MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Sprzęt eMac G4 MiniTower i monitor LCD – problem

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 19 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #355
    waldiamigawaldiamiga
    Participant

    Witam
    Mam eMaca G4 1.25GHz w obudowie mini-tower i póki miałem monitor CRT wszystko było dobrze, obraz wyświetlał się w natywnej rozdziałce 1280×960 i 70-ileś tam hertzów. Monitorek padł a ja usiłuję podpiąć eMaca do LCDeka, ale z marnym skutkiem – mianowicie"Out of range". Wiadomo LCD nie pociągnie bodajże 78Hz(?) więc próbuję dwa klawisze myszy co by boot screen złapać – bezskutecznie, nic na monitorze nie widać, klawisz F1 – to samo.
    Co by tu zrobić by odpalić go na LCD?

    #1769
    AvatarNorbert
    Participant

    Wejdz do OF i uruchom boot.img z parametrem -BM
    Będąc w bootmenu wciśnij klawisz V (640×480 60Hz)

    #1770
    Avatartom3k
    Participant

    Podepnę się, bo co prawda nie miałem problemu z LCD, ale w kwestii formalnej… Jak się wchodzi o OF/BootMenu? 🙂

    #1771
    kjbkjb
    Participant

    Zaraz po starcie lub resecie musisz wcisnąć i przytrzymać magiczną kombinację klawiszy, i tak:

    klawiatura apple – command+option+o+f
    klawiatura pc – lalt+lwin+o+f

    #1772
    Avatarkrashan
    Participant

    Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie problemu. W momencie gdy OF zacznie ładować kernel MorphOS-a (albo wcześniej) trzeba wcisnąć i przytrzymać klawisz CTRL. Wtedy Ambient odpali się na ekranie 800 × 600 @ 60 Hz.

    #1773
    waldiamigawaldiamiga
    Participant

    Dzięki chłopaki, wieczorem sprawdzę wszystkie opcje.

    #1774
    Avatartom3k
    Participant

    Dzięki 🙂

    #1778
    waldiamigawaldiamiga
    Participant
    Dzięki chłopaki, wieczorem sprawdzę wszystkie opcje.

    Opcja podana przez Grzegorza zadziałała. Thx.

    #1780
    kjbkjb
    Participant
    trzeba wcisnąć i przytrzymać klawisz CTRL. Wtedy Ambient odpali się na ekranie 800 × 600 @ 60 Hz.

    Na emacu mi to nie zadziałało.
    Zaryzykuję stwierdzenie że MOS odpali się w tym trybie wtedy i tylko wtedy, gdy tryb 800×600 jest już dostępny w ustawieniach monitora (ustawienia/system/monitors).

    edit—–
    Ambienta i OWB mam na ekranach 1280×960
    Po uruchomieniu MOSa z wciśniętym CTRL różnica jest taka, że przy przełączaniu się między ekranami Ambienta i OWB mam przez 2 sekundy czarny ekran. Tak na mój rozum zmieniła się tylko częstotliwość odświeżania ekranu Ambienta i stąd ten delay.

    edit2—–
    Ale i tak emac rulez 🙂

    #1781
    AvatarNorbert
    Participant

    Zapomnialem dopisac ze po wejsciu do bootmenu (parametr -BM ) Morphosa jest mozliwosc wyboru w jakiej rozdzielczosci ma sie uruchomic MOS.
    Sprawdz to czy zadziala z emac

    ps.
    w bootmenu mozna tez uruchomic mosa bez s-s. wtedy nie sa brane pod uwage ustawienia uzytkownika.

    #1782
    AvatarIttaj
    Participant

    Na wstępie witam wszystkich serdecznie, bo jestem tu nowy. Wiele lat byłem poza światem amigowym, jednak ostatnio w moje łapki wpadł mac mini, więc nie mogłem sobie odmówić potestowania MOSa i wczoraj spędziłem przy nim parę ładnych godzin.
    Przy okazji szacunek dla twórców, że na sprzęcie, który z Amigą nie ma nic wspólnego, potrafili osiągnąć amigowy "look & feel". Naprawdę czułem się wczoraj jakbym zdobył współczesną Amigę;) Tylko tego OWB przetrawić nie mogę 😉
    Co do tematu TV, to pozwólcie że się podepnę ze swoim problemem:
    Mam podłączonego miniacza (G4 1.33 GHz, 1 Gb Ram, Radek 9200 32 Vram) przez HDMI do LCD Panasonic TX-L42S10E. MOS działa w 1080p bez zarzutów, problem w tym, że ekran jest zbyt szeroki i wysoki, co powoduje że nie widać np. górnej belki. Przypuszczam, że to kwestia połączenia (przejściówka z DVI-HDMI) bo kiedyś pod ten TV podłączałem PC przez taką samą przejsciówkę i było to samo. Jednak tam wiedziałem jak rozwiązać problem, wystarczyło przesunąć jeden suwak w Catalyst Control Center, ale jak ustawić to pod MOS?
    Przy okazji pozwólcie, że zadam jeszcze dwa pytania:
    Jakie są jeszcze przeglądarki pod MOS oprócz OWB?
    Czym można wykonać zrzut ekranu?

    #1783
    recedentrecedent
    Participant
    Jakie są jeszcze przeglądarki pod MOS oprócz OWB?

    Ekhem… No, jest ten, no, Sputnik… No i to co działa na 68k (z wyjątkiem NetSurfa, który jest dziadowsko napisany i nie działa pod MorphOSem) czyli: IBrowse, Voyager, AWeb (szybko wrócisz do OWB, hłehłe)

    Czym można wykonać zrzut ekranu?

    Na przykład Grabberem. Ogólnie – obadaj trochę SYS:Applications i SYS:Utilities.

    #1784
    Avatarkrashan
    Participant
    MOS działa w 1080p bez zarzutów, problem w tym, że ekran jest zbyt szeroki i wysoki, co powoduje że nie widać np. górnej belki. Przypuszczam, że to kwestia połączenia (przejściówka z DVI-HDMI) bo kiedyś pod ten TV podłączałem PC przez taką samą przejsciówkę i było to samo. Jednak tam wiedziałem jak rozwiązać problem, wystarczyło przesunąć jeden suwak w Catalyst Control Center, ale jak ustawić to pod MOS?

    Może po prostu wystarczy zmienić częstotliwość odświeżania obrazu, np. na mniejszą (przy ekranie LCD nie ma sensu jej cisnąć w górę). Z menu ekranowego Ambienta wybierasz Ustawienia -> Ustawienia systemu, potem ikonkę „Monitor”. Następnie do edycji z listy wybierasz ten tryb graficzny, który używasz w Ambiencie. Teraz przycisk „Edytuj” i… zaczynamy. Najprościej sprawdzić na liście, czy może jest tryb z taką samą rozdzielczością, ale z innym odświeżaniem. Jeżeli niestety nie ma, to można spróbować zabawy suwakiem zegara piksela. Jest to praca wybitnie eksperymentalna i zapewne okaże się czasochłonna, ale można sobie poradzić z większością niegrzecznych monitorów.

    Tylko tego OWB przetrawić nie mogę

    Tak się jednak składa, że to jedyna przeglądarka na MorphOS-a porównywalna z tym co się w świecie przeglądarek aktualnie dzieje. Nie trawisz jej ogólnie, czy tylko konkretnych rzeczy, bo może to kwestia ustawień?

    #1786
    AvatarIttaj
    Participant

    Dziękuję Wam za wskazówki. Wieczorem popróbuje.
    MorphOS podoba mi się co raz bardziej. Raz, że odżywają przy nim wspomnienia, dwa to udało Wam się osiągnąć coś, co było na Amidze, a czego ani M$ przy całym swoim sztabie ludzi i majątku osiągnąć nie potrafi – przyjemność z codziennej pracy na komputerze. Widać, że to co robicie, robicie z pasją. Szacuneczek.
    Co do tego OWB to skoro to jedyna współczesna przeglądarka na MorphOS, to się z nią pogodzę;)
    Jeszcze pytanko na koniec:
    Czy istnieje jakiś podręcznik użytkownika MorphOS? Coś na wzór tego z Ubuntu:
    http://www.ubuntu-pomoc.org/przewodnik-ubuntu-12-04-lts-precise-pangolin/
    Pytam bo chciałbym lepiej poznać system, a nie chcę zadręczać dla Was pewnie banalnymi pytaniami;)

    #1787
    recedentrecedent
    Participant
    Co do tego OWB to skoro to jedyna współczesna przeglądarka na MorphOS, to się z nią pogodzę;)

    [kryptoreklama] Możesz trochę podrasować wygląd OWB, choćby za pomocą OWB PicPacka, chociaż np. zamieszczony w nim transferanim już w OWB jest. [/kryptoreklama]

Widok 15 wpisów - 1 z 15 (of 19 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.