MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Strona główna Forums Dla programistów Bounty czas naruszyć

Widok 6 wpisów - 1 z 6 (of 6 wszystkich)
  • Autor
    Wpisy
  • #316
    Avatarkrashan
    Participant

    Chodzi mi dokładnie o bounty na artykuły o programowaniu pod MorphOS-em. Generalnie porządkuję swoje pisarstwo i umieszczam je w jednym miejscu. Artykuły angielskie trafiają systematycznie do MorphOS Programmer’s Handbook. Dla polskich wersji stworzyłem bliźniaczy projekt MorphOS – podręcznik programisty. Jak widzicie projekt ma formę e-booka i ma wyglądać raczej jak książka niż seria artykułów. Dlatego właśnie odrębne miejsce w sieci. Dzięki temu np. można sobie wybrać ulubione kroje i rozmiar czcionek do czytania. Dzięki temu też (na co nie pozwalała wiki na MZone) wszystkie ilustracje nie będące screenshotami są wykonane w wektorowym formacie SVG, przez co znakomicie się skalują. Mogłem też napisać skrypt generujący archiwum z aktualną wersją projektu do czytania bez dostępu do sieci, co ciekawe wersja offline zachowuje ustawienia czcionek. W przyszłości nie wykluczam też generatora wersji AmigaGuide i PDF.

    Wracając do bounty, oczywiście samo powstanie projektu, ani też przeniesienie artykułów z MZone nie jest powodem do sięgnięcia po kasę. Powodem takim natomiast jest powstawanie nowych tłumaczeń. Jako pierwszy został do końca przetłumaczony artykuł „Tagi i taglisty”. Istniał on co prawda częściowo w polskiej wersji ale to był jedynie sam początek. Teraz przybyło mu 26 kB tekstu i 10 ilustracji. W związku z tym, zgodnie z warunkami bounty wnioskuję o sumę 52 zł. Proponuję tydzień czasu na dyskusję i komentarze.

    Cały projekt jest na licencji Creative Commons z warunkami uznanie autorstwa + zachowanie warunków licencji. To oznacza, że można bez ograniczeń kopiować i przetwarzać zawartość, pod warunkiem że zachowuje się informację o autorstwie i oryginalnej wersji, oraz nie narzuca się bardziej ograniczonej licencji. Można np. przygotować wersję drukowaną i ją sprzedawać – ale powiedzmy kserowanie tej wersji drukowanej nie może być zabronione.

    #1543
    EnderEnder
    Participant
    Można np. przygotować wersję drukowaną i ją sprzedawać – ale powiedzmy kserowanie tej wersji drukowanej nie może być zabronione.

    Ja tam wolę wydanie papierowe od elektronicznych i chętnie bym taką kupił. Ktoś jeszcze chętny, czy wszyscy wolą już PDF-y? Poza tym wielkie brawa za podjęcie tematu, o sile platformy/systemu, moim zdaniem, świadczy też literatura na ich temat.

    #1544
    Avatarkrashan
    Participant
    Ja tam wolę wydanie papierowe od elektronicznych i chętnie bym taką kupił.

    Niemniej ta książka to taki niekończący się projekt, więc wydanie papierowe by się systematycznie deaktualizowało.

    #1545
    EnderEnder
    Participant
    Ja tam wolę wydanie papierowe od elektronicznych i chętnie bym taką kupił.

    Niemniej ta książka to taki niekończący się projekt, więc wydanie papierowe by się systematycznie dezaktualizowało.

    Miałem na myśli coś w rodzaju zeszytów/tomów. To nie wymuszałoby pośpiechu u autora. To moje prywatne odczucia, ale z wersji elektronicznej też się cieszę i postaram się coś tam dorzucić.

    #1563
    Avatarkrashan
    Participant

    Kolejny artykuł (istniejący już wcześniej w wersji angielskiej) to Listy dwukierunkowe. Również dotyczy podstaw systemu (nie tylko MorphOS-a, ale również AmigaOS i AROS-a). NIezbyt może widowiskowe zagadnienie, ale wiedza zawarta w tym artykule jest niezbędna do pełnego wykorzystania możliwości MorphOS-a, a przydać się też może we własnych programach. Jak zwykle czekam tydzień na uwagi i komentarze.

    #1575
    MDWMDW
    Participant

    Baaardzo pozytywna inicjatywa. Tym bardziej, że autor jest jedną z kilku osób, które uważam za idealnie nadające się do tego celu. A nawet stoi na czele tej grupki osób. 🙂 Teksty te są na wagę złota, a kiedyś mogą być jeszcze więcej warte, bo to jedyne źródło wiedzy na temat programowania dla MorphOS (i częściowo AmigaOS). Jeżeli takich kursów nie stworzą tacy pasjonaci tego systemu to nikt nam jej nie stworzy.

    Trzymam kciuki za to żeby cykl był kontynuowany, bo wygląda to bardzo przystępnie. Czytam każdy artykuł tak jakbym zaraz miał siadać do pisania dużego programu, który nie używa śmieciowej biblioteki standardowej. 🙂 I kiedyś to nastąpi. Z dziką rozkoszą i wielką dumą popatrzę na malutki plik wykonywalny, który będzie wolny od "innoplatformowych" naleciałości. 🙂

Widok 6 wpisów - 1 z 6 (of 6 wszystkich)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.