MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a
MorphOS.pl – Polska strona użytkowników MorphOS-a

Uaktualnione sterowniki dla skanerów.

27 stycznia 2021Michał Żukowski przygotował aktualizację sterowników skanerów dla MorphOS 3.15, która powinna rozwiązać problemy z rozłączaniem skanera i błędami transferu na komputerach Apple. Update zawiera skrypt aktualizacyjny, a pobrać możemy choćby z MorphOS-Storage.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Iris 0.104

27 stycznia 2021Jacek Piszczek sukcesywnie wydaje kolejne wersje beta rozwijanego przez siebie klienta poczty e-mail z obsługą protokołu IMAP. Na stronie projektu możemy poczytać o zmianach i poprawkach, jak i pobrać program.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Rise Of The Triad.

16 stycznia 2021Niestrudzony “porter”, Beworld przygotował kolejny port oldskulowego szutera FPP opartego na źródłach rottexpr. Jak autor zaznacza, ten szybki port wymaga najnowszego SDL2 i działa tylko z komercyjną wersją Darkwar. Archiwum do pobrania z  MorphOS-Storage.

Zamieszczone przez: waldiamiga, 1 komentarz

Shadow Warrior

10 stycznia 2021


BSzili z supportem BeWorlda przygotował port klasycznej strzelanki Shadow Warrior, skompilowanej ze źródeł JFShadowWarrior.
Gra wymaga SDL2, niestety nie działa sieć oraz OpenGL.
Port powinien być kompatybilny z:

Archiwum do pobrania ze strony MorphOS-Storage.

Aktualizacja: Pojawiła się nowa wersja (link ten sam) z opcją multiplayer.

 

Zamieszczone przez: waldiamiga, 5 komentarzy

Project UAC czyli DOOM 3 bez szejderów.

9 stycznia 2021

Cowcat, autor portów gier dla MorphOS (m.in. Smokin’Guns, GemRB, DevilutionX PPC)  pracuje nad Project UAC. Jest to zmodyfikowany port dhewm3, który jest oparty o kod źródłowy Doom 3. Autor portu potrzebuje pomocy z kodem źródłowym i otworzył projekt na GitHubie, stamtąd też możemy pobrać wczesną wersję , którą Cowcat opisuję jako “proof of concept”

Zamieszczone przez: waldiamiga, 2 komentarze

ScummVM 2.3.0 GIT

2 stycznia 2021

Bruno ‘BeWorld’ Peloille przygotował port wersji 2.3.0 GIT programu, którego pełna nazwa to Script Creation Utility for Maniac Mansion Virtual Machine. Skompilowano z najnowszymi  FREETYPE – FAAD – FLAC 1.3.3 – MAD – MPEG2 – A52 – FRIBIDI 1.0.10 – TURBOJPEG – SDL 2.0.12 – CURL/SSL z SDK. Do kompilacji użyto MorphOS 3.15 – SDK 3.16 oraz GCC 9.
O obsługiwanych nowych grach, ulepszeniach i poprawkach błędów przeczytamy w pliku NEWS, a archiwum z programem pobierzemy ze strony MorphOS-Storage.

 

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

Iris Beta 0.98

2 stycznia 2021Jacek Piszczek zaczął nowy rok od nowej wersji klienta poczty e-mail oznaczonej 0.98. Zmiany i usprawnienia to:

 • Naprawiono awarię menu kontekstowych w widoku sieciowym
 • Ulepszona nawigacja w sub-oknach
 • Naprawiono sub-okna ładujące niewłaściwe wiadomości po uruchomieniu przez listy z wątkami
 • Naprawiono kilka błędów po użyciu
 • Naprawiono nigdy nie wyrzucanie instancji WebKitty w wątku podrzędnym.

  Program jak zwykle możemy pobrać ze strony iris-morphos
Zamieszczone przez: waldiamiga, 2 komentarze

MorphOS w 2020 roku – podsumowanie

2 stycznia 2021

Ukazało się 69 newsów (65 – ‘waldiamiga’ i 4 – ‘truman burbank’). To znaczący wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem (39). Wiele z nich było tylko u nas (nie zostały odnotowane na PPA). To nie jest zarzut, raczej chcemy zwrócić uwagę, że warto do nas zaglądać!

Na forum nie działo się prawie nic (1 nowy temat i 1 powracający stary użytkownik). Za to rozkwita nasz fanpage – mamy już 132 sympatyków, a liczba obserwujących wzrosła do 142 osób (o 20 w porównaniu z ubiegłym rokiem).  Było też kilka artykułów ekskluzywnych dla MorphOS-a w czasopiśmie “Amiga NG”. To takie nasze okruszki, czas na danie główne. 

Najważniejsze rzeczy w roku 2020:

Aktualizacje MorphOS-a 3.13, 3.14 i 3.15
Aktualizacje SDK – ostatnia wersja to SDK 3.16 (m.in. obsługa GCC 10)
Chrysalis Pack także został odświeżony, najnowsza wersja to 3.14.
Iris (klient poczty) – kilka wersji, wniosły m.in. autoryzację Google GMail
Wayfarer (przeglądarka internetu) – nowość w tym roku, bazuje ona na odgałęzieniu silnika WebKit z połowy 2020 r. Umożliwia przeglądanie stron, które sprawiały problemy na dotychczasowej przeglądarce Odyssey (Google Docs, Drive czy Maps oraz przeglądarkowe interfejsy Whatsappa i Telegrama). Kilka wersji, ostatnia wniosła odtwarzanie dźwięku (działa np. SoundCloud)

Chyba po raz pierwszy mieliśmy poprawkę na gorąco (“hotfix”) do systemu (MorphOS 3.13, poprawiająca ixemul.library).

Pozostałe rzeczy tylko na MorphOS:

VectorInk (prosty program do grafiki wektorowej), MPlayer 1.4 (odtwarzacz wideo), MusicDesignStudio (prosty sequencer, do 20 ścieżek),

Z rzeczy wspólnych, obecnych na pozostałych systemach NG mieliśmy:

Programy:
 • Nowości: MCAmiga (manadżer plików), RNOXfer (klient FTP), RNO Publisher (podstawowe DTP),
 • Nowe wersje: Hollywood Designer 5, Leu (arkusz kalkulacyjny), IBrowse
Gry:
 • Nowości: FinalBurn Neo (emulator arcade, konsol i komputerów)
 • Nowe wersje: ScummVM, DOSBox JIT, EasyRPG Player (do uruchamiania gier z RPG Makerów 2000 i 2003), dodatek do gry Ask Me Up XXL (tematyka robotów), emulatory konsol – mGBA (GameBoy), FCEU (Nintendo NES/Famicom), GenesisPlus (SEGA), ACE (Amstrad); dMagnetic (interpreter przygodówek tekstowych), Augustus i Julius (otwartoźródłowe wersje gry Caesar III), ResidualVM ((pozwala grać w przygodówki 3D LucasArts oparte na Lua, np. Grim Fandango i Escape from Monkey Island), ZGloom i Crispy Doom
 • odnowiona gra Fortis (dostosowanie do nowszych wersji systemu), od teraz projekt jest przeniesiony do Flow Studio
 • eDuke32 (port ubiegłorocznej strzelanki retro Ion Fury)
FinalBurn Neo
eDuke (Ion Fury)

Poza tym:

 • Książka “MorphOS – tom trzeci“. Tryptyk można nabyć w niższej cenie, łączna objętość to około 1400 stron.
 • Odnowione demka grupy Encore – Morphoza i Morphilia.

To nie wszystko, były aktualizacje drobnych programów, różne pchełki (np. iMacFanCtrl) , gier (dużo portów od ‘BeWorda’), większość można prześledzić było w ciągu roku w newsach. Było dobrze, a będzie jeszcze lepiej 🙂

Mieliśmy jubileusz 20 lat MorphOS-a. Długa droga, od komputerów Commodore Amiga wyposażonych w akceleratory Phase5 PowerPC, poprzez Efikę i Pegasosy, do współczesnych czasów – używane komputery Apple, wybrane modele AmigaOne. Nadchodząca przyszłość – nowoczesna platforma AMD. Niezależnie od sprzętu nieustanny rozwój systemu, umiejętne adaptowanie nowoczesnych technologii.

Czego tu życzyć na nadchodzący rok, skoro życzenia spełniają się same? 🙂 Chyba tylko więcej czasu na zabawę.

Zamieszczone przez: truman_burbank, 4 komentarze

MorphOS Software Development Kit 3.16 (December 2020)

31 grudnia 2020

Zespół programistów MorphOS chciałby ogłosić równoległe wydanie zestawu MorphOS Software Development Kit 3.16 (grudzień 2020 r.). To wydanie oferuje niezliczone ulepszenia w naszych kompilatorach, w tym libnix, środowisko i narzędzia GeekGadget. Dodaliśmy GCC 10, GDB, unzip i nano oraz usunęliśmy GCC 8. GCC 7 i 9 otrzymały aktualizacje naprawiające różne błędy. libpthread został poprawiony i ulepszony na różne sposoby, aby zapewnić pełniejszą obsługę wątków. Zaktualizowano między innymi Binutils, OpenSSL, Perl, cURL, Git i OpenSSH. Pełną listę zmian można znaleźć w pliku SDK.readme dołączonym do dystrybucji. Pomimo trudnych okoliczności te dwie wersje kończą jeden z najbardziej owocnych lat w najnowszej historii MorphOS-a. Twórcy życzą wszystkim użytkownikom MorphOS szczęśliwego i udanego 2021 roku! Do pobrania ze strony domowej

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy

MorphOS 3.15

31 grudnia 2020

Poniżej, jak zwykle luźne tłumaczenie…
Zespół programistów MorphOS z dumą ogłasza natychmiastową dostępność MorphOS 3.15. Ta wersja zawiera wiele ważnych ulepszeń dotyczących wydajności, stabilności i bezpieczeństwa. W szczególności naprawiono szereg poważnych błędów wpływających na szeroką gamę komponentów systemu i dołączonych aplikacji, a wiele komponentów opartych na projektach open source zostało zaktualizowanych do ich najnowszych wersji. Przeglądarka internetowa Odyssey działa również lepiej podczas przeglądania stron internetowych HTTPS dzięki poprawionej wydajności sprawdzania poprawności certyfikatu.  System pobierzemy ze strony domowej

Zamieszczone przez: waldiamiga, 0 komentarzy