MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Klub dyskusyjny Jaki tablet dla Morphos-a ?

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 23 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #179
    EnderEnder
    Participant

    Witam wszystkich. Zamówiłem sobie w Vesali ArtEffecta 4 z dodatkami ( w sumie 2 płyty), no i powoli zastanawiam się nad jakimś tabletem, bo po kursie Photoshopa z myszką w tle, wiem, że to nieporozumienie raczej. Wyczytałem, że Art Effect rozpoznaje tablet i jego podstawowe funkcje (chyba jedyny program, który robi to dobrze) i działa z Wacomem. Cóż firma bardzo dobra, ale też i droga. Jako że nie jestem zawodowym grafikiem, to wydanie grubej kasy na sprzęt odpada.
    Poklikałem w Internecie i widzę, że można kupic Wacom Bamboo za około 400zł. Tyle bym jeszcze dał za tablet dobrej firmy i wielkości A5, ale czy warto ?
    Wszelkie przemyślenia, które pomogą mi wybrać właściwe rozwiązanie są mile widziane. Aha sprzęt będę używał jako amator a nie profesjonalista, proszę wziąć to pod uwagę.
    Chodzi mi też po głowie pomysł, żeby najpierw rysunki rysowac na kartce, później je skanować i obrabiać na komputerze, wtedy może mógłbym się obejśc bez tabletu, tylko czy warto?

    #660
    EnderEnder
    Participant

    W sumie to mogłem wrzucić ten temat do działu sprzęt Nauczka, żeby nie pisać wieczorem jak się jest zmęczonym.

    #661
    recedentrecedent
    Participant

    Moim zdaniem, jeśli nie potrzebujesz tego do pracy zawodowej, to nie musisz inwestować w drogi, ćwierć- czy półprofesjonalny tablet (tym bardziej że jego bardziej zaawansowanych możliwości i tak pod MorphOSem nie wykorzystasz).
    Pisałem to już wielokrotnie, ale napiszę jeszcze raz – ja posiadam tablet Trust TB-1100, z pewnością tańszy od Wacoma który podałeś za przykład. Po pewnej konfiguracji (trochę grzebania w ustawieniach Poseidona, łatwe jak się wie co i jak) działa jak trzeba.

    Druga sprawa – tablet rozpozna i będzie współpracował również Sketch (radzi sobie z odczytywaniem siły nacisku, szkoda że wciąż jest w nim wiele do poprawienia), czy Gribouillis.

    Trzecia rzecz – technika to w sumie Twoja sprawa, ale do tej "obróbki na komputerze" tablet bardzo się przydaje (nie każdy jest mistrzem rysowania, ale do edycji/retuszu itp. tablet przydaje się już amatorowi). Poza tym – odręczne szkice można w bardzo prosty sposób obrysować za pomocą tabletu (najczęściej są one wyposażone w odginaną/zdejmowaną przezroczystą folię, pod którą wkładamy nasz narysowany obrazek i rysując po kreskach – wprowadzamy do komputera).

    #663
    EnderEnder
    Participant

    Trust TB-1100 jak mniemam można kupić tylko jako używane.
    1) Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nigdy nie używałem tabletu i będę kupował raczej przez Allegro.
    2) Czy Pentagramy zadziałają na naszym sprzęcie i systemie?
    3) Czy folia, którą się nakłada musi być konkretnej firmy, czy to raczej wszystko jedno? Jeżeli tablety będa używane, pewnie będę musiał taką folię sobie zakupić osobno.

    #664
    recedentrecedent
    Participant
    Trust TB-1100 jak mniemam można kupić tylko jako używane.

    A nie wiem. Zawsze można nabyć nowszy model, licząc na to, że będzie działał :). Cena takiego np. TB-5300 to gdzieś tak pół najtańszego Wacoma. Niestety Wacomy mają najlepsze wsparcie (własna klasa w Poseidonie).

    Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nigdy nie używałem tabletu i będę kupował raczej przez Allegro.

    Liczba "multimedialnych" przycisków na rysiku, pokrętełek, bajerów, gumek-nie gumek na odwrotnej stronie itp. nie jest istotna. Pod MorphOSem wykorzystasz podstawowe funkcje. Zwróć uwagę, czy są zapasowe końcówki do rysika (bo jak zużyjesz/zgubisz to klops – mi na szczęście producent (!) gratisowo podesłał zupełnie nowy rysik, kiedy zapytałem ich, czy można go dokupić osobno).

    Czy Pentagramy zadziałają na naszym sprzęcie i systemie?

    Prawdopodobnie tak.

    Czy folia, którą się nakłada musi być konkretnej firmy, czy to raczej wszystko jedno? Jeżeli tablety będa używane, pewnie będę musiał taką folię sobie zakupić osobno.

    Wątpię. Folia jest razem z tabletem (czasem przymocowana jedną krawędzią), poza tym – to się nie zużywa (no, chyba że ktoś używa cyrkla zamiast rysika).

    #665
    EnderEnder
    Participant

    Wacomy mają najlepsze wsparcie (własna klasa w Poseidonie).

    Chyba Wacom to najlepsze rozwiązanie, ale poczekam. Ede obiecał sprawdzić Pentagrama z Art Effectem, zobaczymy jak będzie działał.

    Ma ktoś dostęp w pracy, domu (pewnie wszyscy Wacoma używają) do w miare nowego Pentagrama A5?

    #669
    EnderEnder
    Participant
    #671
    kjbkjb
    Participant

    Kupiłem takie coś:

    http://allegro.pl/show_item.php?item=1699793405

    Jak przyjdzie to przetestuję i dam znać 🙂

    #674
    EnderEnder
    Participant

    To super. Ludzie strasznie jadą po Pentagramach, jestem ciekaw czy nie przesadzają. Jeżeli skuszę się na Pentagrama to chyba na tego z mojego pierwszego linka, choć nie wykluczam innego modelu.

    #675
    EnderEnder
    Participant

    Art Effect 4 dotarł.

    #678
    EnderEnder
    Participant

    A gdyby użył pod Morphos-em adaptera Bluetooth USB to czy coś takiego by zadziałało ?

    http://allegro.pl/show_item.php? item=1707356343

    #682
    edeede
    Participant
    Ede obiecał sprawdzić Pentagrama z Art Effectem, zobaczymy jak będzie działał.

    No i po testach :] Pentaagram A4 PF1209 pod MorphOSem nie działa – zawiesza system po podłączeniu do USB. Próbowałem też bez myszki i restartować – system zacina się przy starcie – nie można zresetować z klawiatury. Także nie polecam tego modelu (moja dziewczyna ma go pod windą i mówi, że ten tablet jest średni raczej – kiepsko wykonane piórko i myszka).

    #683
    EnderEnder
    Participant
    Ede obiecał sprawdzić Pentagrama z Art Effectem, zobaczymy jak będzie działał.

    No i po testach :] Pentaagram A4 PF1209 pod MorphOSem nie działa – zawiesza system po podłączeniu do USB. Próbowałem też bez myszki i restartować – system zacina się przy starcie – nie można zresetować z klawiatury. Także nie polecam tego modelu (moja dziewczyna ma go pod windą i mówi, że ten tablet jest średni raczej – kiepsko wykonane piórko i myszka).

    W takim razie zostaje Wacom, dzięki.

    #684
    edeede
    Participant
    W takim razie zostaje Wacom, dzięki.

    Za wiele chyba nie pomogłem, tylko zasiałem zamęt . Przypominam, że to jednak jest model sprzed kilku lat (blisko 4-5).

    Ktoś wspominał, że Pentagramy działają z MorphOSem … także może jeszcze warto poczekać na opinie Kjb.
    Dodam, że jeśli chodzi o czułość /nacisk ten stary Pentagram jest ok.

    #685
    EnderEnder
    Participant
    W takim razie zostaje Wacom, dzięki.

    Za wiele chyba nie pomogłem, tylko zasiałem zamęt . Przypominam, że to jednak jest model sprzed kilku lat (blisko 4-5).

    Ktoś wspominał, że Pentagramy działają z MorphOSem … także może jeszcze warto poczekać na opinie Kjb.
    Dodam, że jeśli chodzi o czułość /nacisk ten stary Pentagram jest ok.

    Tydzień, dwa tygodnie jeszcze maksymalnie mogę poczekać. Nie chcę tabletu, który będzie działał mi tylko pod Win7. Szczerze to zastanawiam się nad małym A6 od Wacoma (w tej cenie jest Pentagram A5). Gdybym miał dostęp do jakiegoś sklepu z tabletami możnaby potestować z korzyścią dla innych, a tak jeżeli to ma być przede wszystkim sprzęt dla Morphos-a to chyba jednak Wacom. Dzięki za testy!!!!!

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 23 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.