerkać na górną belkę Ambienta na ilość wolnej pamięci. To straszne przyzwyczajenie. 🙂

    #884
    recedentrecedent
    Participant
    Z 256MB RAM żyć się nie da odkąd jest OWB. Trochę czasu minie zanim podczas używania OWB przestanę nerwowo zerkać na górną belkę Ambienta na ilość wolnej pamięci. To straszne przyzwyczajenie. 🙂

    A co dopiero jest na Efice, panie dziejku!

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 17 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.