MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
 • Ghostscript 8.70

  widelec Czerwiec 19, 2018 10:32

  Michał ‘rzookol’ Żukowski przygotował specjalnie dla MorphOSa 3.10 nową wersję portu Ghostscript 8.70. Program można sciągnąć z Aminetu: http://aminet.net/gfx/conv/GhostScript_8.70.lha

  Czytaj dalej...
 • AmiWigilia WS 19 – Pixel Heaven 2018

  truman_burbank Czerwiec 18, 2018 3:05

  Krótkie, półgodzinne podsumowanie tego wydarzenia, a konkretnie promocji Amigi na 6 edycji Pixel Heaven. Rozmawiają  ‘stefkos’ i ‘radzik’. Całość umieszczona na blogu Krzysztofa Radzikowskiego w tym miejscu: AmiWigilia WS 19 – Pixel Heaven 2018 Bezpośredni lik o pobrania mp3: WS 19  

  Czytaj dalej...
 • Bermuda Syndrome 0.1.6 i CannonBall od Beworda.

  waldiamiga Czerwiec 15, 2018 8:55

  Niezmordowany w portowaniu oprogramowania dla naszego systemu Bruno ‘Beword’ Pelloile przygotował dwie gierki: BermudaSyndrome_0.1.6 oraz CannonBall. Pierwsza to platformówka w której sterujemy poczynaniami Jacka Thompsona, pilota US Air Force, druga to silnik wyścigów OutRun znanych z automatów, niestety (jeszcze) z bugiem polegającym na zwolnieniu rozgrywki gdy gramy na pełnym ekranie.

  Czytaj dalej...
 • Nowy projekt we Flow Studio – krótki wideo poradnik.

  waldiamiga Czerwiec 10, 2018 8:53

  Ponieważ niektórzy początkujący programiści (w tym i ja) mają problem ze stworzeniem nowego projektu we Flow Studio, które dostajemy wraz z nowym MorphOSem, Thomas Igracki przygotował krótki poradnik.

  Czytaj dalej...
 • DOSBox 0.74 SVN

  waldiamiga Czerwiec 9, 2018 1:56

  Kilkanaście dni temu wspominałem o emulatorze DOSBox w wersji Alpha, a dziś Bruno ‘Beworld’ Peloille wydał najnowszą wersję o numerze 0.74 SVN. Do pobrania –  DOSBox_0.74SVN.lha

  Czytaj dalej...
 • MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a MorphOS to system lekki, szybki i efektywny godny spadkobierca amigowej tradycji
 • MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a MorphOS jest systemem wolnym od wirusów trojanów i złośliwego oprogramowania
 • MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a MorphOS pracuje na tanim i dostępnym sprzęcie komputerach Apple z procesorami PowerPC

Strona główna Forums Sprzęt Pamięć w PowerMacu G5.

Ten temat zawiera 4 odpowiedzi, i 2 głosy , a ostatnio aktualizowany był przez  Skotos w dniu 4 lata temu.

Widok 5 wpisów - 1 z 5 (of 5 wszystkich)
 • Autor
  Wpisy
 • #407

  Skotos
  Participant

  Mam od kilku dni PowerMaca G5 (G5 2 GHz, 2GB RAM, Radeon 9600 Pro/ 128 MB VRAM). Uruchomiłem i zainstalowałem na nim MorphOSa 3.5.1, system chodzi naprawdę fajnie, tzn. zauważyłem różnicę pomiędzy nim a MiniMaciem 1,5 GHz.

  Problemem jest RAM – tzn. wiem o ograniczeniu do 1,5GB, ale jednak trochę zdziwiłem się widząc w systemie tylko ok. 974 MB.
  To naturalne czy jednak sprawdzać kości pamięci?

  Karta ma dwa wyjścia DVI. Już podłączyłem dwa monitory i próbowałem wyświetlić obraz na zdefiniowanym monitorze 3840 x 1080 🙂 ale nie udało się. Jest wogóle możliwa praca na dwóch monitorach w MOSie?

  #2141

  krashan
  Participant
  Problemem jest RAM – tzn. wiem o ograniczeniu do 1,5GB, ale jednak trochę zdziwiłem się widząc w systemie tylko ok. 974 MB. To naturalne czy jednak sprawdzać kości pamięci?

  To niestety póki co naturalne. G5 jest pod MorphOS-em ograniczony do 1,0 GB.

  #2142

  Skotos
  Participant
  To niestety póki co naturalne. G5 jest pod MorphOS-em ograniczony do 1,0 GB.

  Co jest właściiwe problemem z adresowaniem większej ilości RAM w MOSie? Obsługa sterownika pamięci czy jakieś ograniczenia w kernelu?

  W Amidze za dawnych lat podobał mi się ten brak ograniczeń – M68K mógł adresować 16 MB RAM, to Amiga także, dyski rosły a Amiga spokojnie je obsługiwała mimo technologii z przed lat, etc.

  W PowerMacu może być 4-8 GB RAM to fajnie byłoby się pochwalić taką ilością. Zastosowanie także się znajdzie 🙂

  #2143

  krashan
  Participant
  Co jest właściiwe problemem z adresowaniem większej ilości RAM w MOSie?

  Problemów jest kilka:
  1. MorphOS jest 32-bitowy. Ponieważ wszystkie procesy pracują w jednej przestrzeni adresowej, oznacza to limit 4 GB.
  2. W tej samej przestrzeni muszą się zmieścić wszystkie peryferia, w tym pamięć karty graficznej. To nam zabiera jakieś 0,5 GB.
  3. W dawnych czasach, gdy 2 GB wydawało się ilością absolutnie astronomiczną, programiści amigowi nadużywali najstarszego bitu adresu do niecnych celów (robi tak m. in. MUI). To nam odbiera „górne” 2 GB. Były podejmowane próby usunięcia tego ograniczenia, na razie bez większych sukcesów. To, plus punkt 2 zostawia nam 1,5 GB.
  4. Ograniczenie do 1 GB jest specyficzne dla G5. Nie znam szczegółów ale to problem z zaprogramowaniem kontrolera pamięci albo tablic MMU i prawdopodobnie jest do rozwiązania, czyli G5 też powinno dojść do pułapu 1,5 GB.

  #2144

  Skotos
  Participant
  Problemów jest kilka:
  [..]

  Problem nr 1 i 3 to materiał na poważną modyfikację systemu. Czy jest jakiś plan zakładający rozwój w tym kierunku?

  W sumie sama poprawa MUI już spowodowałaby sporą zmianę. Jakiś "roadmap" MOSa, czyli dokąd zmierzamy :-)?

Widok 5 wpisów - 1 z 5 (of 5 wszystkich)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.